TOP 99 osobností - Nikolaj Žukovskij a Elon Musk

9.10.2023

Nikolaj Žukovskij

Ruský průkopník letectví vystudoval matematicko fyzikální fakultu v Moskvě, následně pak inženýrskou akademii v Petrohradě. Zabýval se především kinematikou kapalin. V roce 1890 vydal spis „O teorii létání”. Ten patřil k těm teoretickým pracím, které posouvaly letectví vpřed. V roce 1909 zahájil sérii přednášek o teoretických základech letectví na Moskevské technické škole. V září 1920 byl založen Inženýrský institut letectva Rudé armády a Žukovskij byl jmenován prvním rektorem. V prosinci 1920 ocenil jeho zásluhy o letectví také Lenin, když označil Nikolaje Žukovského „Otcem-zakladatelem ruského letectví”.

Nikolaj Žukovskij a Elon Musk
Nikolaj Žukovskij a Elon Musk

Elon Musk

Elon Musk se narodil v Jihoafrické republice a již od mládí se zajímal o počítače, které ho inspirovaly k programování. Vychodil střední školu v Pretorii, poté odjel do Kanady a později do USA. V USA studoval na univerzitě, kde i promoval. Pak již odstartovala jeho podnikatelská kariéra, kdy zakládal úspěšné firmy a jejich prodejem získal finanční prostředky. Ty mu umožnily v roce 2002 založit kosmickou společnost Space X, která vyvinula raketový nosič Falcon a také kosmickou loď Dragon. Základem úspěchu je to, že lze rakety použít opakovaně. Modul Dragon byl používán k zásobování oběžných stanic ISS.

Autor: Vítězslav Klímek

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Flying Revue > Články > TOP 99 osobností > TOP 99 osobností - Nikolaj Žukovskij a Elon Musk
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 01.03.1912 se stalo...
01.03.1912
Kpt. Albert Berry provedl první seskok padákem z letícího letadla na území USA. Do vzduchu ho vynesl letoun Benoist pilotovaný Anthonym Jannusem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »