Boeing 737 MAX bude létat v českých barvách

26.1.2016

Česká společnost Travel Service bude jako první letecký přepravce ve střední a východní Evropě létat s nejnovějším Boeing B 737 MAX. V lednu podepsaly kontrakt na šestnáct těchto letadel.

Zoom galleryKonkurenční boj mezi Airbusem a Boeingem se rozbíhá naplno. Neuplynul ještě týden od převzetí nejnovější A320neo německou Lufthansou a Boeing oznámil, že tento pátek poprvé vzletí nejbližší konkurent A320neo, Boeing 737 MAX 8. Šestnáct těchto letadel si nově pořizuje i český přepravce Travel Service. Oznámil to dnes server iDNES.cz.

Boeing 737 MAX 8 je modernizovaná verze Boeingu 737-800, který čeští cestující dobře znají z vlastní zkušenosti. Letadlo bude disponovat novými motory CFM International LEAP-1B a může pojmout podle uspořádání 162 až 200 cestujících. K první startu se chystá tento pátek z letiště montážního závodu v Rentonu ve státě Washington. 

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Obchod za miliardy korun je jedním z největších v historii českého dopravního letectví, jednání probíhala na etapy několik let, v lednu české aerolinky podepsaly kontrakty na posledních šestnáct z celkového počtu 25 letadel. Tím ale chuť Travel Service nekončí, míří až k číslu čtyřicet. "Do roku 2025 Travel Service počítá se 40 letadly typu  Boeing 737 MAX 8," uvedla pro Flying Revue mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková.

První sedmtřisedmička nové generace se v jeho barvách objeví v lednu 2018, poslední v květnu 2021 a rozšíří tak flotilu aerolinek. "Tyto stroje částečně rozšíří flotilu a část z nich nahradí stávající letadla," sdělila mluvčí. Tři letadla Boeing 737 MAX 8 kupuje Travel Service přímo od výrobce, zbylých 22 letounů si pronajme od leasingových společností – deset strojů od GE Capital Aviation Services Limited (GECAS), deset  letadel od společnosti AerCap  a dva stroje od Air Lease Corporation. 

První let Boeingu 737 MAX můžete v pátek sledovat přímo na webu výrobce on-line zde a tady.

Zoom galleryTravel Service jednal s Boeingem také o nákupu B 787 Dreamliner, ale od transakce nakonec ustoupil. Prvním evropským provozovatelem B 787 Dreamliner se stala v roce 2012 polská společnost LOT. 

Travel Service naopak bude prvním leteckým dopravcem ve střední a východní Evropě, který bude provozovat nejnovější Boeingy 737 MAX. 

Jan Dvořák

aktualizováno 26.1. 15:55h

Foto: Boeing.com, Travel Service

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Boeing 737 MAX bude létat v českých barvách
.

         Máme pro vás »

FR 2/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Dotisk knihy Svět z nebe:

Svět z nebe »

Letecký cestopis pro vás:

První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 15.04.1916 se stalo...
15.04.1916
Letouny patřící RFC a RNAS zahájily historicky první vzdušný zásobovací most, během kterého přepravily přes 16 tun potravin do města Kut el Amara v Mezopotámii, které bylo obleženo tureckým vojskem.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456