Zahájení provozu Ryan Airlines

6.3.2022

Prvního března roku 1925 zahájily provoz americké aerolinky Ryan Airlines Incorporated. Jejich pravidelná pasažérská linka z Los Angeles do San Diega tehdy propojila dvě největší města jižní Kalifornie.

Ryan Standard společnosti Ryan Airlines
Ryan Standard společnosti Ryan Airlines

Pokud dnes zadáte do vyhledávače spojení slov „Ryan Airlines“ vyběhne na vás především obrovské množství odkazů spojených s činností současné nízkonákladové společnosti Ryanair. Společnost Ryan Airlines Inc. z doby úsvitu letecké dopravy je však pro zájemce o leteckou historii mnohem zajímavější, už třeba proto, že jedním z jejích zakladatelů byl letecký průkopník Tubal Claude Ryan nebo že u ní sloužil (po potřebné přestavbě) vůbec první Douglasův dopravní letoun Davis-Douglas Cloudster.

Ryan Standard společnosti Ryan Airlines, která byla propagována pod obchodním názvem „Los Angeles-San Diego Air Line“
Ryan Standard společnosti Ryan Airlines, která byla propagována pod obchodním názvem „Los Angeles-San Diego Air Line“

Zahájení provozu na letišti v Dutch Flats bylo velkou událostí
Zahájení provozu na letišti v Dutch Flats bylo velkou událostí

Spoluzakladatelem aerolinek byl společně s T.C. Ryanem jistý Benjamin Franklin Mahoney, mladý a bohatý realitní makléř, který se s Ryanem seznámil v jeho letecké škole. Na lince z Los Angeles do San Diega bylo možné cestovat v upravených cvičných letounech Standard J-1, které mohly díky přestavbě pojmout až čtyři cestující v uzavřené kabině. Pro tyto upravené stroje, jejichž přestavbu navrhl Hawley Bowlus, byl používán název Ryan Standard. Cena jednosměrné letenky byla 14,50 dolaru, zpáteční pak byla k mání za 22,50 dolaru a odlétalo se každý den v 9.00 ráno z Los Angeles do San Diega a odpoledne v 16.00 ze San Diega zpět do Los Angeles.

Letový řád aerolinek
Letový řád aerolinek

Zahájení provozu aerolinek, které kromě pravidelného spoje nabízely i vyhlídkové lety, proběhlo 1. března roku 1925 ve velkém stylu. První let z Los Angeles provedly ve skupině všechny tři letouny Ryan Standard doprovázené navíc dalšími dvěma letouny námořnictva a jedním letounem letectva. Mezi prvními pasažéry byla řada tehdejších hollywoodských hvězd, například Robert Vignola, Belle Bennett, Vera Reynolds, Pauline Garon, Shannon Day, Jane Post, Creighton Hale, Frank Wheaton a další. Jeden ze strojů pilotoval sám T.C. Ryan a na přílet se přišla podívat početná skupina diváků a novinářů. Začátek to byl velkolepý.

Nástup pasažérek do letounu Ryan Cloudster
Nástup pasažérek do letounu Ryan Cloudster

K již zmíněným letounům Ryan Standard přibyl o něco později rovněž přestavěný letoun Davis-Douglas Cloudster, první konstrukce pozdějšího krále dopravních letadel Donalda Douglase. Letoun vznikl původně pro Douglasova investora Davida R. Davise, který chtěl s Cloudsterem jako první přeletět non-stop Spojené státy. Když se toto prvenství nepodařilo, jeho zájem o Cloudster opadl a letoun odkoupila za finančního přispění B.F. Mahoneye Ryanova společnost za 6000 dolarů. Hawley Bowlus ho pak přestavěl na dopravní stroj pro deset pasažérů. Tento upravený stroj byl někdy známý rovněž pod označením Ryan Cloudster.

Douglas Cloudster po přestavbě na dopravní letoun
Douglas Cloudster po přestavbě na dopravní letoun

Kromě podílu v aerolinkách založili Ryan s Mahoneyem rovněž společnost Ryan Aeronautical Company. Kromě letecké školy a aerolinek pak pod hlavičkou těchto společností vznikly rovněž poštovní letouny Ryan M-1 a později vylepšené Ryan M-2.

Zahájení provozu aerolinek bylo velkolepé
Zahájení provozu aerolinek bylo velkolepé

23. listopadu roku 1926 T.C. Ryan svůj podíl ve společnostech prodal svému obchodnímu partnerovi, nicméně po nějaký čas pak ještě ve společnostech působil. Jistě však je, že už se neúčastnil návrhu ani konstrukce stroje pro jistého Charlese Lindbergha.

Dobová novinová reklama aerolinek
Dobová novinová reklama aerolinek

Aerolinky Ryan Airlines Incorporated ukončily svou činnost v roce 1927. A Douglas Cloudster? Ten čekala dobrodružná budoucnost s nádechem pašovaného alkoholu. Pokud se o tomto zajímavém stroji a jeho osudech chcete dovědět něco více, počkejte si na Flying Revue 3/2022, které bude na stáncích 28. dubna.

 

Text: Michal Beran

Flying Revue > Články > Historie letectví > Zahájení provozu Ryan Airlines
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


FireGold:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 20.05.1883 se stalo...
20.05.1883
V Pardubicích se narodil přední český letecký průkopník Jan Kašpar.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »