15. září bude do kin uveden nový celovečerní dokument Good Old Czechs režiséra Tomáše Bojara

18.8.2022 Trailer k filmu se představuje již dnes

Měsíc před premiérou, tedy 15. srpna, představují tvůrci snímku oficiální trailer. Datum zveřejnění  je zároveň připomenutím 77. výročí návratu československých příslušníků RAF z Velké Británie do Prahy.

goodoldczechs_02.png

Film vypráví příběh dvou českých letců RAF, Františka Fajtla a Filipa Jánského (vlastním jménem Richard Husmann), a jejich odyseu válečnou Evropou. Ve snímku ožívají vzpomínky obou letců prostřednictvím vyprávění dvojice herců ve věku hrdinů v době války a jako jejich vnitřní hlas nás provází celým dokumentem. Prožijeme cestu z okupovaného Československa, boj o záchranu Francie a následný útěk do Anglie, bitvu o Británii, přesun do Sovětského svazu, podporu Slovenského národního povstání i návrat do osvobozené Prahy.

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Snímek je vystavěný výhradně z dobových filmových záběrů z tuzemských, evropských a britských archivů, z nichž některé nebyly doposud zveřejněny. Autentické prožitky letců a reálné dobové záběry se vzájemně propojují, doplňují a podtrhují, což umožňuje prožívat příběh obou protagonistů tak, jako by se odehrával právě teď.

Režisérem celovečerního dokumentu Good Old Czechs je oceňovaný dokumentarista Tomáš Bojar, vítěz soutěže Proxima na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

goodoldczechs01.png

„František Fajtl a Filip Jánský. Dva stateční českoslovenští letci, první stíhač, druhý střelec v bombardéru. První korektní gentleman, druhý trochu rošťák. Ale oba byli mimořádně citlivými pozorovateli okolního světa. Zajímaly je věci velké i malé, vznešené i všední,“ říká režisér Tomáš Bojar. A pokračuje: „Víme, že před startem často přemáhali strach ze smrti a po přistání oplakávali padlé kamarády, i oslavovali další propůjčený čas na zemi. Vzlétáme s nimi do oblak a s humorem poznáváme zvláštnosti života v cizích zemích.“

Režisér citlivě pracoval se vzpomínkami letců a společně se střihačem Šimonem Špidlou je originálním způsobem propojil s filmovými záběry a hudbou slovenského hudebníka Stroona, speciálně zkomponovanou pro tento film. 

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

„Když jsem v Národním filmovém archivu viděl na plátně hrubý materiál, který s československými letci za války natočil režisér Jiří Weiss, zajímavě se mi to propojilo s texty knih obou letců. Začal jsem věřit, že celý autorský záměr a práce s dobovými archivními záběry by mohly dávat smysl. Ke spolupráci jsem přizval Šimona Špidlu a v dialogu jsme pak vše začali společně rozvíjet. Byla to dost možná nejsvobodnější a nejradostnější práce, jakou jsem zatím ve střižně zažil,“ říká o dvouleté práci režisér Bojar.

web www.goodoldczechs.cz             

Film bude premiérově uveden do kin 15. 9. 2022, v Den Bitvy o Británii.

Film produkovala společnost NOW Productions v koprodukci s Českou televizí, Rozhlasem a televíziou Slovensko, Artichoke a KM Plus Media s podporou Státního fondu kinematografie a Ministerstva obrany Slovenské republiky a podporou od soukromých partnerů.

Distributorem filmu je PILOT FILM.

Film vznikl pod záštitou institucí:

Ministerstvo obrany České republiky, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, Britské velvyslanectví v Praze, Britské velvyslanectví v Bratislavě.

Partneři filmu: 

ABS Jets, Aero Vodochody, BAE, Bell Flight, Best Communications, Chapman Taylor, Dunlop Family, Flow East Foundation, Interlink CS, LOM Praha, London Market, Omnipol, Portland Trust, Promedica Praha Group, Saab

Autor: Tisková zpráva Best Communications

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Flying Revue > Články > Historie letectví > 15. září bude do kin uveden nový celovečerní dokument Good Old Czechs režiséra Tomáše Bojara
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 23.07.1983 se stalo...
23.07.1983
Duchapřítomnost posádky a velká dávka štěstí zachránila před 25 léty, 23. července 1983, život 61 pasažérům a osmi členům posádky Boeingu 767-200 při incidentu, který vešel do historie pod názvem Gimli glider.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »