Airbus jako první dokázal vzlétnout s velkým dopravním letadlem bez účasti pilotů

21.1.2020

Autonomní letouny      Společnost Airbus intenzívně kráčí za vizí autonomního létání i v segmentu dopravních letadel. Minulý čtvrtek zveřejnil tento evropský výrobce letadel video z prvního plně automatizovaného vzletu velkého dopravního letadla.  

Testy se konaly v prosinci 2019 na letišti Toulouse-Blagnac (TLS) ve Francii, jako testovací letoun posloužil Airbus A350-1000 XWB. Vzlet proběhl plně autonomně, avšak za přítomnosti pětičlenné posádky na palubě letounu. 


První úspěšný autonomní vzlet velkého dopravního letadla. Zdroj: Airbus

Posádka sestávala ze dvou pilotů, dvou palubních techniků a jednoho inženýra a provedla během čtyř a půl hodiny celkem 8 vzletů. Test probíhal tak, že piloti letoun dovedli na vzletovou a přistávací dráhu a když řízení letového provozu vydalo povolení ke startu, posádka aktivovala režim autonomního provozu. 

Letoun A350 si při rozjezdu pomocí technologie pro dešifrování obrazu z kamer na letadle sám organizoval pohyb po středové linii dráhy, po dosažení vzletové rychlosti se nos letadla začal automaticky zvedat a letadlo vzlétlo.  

Automatické vzlety jsou součástí projektu Airbusu s názvem Autonomní pojíždění, vzlety a přistání (ATTOL), který byl zahájen v červnu 2018. Do poloviny roku 2020 chtějí v Airbusu provést testy autonomního pojíždění a realizovat i testy přistání v režimu autonomního ovládání letounu. 

Airbus zdůrazňuje, že autonomní vzlety a přistání nejsou cílem samy o sobě, ale jsou součástí hledání všech nástrojů pro zefektivnění letového provozu. Autonomní provoz letadel od pojíždění přes start až po přistání může přispět i k řešení případného nedostatku pilotů.

-fr-

 

 

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Airbus jako první dokázal vzlétnout s velkým dopravním letadlem bez účasti pilotů
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

         Máme pro vás »

FR 5/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456