Airbus si nechal patentovat letoun s vertikálním startem a zasouvacími rotory

9.9.2016

Airbus přichází s vizí - zatím dvoumístného - letadla s vertikálním startem. Letadlo by mělo moci po startu přejít do horizontálního letu a opět vertikálně přistát, ovšem jinak, než to doposud kdo zkoušel.  

Vertikální start není v leteckém průmyslu neznámý pojem, Airbus však přišel s novou konstrukcí systému umožňujícího vertikální vzlet i přistání. Energii pro vertikální zdvih letadlu, které ještě nemá jméno, uděluje čtveřice elektrických rotorových systémů, jež jsou umístěny v pylonech uložených souběžně s trupem a kolmo na křídlo.


Video studie Airbusu s kolmým startem.

V pylonech je na každé straně letadla před a za křídlem po jednom rotoru, celkem tak stroj disponuje čtyřmi rotory s dvoulistými vrtulemi. Po vzletu se rotory poháněné nezávislým elektromotrem zastaví a zasunou do postranních pylonů, které se uzavřou, takže celek je dokonale aerodynamický. Vztlak poté obstarává už jen křídlo jako u klasického letadla.

V té chvíli přebírá hlavní roli spalovací vrtulový motor umístěný ve spojení svislé a obou vodorovných ocasních ploch (ty jsou umístěny na horním okraji svislé ocasní plochy), jenž poskytuje letadlu tah k horizontálnímu letu. 

landscape-1472847397-helipadstill-2.jpg

Airbus si nechal letoun pod názvem Letadlo schopné kolmého startu patentovat. Patentová přihláška byla publikována pod číslem US 2016/0236774 A1 18. srpna tohoto roku. Letoun je podle promo videa zamýšlen pro užití v civilní i vojenské verzi.

Informace o názvu, rozměrech letadla ani horizont, v němž by se letoun případně přesunul z monitorů počítačů do reálné podoby, Airbus dosud nezveřejnil, na svých webových stránkách o projektu mlčí.  

Jan Dvořák

Zdroj: popularmechanics.com, aerotime.aero

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Airbus si nechal patentovat letoun s vertikálním startem a zasouvacími rotory
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.06.2013 se stalo...
14.06.2013
První let Airbusu A350 XWB (F-WXWB) z letiště Toulouse–Blagnac Airport.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »