Česká firma CS SOFT dodala ATM systém pro nové izraelské mezinárodní letiště

5.2.2019

Česká firma CS SOFT dodala ATM systém pro nové izraelské mezinárodní letiště

Český letecký průmysl si může připsat na své konto další úspěch. Firma CS SOFT dodala systém pro řízení letového provozu na právě otevřeném mezinárodním letišti v Timně na jihu Izraele. Letiště má nahradit již kapacitně nevyhovující letiště v Eilatu. 

„Šlo hned z několika důvodů o unikátní projekt, který prověřil schopnosti našich architektů a softwarových inženýrů. ATM systém se částečně přesunul z letiště v Eilatu do Timny, zároveň ale bude po přechodnou dobu obsluhovat obě letiště. Šlo tedy o kombinaci přesunu zařízení i softwarového vybavení spolu s dalším vývojem a implementací na novém letišti,“ popisuje dva roky trvající proces Tomáš Richtr, vedoucí týmu projektových manažerů společnosti CS SOFT.

Specialisté firmy CS SOFT se museli vypořádat ještě s jednou zvláštností. Nedaleko letiště v Timně je hranice Jordánska a tamní mezinárodní letiště ve městě Akaba. Protože vztahy obou zemí jsou napjaté, jordánské řízení letového provozu nepředává do Timny žádné informace. Bylo tudíž potřeba zabezpečit řízení letového provozu na izraelském letišti tak, aby blízkost druhého letiště nekomplikovala provoz a vždy se podařilo bezpečně sledovat letouny, které směřují do Timny.

„S Izraelem máme velmi dobré vztahy a jsem rád, že se nám podařilo tuto významnou zakázku získat a úspěšně zrealizovat. Jde o další důležitý krok v naší strategii. Postupně se chceme stále více orientovat na export našich služeb a do pěti let mít polovinu příjmů z prodejů do světa. Firma chce každý rok zvyšovat podíl zahraničních tržeb o deset procent,“ říká Ivan Camrda, zakladatel a výkonný ředitel společnosti CS SOFT.

V Izraeli již CS SOFT v minulosti ATM systém implementoval, v roce 2015 právě na letišti v jihoizraelském Eilatu. Letiště, které se nachází poblíž centra tohoto resortu na břehu Rudého moře, však již nestačí kapacitně. Proto se IAA (Izraelská autorita letišť) rozhodla pro vybudování nového letiště v Timně, ležící 19 kilometrů severně od Eilatu. Zakázku na ATM systém získal v roce 2017 právě CS SOFT.

Nové letiště, jehož vybudování přišlo Izrael na 500 milionů amerických dolarů, je zatím ve zkušebním provozu. Postupně se na něj přesune kompletní provoz z Eilatu a tamní dosluhující letiště bude uzavřeno. Izrael si od nového letiště, na jehož přistávací dráhu mohou dosednout i širokotrupá velkokapacitní letadla, slibuje posílení turistického ruchu v této oblasti. Zároveň ale bude letiště plnit strategickou roli pro případné potíže s přistáváním na letišti v Tel Avivu. Jmenuje se podle prvního izraelského kosmonauta Ilana Ramona, který v roce 2003 tragicky zahynul při havárii raketoplánu Columbia.

CS SOFT je softwarová firma zaměřená na vývoj nejmodernějších ATM systémů a řešení pro letectví. Kromě vlastních systémů pro řízení letového provozu vyvíjí a provozuje též ATC simulátory, na nichž se školí budoucí řídící letového provozu. Klíčovým tuzemským zákazníkem společnosti je Řízení letového provozu ČR v Jenči. Produkty a řešení společnosti CS SOFT jsou v provozu na řadě civilních i vojenských letišť na čtyřech kontinentech.

-fr-

Flying Revue > Zprávy > Všechny články > Česká firma CS SOFT dodala ATM systém pro nové izraelské mezinárodní letiště
.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 02.04.1957 se stalo...
02.04.1957
První let experimentálního letounu Short SC.1 (CTOL).
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345