Jak se chovat při aquaplaningu na přistání

15.3.2017

Přistání za deště může být nebezpečné - pozor na aquaplaning. Foto: Jindřich Ilem, Flying Revue
Přistání za deště může být nebezpečné - pozor na aquaplaning. Foto: Jindřich Ilem, Flying Revue

Pilotní tipy   Z automobilu to zná každý - větším loužím je třeba se vyhýbat. Pokud do nich vjedete vyšší rychlostí, vůz se stává neovladatelný. Při přistání za deště toto riziko ale nesmíme podcenit ani u letadla.

Aquaplaning znamená, že mezi povrchem pneumatiky a povrchem dráhy je úzká vrstva vody, po které kolo klouže jako vodní lyže. Vrstva vody je tím silnější a tedy nebezpečnější, čím větší je rychlost letadla a tvrdost (hustící tlak) pneumatik.

Pilotní tipy
”Flying

Další pilotní tipy si můžete přečíst v naší rubrice Pilotní tipy v sekci Pro piloty.

Stačí málo - i jen 2 milimetry stojící vody. Ta se při přistávací rychlosti kolem 45 - 60 uzlů (75 – 100 km/h) nestačí vytlačit, brzdy letadla se zablokují a letadlo pokračuje jako na klouzačce, aniž bychom měli možnost snižovat jeho rychlost nebo řídit směr jeho pohybu. 

Pokud tedy přistáváme za deště a máme možnost volby, pak je lepší rýhovaný nebo drsnější povrch dráhy než povrch zcela hladký, kde voda nemá kudy pod kolem unikat. Ve všech případech přistání na mokrou dráhu je ale potřeba po dotyku přední nohy podvozku začít brzdit velmi citlivě, abychom letadlo nedostali do smyku. Pokud cítíme, že letadlo při brzdění nezpomaluje, pak je vhodné opatrně přitáhnout, zdvihnout přední kolo, uvolnit brzdu a snižovat rychlost aerodynamicky větším odporem křídel. Takto snížit rychlost na takovou úroveň, kde lze již brzdy použít. 

-fr-

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Pro piloty > Archiv > Pilotní tipy > Jak se chovat při aquaplaningu na přistání
.

Kurz VFR zahraniční lety:


Všechny kurzy a exkurze FR zde. 

FR 6/2019 je v prodeji:

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

PilotShop.cz:

..
12345

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Soutěž:

Kalendárium:

Dne 21.11.1783 se stalo...
21.11.1783
Pánové Pilatre de Rozier a François Laurent, markýz d'Arlandes, vykonali v Paříži první let nepřipoutaným horkovzdušným balónem. Let trval 25 minut.
zavřít

Staňte se pilotem:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345

Knihy:

..
12345

Partneři:

..
12345