JAS-39 Gripen, Boeing Stearman nebo Beechcraft T-34 Mentor. Už tento víkend v Pardubicích

27.5.2019

Boeing Stearman při akrobatické ukázce. Zdroj: APBoeing Stearman při akrobatické ukázce. Zdroj: AP
Boeing Stearman při akrobatické ukázce. Zdroj: AP
JAS-39 GripenJAS-39 Gripen
JAS-39 Gripen
Enstrom 480B. Zdroj: APEnstrom 480B. Zdroj: AP
Enstrom 480B. Zdroj: AP
Beechcraft T-34 Mentor. Zdroj: APBeechcraft T-34 Mentor. Zdroj: AP
Beechcraft T-34 Mentor. Zdroj: AP

Aviatická pouť 2019     V letovém programu Aviatické pouti ani letos nebude chybět ukázka Vzdušných sil Armády České republiky, těšit se můžete i na legendární dvouplošník Boeing Stearman či Beechcraft T-34 Mentor. A samozřejmě na Martina Šonku a Petra Kopfsteina. 

K vrcholným chvílím bude patřit dynamická ukázka letounu JAS-39 Gripen v podání Ivo Kardoše. Do letového programu je zařazena oblíbená scéna útoku dvojice bitevníků L-159 Alca na letiště doprovázená pyrotechnickými efekty. Na ni naváže ukázka těchto letadel v různých letových režimech. Letectvo představí v Pardubicích ještě ve statických ukázkách základní typy z aktuální výzbroje, návštěvníci se budou moci s jednotlivými typy i blíže seznámit. Na letišti nebudou chybět ani zástupci pozemního vojska Armády ČR s rozmanitou technikou, kterou si budou moci všichni zájemci zblízka prohlédnout. "Jedinečnou ukázkou se stane společný let současného cvičného proudového letounu L-39 Albatros ve skupině s historickým vrtulovým cvičným strojem C-11 z padesátých let," přibližuje vojenskou účast Ladislav Minařík z organizačního štábu Aviatické poutě.

» Přečtěte si: Martin Šonka a Petr Kopfstein předvedou českým fanouškům Red Bull Air Race naživo
» Další články v sekci Aviatická pouť 2019.
» Na místě moderuje šfr. Flying Revue Michal Beran 

Centrum leteckého výcviku Pardubice představí nový obratný vrtulník Enstrom 480B i dva legendární cvičné stroje používané k výcviku amerických pilotů ve druhé světové válce a v případě druhého stroje v době po ní. „Na cvičná letadla jsou kladeny náročné požadavky. Musí vydržet náročný provoz v leteckých školách, snášet neodborné zásahy cvičících se pilotů i jejich chyby. Mnohé jim odpustí, na druhou stranu nesmějí být hodné moc, protože to by v podstatě létaly samy,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a pokračuje: „Obě letadla tyto požadavky splňují, o čemž svědčí počty vyrobených kusů, jejich dlouholetá služba a především tisíce vycvičených pilotů." 

Zoom gallery

Starším z dvojice je legendární dvouplošník Boeing Stearman. Jeho vznik spadá do první poloviny třicátých let, ale hlavní podíl na výcviku pilotů měl tento typ v období druhé světové války, kdy se na něm cvičili nejen američtí vojenští a námořní piloti, ale třeba i piloti britské RAF a výcvik na nich v té době uskutečnilo i několik Čechoslováků.

Druhý typ je v podstatě nástupcem Boeingů Stearman v americkém letectvu. Jedná se o typ Beechcraft T-34 Mentor a již pouhým porovnáním obou letadel je patrné, jakým vývojem prošlo letectví během druhé světové války. Tento pokrok se odrazil i v konstrukci cvičných strojů, protože Mentor je celokovový dolnoplošník se zatahovacím podvozkem a uzavřenou kabinou poskytující posádce podstatně více pohodlí než otevřené pilotní prostory dvouplošných Boeingů Stearman.

Více než pětihodinový letový program letošní Aviatické pouti bude obsahovat ukázky řady dalších zajímavých letadel. Jeho součástí bude také jedinečná a česká premiéra ukázky Red Bull Air Race a chybět nebude i tradičně pestrý pozemní program s rozmanitou paletou atrakcí, dětských soutěží a ukázek veteránů, vojenské, policejní a hasičské techniky. Detaily na webu AP 2019

-fr-

Zdroj: Aviatická pouť

Flying Revue je mediálním partnerem akce. 

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Aviatická pouť 2019 > JAS-39 Gripen, Boeing Stearman nebo Beechcraft T-34 Mentor. Už tento víkend v Pardubicích
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 20.06.1937 se stalo...
20.06.1937
Tříčlenné posádce hrdiny SSSR Valerije Čkalova se jako první podařilo přeletět z Moskvy přes severní pól do USA. K letu použila letoun ANT-25 z kanceláře Andreje Tuploveva, zkonstruovaný ovšem Pavlem Suchojem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »