Létání na legendě Lockheed F-104

3.10.2020

S netradiční nabídkou přichází firma Starfighters z USA, která má základnu na Kennedyho vesmírném centru, v areálu NASA. A to létat s legendou Studené války Lockheed F-104!

Legenda Lockheed F-104 při pojíždění. Autor: William Missimer
Legenda Lockheed F-104 při pojíždění. Autor: William Missimer

Je to lákavé a neskutečně nevšední. Tím nadšení končí, jelikož cena za základní balíček atakuje hranici 18 tisíc dolarů, tedy necelých 395 tisíc korun. Za to podmínky jak se stát „jet fighterem“ jsou nízké, věk 18 let, postačíte si s licencí PPL, platný medical a splňovat hmotnostní a rozměrové specifikace. Tedy váha maximálně 110kg, výška maximálně 201cm, okolo hrudníku 132cm a v pase maximálně 122cm. Zajímavá je podmínka, kde budete muset předvést tah mezi 15-18kg. Také se kvalifikovat ke vstupu do NASA Kennedy vesmírného centra a jak jinak i to, že podepíšete dohodu o odpovědnosti. Co ale tímto získáte? Pilotní zkušenosti na letadle, které bylo jako tréninkové pro většinu kosmonautů v programu Mercury, nebo Apollo. V neposlední řadě i onu kvalifikaci na létání s tímto strojem.

Autor: United States Air Force – Isham, Marty (2010), U.S. Air Force Interceptors: A Military Photo Logbook 1946-1979, Specialty Pr Pub & Wholesalers
Autor: United States Air Force – Isham, Marty (2010), U.S. Air Force Interceptors: A Military Photo Logbook 1946-1979, Specialty Pr Pub & Wholesalers

Samotné letadlo je legendou letectví pro svoje neuvěřitelné výkony v rychlosti, ale i v dostupu, v němž má několik prvenství! V rychlém přehledu, jedná se o jednomotorový nadzvukový stíhací letoun americké výroby, od společnosti Lockheed Corporation. První vzlet byl 4. března 1958 a aktivně byl využíván až do roku 2004! Tedy neuvěřitelných 46 let ve službě. Dočkal se mnoha variant a vylepšení, ale nikdy nebyl oblíbený. Na dobrém jméně mu nepřidala aféra společnosti Lockheed ohledně prosazování nasazování onoho letounu v mnoha zemích po světě. Za to svým vzezřením přitahoval pozornost všude po světě, i dnes po více než 60 letech od prvního vzletu je nevšední. Vidět na vlastní oči jej můžete například v německém muzeu Flugausstellung P. Junio, o kterém jsem psal.

I dnes tohle letadlo vypadá neskutečně - Lockheed F-104. Autor: William Missimer
I dnes tohle letadlo vypadá neskutečně - Lockheed F-104. Autor: William Missimer

Lockheed F-104. Autor: William Missimer
Lockheed F-104. Autor: William Missimer

Pokud Vás nabídka nadchla a máte nadbytečné finance, je to nabídka pro Vás! Pokud jste stále nadšeni si tohle letadlo zkusit, zde jsou instrukce. Já se vrátím k Eurostaru a C172.

 

Autor textu: Tomáš Zach

Zdroj fotografií: Fly the Starfighter oficiální stránky / William Missimer

Flying Revue > Zprávy > Historie > Létání na legendě Lockheed F-104
.

         Máme pro vás »

FR 6/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kalendárium:

Dne 06.12.1957 se stalo...
06.12.1957
První vzlet prototypu (Model 188A) dopravního letounu Lockheed L-188 Electra.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »