Letecká přeprava roste nejrychleji za poslední dobu. Ani Brexit ji nezpomalil

7.12.2016

Letecká přeprava roste, a to navzdory některým negativním vlivům jako je Brexit, zpomalení čínské ekonomiky, nestabilita na Blízkém východě či problémy v Jižní Americe.

Takto vypadá vizualizovaný letecký provoz v posledních letech. Ilustrační obr.: Creative CommonsZoom gallery
Takto vypadá vizualizovaný letecký provoz v posledních letech. Ilustrační obr.: Creative Commons

Tyto faktory by teoreticky mohly výkonnost letecké dopravy ovlivnit, přesto však klíčové přepravní statistiky v říjnu 2016 meziročně vzrostly o 7%, což je nejrychlejší růst za posledních sedm měsíců.

Z dat aerolinek, které má IATA k dispozici, vyplývá, že růst RPK (Revenue passenger kilometres - tzv. osobokilometry) byl zaznamenán ve všech regionech. Pozitivní je, že poptávka po přepravě osob se v Evropě, což je největší region z pohledu RPK (podíl na celosvětové kapacitě je 23.8%), po teroristických útocích a nestabilitě v některých státech vrátila do normálu  a roste meziročním tempem 5.2%.

Tento vývoj byl způsoben řadou faktorů. Klíčový je křehký ekonomický růst (v ČR 1.9% ve 3.Q 2016), pozitivní trend v indexech ekonomické důvěry investorů a růst poptávky, který byl stimulován nižšími cenami letenek, jež odrážely efekt konkurence na trhu a nízké ceny ropy (cena ropy se podílí na růstu cca 50%).


Takhle vypadal letecký provoz nad Evropou v roce 2014 (24hod.). Zdroj: NATS.aero

Je zřejmé, že neexistuje žádná ideální závislost mezi cenami ropy, cenami letenek a poptávkou: rychlost a míra, s jakou se změny ceny ropy promítají do tarifů, které cestující platí, záleží na mnoha faktorech. Ty zahrnují hedgové procedury aerolinek, změny v měnových kurzech vůči USD a vývoj nákladů nesouvisejících s ropou.

Letečtí dopravci
”Flying

Nahlédněte do našeho katalogu leteckých dopravců, s nimiž můžete letět při cestách z nebo do Česka. Můžete v něm vyhledávat podle vybraných parametrů.
Katalog najdete zde .

bez_názvu.jpg

Další přepravní ukazatel, load factor (SLF), rostl tempem 0,6 procentního bodu a byl nyní nejvyšší od ledna 2016 – v Evropě 84.3%! Jelikož aerolinky udržely na uzdě růst kapacity a poptávka rostla, došlo i k nárůstu yieldu, což je  klíčový ekonomický parametr, který se po prudkém propadu vrací do normálu a šéfové aerolinek neočekávají výrazné výkyvy ani v nadcházejících měsících.

Růst kapacity mezi Evropou a Středním východem byl 5%, trh do Severní Ameriky rostl 3%; pro srovnání uvádíme, že nejvyšší nárůst byl zaznamenán v Indii (domestic market - 25%) a mezi oblastí Středního východu a Severní Afriky (Middle east and North Africa - MENA) a Severní Amerikou 21%.

Je zřejmé, že se tento pozitivní trend odrazí i na statistikách dopravců v České republice a přepravních ukazatelích Letiště Praha.

Roman Orlík, IATA, Ženeva

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Letecká přeprava roste nejrychleji za poslední dobu. Ani Brexit ji nezpomalil
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 17.10.1931 se stalo...
17.10.1931
Úspěšným zaháknutím prototypu stíhacího stroje Curtiss XF9 C-1 na hrazdě vzducholodi USS Los Angeles (ZR-3) skončila první část programu parazitních stíhacích letadel pro vzducholodi Acron a Macon.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345