Letecká přeprava roste nejrychleji za poslední dobu. Ani Brexit ji nezpomalil

7.12.2016

Letecká přeprava roste, a to navzdory některým negativním vlivům jako je Brexit, zpomalení čínské ekonomiky, nestabilita na Blízkém východě či problémy v Jižní Americe.

Takto vypadá vizualizovaný letecký provoz v posledních letech. Ilustrační obr.: Creative CommonsZoom gallery
Takto vypadá vizualizovaný letecký provoz v posledních letech. Ilustrační obr.: Creative Commons

Tyto faktory by teoreticky mohly výkonnost letecké dopravy ovlivnit, přesto však klíčové přepravní statistiky v říjnu 2016 meziročně vzrostly o 7%, což je nejrychlejší růst za posledních sedm měsíců.

Z dat aerolinek, které má IATA k dispozici, vyplývá, že růst RPK (Revenue passenger kilometres - tzv. osobokilometry) byl zaznamenán ve všech regionech. Pozitivní je, že poptávka po přepravě osob se v Evropě, což je největší region z pohledu RPK (podíl na celosvětové kapacitě je 23.8%), po teroristických útocích a nestabilitě v některých státech vrátila do normálu  a roste meziročním tempem 5.2%.

Tento vývoj byl způsoben řadou faktorů. Klíčový je křehký ekonomický růst (v ČR 1.9% ve 3.Q 2016), pozitivní trend v indexech ekonomické důvěry investorů a růst poptávky, který byl stimulován nižšími cenami letenek, jež odrážely efekt konkurence na trhu a nízké ceny ropy (cena ropy se podílí na růstu cca 50%).


Takhle vypadal letecký provoz nad Evropou v roce 2014 (24hod.). Zdroj: NATS.aero

Je zřejmé, že neexistuje žádná ideální závislost mezi cenami ropy, cenami letenek a poptávkou: rychlost a míra, s jakou se změny ceny ropy promítají do tarifů, které cestující platí, záleží na mnoha faktorech. Ty zahrnují hedgové procedury aerolinek, změny v měnových kurzech vůči USD a vývoj nákladů nesouvisejících s ropou.

Letečtí dopravci
”Flying

Nahlédněte do našeho katalogu leteckých dopravců, s nimiž můžete letět při cestách z nebo do Česka. Můžete v něm vyhledávat podle vybraných parametrů.
Katalog najdete zde .

bez_názvu.jpg

Další přepravní ukazatel, load factor (SLF), rostl tempem 0,6 procentního bodu a byl nyní nejvyšší od ledna 2016 – v Evropě 84.3%! Jelikož aerolinky udržely na uzdě růst kapacity a poptávka rostla, došlo i k nárůstu yieldu, což je  klíčový ekonomický parametr, který se po prudkém propadu vrací do normálu a šéfové aerolinek neočekávají výrazné výkyvy ani v nadcházejících měsících.

Růst kapacity mezi Evropou a Středním východem byl 5%, trh do Severní Ameriky rostl 3%; pro srovnání uvádíme, že nejvyšší nárůst byl zaznamenán v Indii (domestic market - 25%) a mezi oblastí Středního východu a Severní Afriky (Middle east and North Africa - MENA) a Severní Amerikou 21%.

Je zřejmé, že se tento pozitivní trend odrazí i na statistikách dopravců v České republice a přepravních ukazatelích Letiště Praha.

Roman Orlík, IATA, Ženeva

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Letecká přeprava roste nejrychleji za poslední dobu. Ani Brexit ji nezpomalil
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Hlasujte pro Jirku Prušu!!!

Hlasujte pro Jirku Prušu »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345