Letoun L 410 NG přistál na Paris Air Show. Na akci vyráží největší česká delegace v historii

18.6.2023

Brány letošního ročníku Paris Air Show se sice otevřou až v pondělí 19. června, ale první letouny mají na její domovské letiště Le Bourget namířeno už teď.

Nechybí mezi nimi dvojice českých strojů L 410 NG a Shark. Letoun L 410 NG přeletěl do Paříže z Kunovic a na ranveji celosvětově největšího leteckého veletrhu přistál coby předvoj největší české delegace, jaká se kdy jakékoliv airshow zúčastnila.

l_410_ng_na_stojánce_paris_air_show.jpg

Letošní česká účast je mimořádná z několika hledisek. Prvně v novodobé historii se na stojánce veletrhu objeví letouny české výroby. O comeback České republiky, jako země, která je schopna na vlastním území vyvinout a vyrobit letadlo, se na Paris Air Show postará vlajková loď civilního letectví: víceúčelový letoun L 410NG. „Engéčko“ se na evropské airshow představí poprvé a naváže na světovou premiéru svého předchůdce. „Čtyřistadesítka“ z Kunovic se totiž před padesáti lety prvně představila světu právě na Le Bourget. „Česká republika je jedinou zemí EU, která umí vyvinout a vyrobit devatenáctimístný turbovrtulový letoun, tedy kategorii, do níž spadá L 410 NG. V Paříži nemůžeme chybět,“ říká Ilona Plšková, generální ředitelka Aircraft Industries a viceprezidentka Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP).

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Česko se přihlásí o slovo také coby evropská velmoc malého letectví, které bude na Paris Air Show reprezentovat letoun Shark, za nímž stojí řada světových rekordů. O jeden z nejzvučnějších se postarala Zara Rutherford, která na česko-slovenském stroji, coby nejmladší žena, sólo obletěla svět. „Žraloka nebes“ si pro představení na veletrhu Shark Aero „stáhne“ z flotily svého francouzského partnera. 

eská_národní_expozice_na_paris_air_show.jpg

„Na letošním ročníku Paris Air Show uvidíme hodně českých poprvé,“ potvrzuje viceprezident Asociace leteckého a kosmického průmyslu a šéf Aera Viktor Sotona. Aero Vodochody se pod jeho vedením tento rok vrací do sestavy českého stánku. „Věřím, že konsolidace českého leteckého průmyslu, na níž v asociaci pracujeme, výrazně přispěje k posílení postavení českých firem na domácí a světové scéně. Určitě máme co nabídnout“, dodal Viktor Sotona. ALKP je ostatně spoluorganizátorem české národní expozice na Paris Air Show.

banner_knizni_edice_fr_640x200.jpg

Dalším prvenstvím je zcela nový koncept doposud největší letecké národní expozice s novým designem, na které se představí rekordních šestnáct firem.

Jde o exkluzivní sestavu, v níž jsou přítomni výrobci letounů (Aero Vodochody, Aircraft Industries, Shark) a komponent (Jihostroj, Jihlavan, Mesit, Seko Aerospace, DevCom), opravárenské podniky (LOM Praha a Czech Airlines Technics), poskytovatelé řešení pro pilotní výcvik (LOM Praha a Vrgineers), zástupci pasivních (ERA) i aktivních (CSG Aerospace) sledovacích technologií a profesionálové z oboru testování a zkušebnictví (Radalytica). Unikátní portfolio firem na ploše národní expozice doplňují výrobci leteckých motorů (PBS Velká Bíteš) a elektrických pohonů (MGM Compro) či průmyslová skupina Omnipol. Poprvé se tak na jedné adrese představí komplexní oborové schopnosti českého leteckého průmyslu.

eská_národní_expozice_na_paris_air_show_2.jpg

K prvenstvím letošní české účasti patří rovněž fakt, že expozice pod jednou střechou spojuje civilní a vojenské letectví, což se promítá také do spojení delegací ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva obrany. „Českou republiku představíme jako jednu z devíti zemí na světě, které umí vyvíjet a vyrábět letadla. S tím souvisí schopnost zajištění vojenského pilotního výcviku na letadlech a simulátorech vlastní výroby, což je silná konkurenční výhoda a strategická schopnost v evropském i celosvětovém měřítku,“ říká vrchní ředitelka Sekce průmyslové spolupráce Radka Konderlová, která na letošním ročníku Paris Air Show vede českou delegaci Ministerstva obrany. Za české ministerstvo průmyslu a obchodu, které národní expozici na veletrhu organizuje, se osobně zúčastní ministr Jozef Síkela.

Vedle letadel L 410 NG a Shark, která budou fyzicky přítomná na stojánce veletrhu, bude vlajkovou lodí české expozice více než dvoumetrový model letounu L-39 NG, který bude k vidění přímo v české expozice uvnitř hal.

Autor: Tisková zpráva Czech Aerospace Newsroom

baner_flying_revue_slovensko_z_neba.jpg

 

 

 

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Letoun L 410 NG přistál na Paris Air Show. Na akci vyráží největší česká delegace v historii
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 23.07.1983 se stalo...
23.07.1983
Duchapřítomnost posádky a velká dávka štěstí zachránila před 25 léty, 23. července 1983, život 61 pasažérům a osmi členům posádky Boeingu 767-200 při incidentu, který vešel do historie pod názvem Gimli glider.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »