Světová hvězda míří na Aviatickou pouť

21.5.2023

Snahou organizátorů leteckých dnů je mít v programu vedle řady špičkových pilotů i nějakou hvězdu všeobecně známou širšímu okruhu veřejnosti.

Ovšem mít mezi vystupujícími pilota, který je mediálně známý téměř po celém světě, se organizátorům poštěstí jen málokdy. Na letošním ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 27. a 28. května 2023 na letišti v Pardubicích, tomu tak bude. Vedle několika předních hvězd svou účast potvrdil i Luke Czepiela.

1285_frlh4edxoam6abi.jpg

„Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo dohodnout účast polského pilota Lukasze Czepiely, který je ve světě znám jako Luke,“ říká s neskrývanou radostí Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a pokračuje: „jeho jméno známé v leteckém světě si někteří diváci možná hned nevybaví, ale zcela jistě zaznamenali v polovině března letošního roku jeho výkon. Tehdy se tento devětatřicetiletý polský pilot stal prvním člověkem, který s letounem dosedl na přistávací plochu určenou pro vrtulníky. Uvážíme-li, že plocha měla průměr 27 metrů, tak je to velice pěkný výkon, ale úplně jinou hodnotu výkon získá, když upřesníme, že plocha byla umístěna na vrcholu dubajského hotelu Burdž al-Arab ve výšce 212 metrů nad zemí. Tam se muselo jednat o perfektní rozpočet na přistání, protože k orientaci tam pilot neměl žádné referenční body tak jako na letišti. Je také zajímavé, že pro přistání nevyužil ani celou délku heliportu a ještě šest metrů ušetřil. Jak sám uvedl, na tento výkon se připravoval dva roky, během kterých uskutečnil stovky cvičných přistání ve vymezeném prostoru.

fr_rekord_doletu_fcb_1644x624_px_bez_km.jpg

K takovému výkonu je třeba nejen schopností a odvahy, ale také vhodný letoun. Tím byl hornoplošný Carbon Cub. Letadlo je to poměrně nové, ale koncepcí navazuje na známé Piper Cuby, které se poprvé objevily v druhé polovině třicátých let. Ten současný stroj však využívá moderních konstrukčních materiálů a celkově je aerodynamicky více propracovaný. Jak Lukasz Czepiela, tak jeho Carbon Cub se předvedou divákům v Pardubicích. Hotel jako v Dubaji zde nemáme, ale sledovat krátká přistání bude nevšední zážitek i na ploše letiště. Jedná se také o jedinečnou možnost, protože krátce po Aviatické pouti bude letoun přepraven do Spojených států, takže příležitost vidět rekordmana s jeho letadlem na evropské airshow, bude jen na letošní Aviatické pouti v Pardubicích,“ dodává Jan Rudzinskyj.

Lukasz Czepiela je profesionálním pilotem dopravního Airbusu A320, současně je letecký akrobat a první polský pilot Red Bull Air Race. Pro nás je jistě také zajímavé, že u okouzlení létáním u něj byla částečně i česká stopa. V roce 1989, ve svých šesti létech, navštívil s otcem letecký den, kde viděl perfektní sestavu, kterou předváděl tehdejší přední polský akrobat Janusz Kasperek na letounu Zlin Z-50LS vyráběném v Otrokovicích.

Vedle letových exhibicí, které potrvají přibližně pět hodin, má Aviatická pouť tradičně připraven i celodenní pozemní program pro celou rodinu.

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

Autor: Tisková zpráva "Aviatická pouť"

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Světová hvězda míří na Aviatickou pouť
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.09.1984 se stalo...
14.09.1984
Američan Joe Kittinger odstartoval k balonovému letu přes Atlantský oceán. Přelet úspěšně ukončil 18. září, na své cestě přes oceán urazil 5703 kilometrů a jeho let trval tři dny, 11 hodin a 45 minut.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »