Kalendárium - Lloyd Carlton Stearman a jeho Kaydet

29.5.2020

Lloyd Carlton Stearman a jeho Kaydet

Formace letounů Boeing Stearman NS-1 v roce 1936
Formace letounů Boeing Stearman NS-1 v roce 1936

Stearman (Boeing) Model 75 Kaydet, po celém světě familiérně a zkráceně nazývaný prostě Stearman je bezesporu strojem, který jméno amerického leteckého průkopníka a konstruktéra proslavil po celém světě.

Je to tak trochu paradox, protože první kusy proslulého Modelu 75 vznikl v roce 1934 právě v době, kdy společnost Stearman Aircraft Production přestala existovat jako samostatný letecký výrobce a navíc ten, jehož jméno později proslavily, již tři roky u společnosti nepůsobil a navíc byl právě prezidentem Lockheed Aircraft Company. Svou slávu si však Lloyd C. Stearman určitě zaslouží, už proto, že jeho společnost vyrobila už před rokem 1934 celou řadu úspěšných leteckých konstrukcí.

                                      Lloyd Carlton Stearman
Lloyd Carlton Stearman

Lloyd Stearman, rodák z kansaského Wellsfordu, byl velmi nadaným studentem technických předmětů s širokým záběrem. Kromě strojírenství totiž studoval i architekturu, nicméně poté, co v roce 1918 vstoupil do záloh amerického námořnictva a naučil se létat, učarovalo mu navždy letectví.

Svou kariéru mezi letadly začal jako mechanik u společnosti Llaird-Swallow počátkem dvacátých let, ale už v roce 1925 založil s dalšími budoucími velikány amerického letectví, Clydem Cessnou a Walterem Beechem, firmu Travel Air Manufacturing Company. Jenže všichni tři byli příliš velkými sólisty a osobnostmi. Stearman vydržel do roku 1927, kdy založil vlastní společnost Stearman Aircraft Corporation, ve které v následujících létech přivedl na nebe celou řadu úspěšných poštovních a především lehkých obchodních a vyhlídkových letounů, z nichž nejúspěšnějším se stal model C3.

 Stearman C3B patřící U.S. Department of Commerce z roku 1929
Stearman C3B patřící U.S. Department of Commerce z roku 1929

Když v roce 1929 došlo ke sloučení mnoha leteckých firem a aerolinek do konglomerátu United Aircraft and Transportation Corp. řízeného Williamem Boeingem, Llyod C. Stearman si zachoval funkci prezidenta divize Stearman až do roku 1931, kdy se rozhodl odejít. Jak už bylo řečeno, nastoupil k Lockheedu, kde ve funkci prezidenta prožil období velkých předválečných úspěchů spojených s letouny řady Lockheed Electra. Před válkou stihl ještě společně s Deanem B. Hammondem zkonstruovat Stearman-Hammond Y-1. Zemřel v roce 1975 v Los Angeles.

  Boeing Stearman PT-13
Boeing Stearman PT-13

Model 75 Kaydet se stal jednou z ikon mezi cvičnými letadly, stejně jako například německý Bücker Bü-131 Jungmann, francouzský Stampe SV-4 nebo britský de Havilland Tiger Moth. Ve své roli primárního cvičného letounu amerického letectva i námořnictva vydržel až do ranných poválečných let, kd se na něm učila létat ještě první generace žokejů amerických proudových letounů.

Autor: Michal Beran

 

Flying Revue > Články > Historie letectví > Kalendárium - Lloyd Carlton Stearman a jeho Kaydet
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 23.07.1983 se stalo...
23.07.1983
Duchapřítomnost posádky a velká dávka štěstí zachránila před 25 léty, 23. července 1983, život 61 pasažérům a osmi členům posádky Boeingu 767-200 při incidentu, který vešel do historie pod názvem Gimli glider.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »