Polský LOT slaví sedmdesát let létání do Prahy

8.8.2016

TU-134 polské společnosti LOT, semdesátá léta na Ruzyni. Foto: Petr PopelářTU-134 polské společnosti LOT, semdesátá léta na Ruzyni. Foto: Petr Popelář
TU-134 polské společnosti LOT, semdesátá léta na Ruzyni. Foto: Petr Popelář
Embraer 170 v barvách LOT. Zdroj: Lot.comEmbraer 170 v barvách LOT. Zdroj: Lot.com
Embraer 170 v barvách LOT. Zdroj: Lot.com
Embraer 170. Zdroj: Lot.comEmbraer 170. Zdroj: Lot.com
Embraer 170. Zdroj: Lot.com
Oslavy na letišti Václava Havla: Zleva: Jiří Vyskoč, ředitel Leteckého obchodu Letiště Praha, a. s., Jarosław Strejczek, zástupce velvyslankyně Polské republiky v ČR, Jolanta Grala-Bednarcik, Country Manager LOT, Adrian Kubicki, ředitel tiskového oddělení LOT Polish Airlines. Zdroj: Archiv Letiště PrahaOslavy na letišti Václava Havla: Zleva: Jiří Vyskoč, ředitel Leteckého obchodu Letiště Praha, a. s., Jarosław Strejczek, zástupce velvyslankyně Polské republiky v ČR, Jolanta Grala-Bednarcik, Country Manager LOT, Adrian Kubicki, ředitel tiskového oddělení LOT Polish Airlines. Zdroj: Archiv Letiště Praha
Oslavy na letišti Václava Havla: Zleva: Jiří Vyskoč, ředitel Leteckého obchodu Letiště Praha, a. s., Jarosław Strejczek, zástupce velvyslankyně Polské republiky v ČR, Jolanta Grala-Bednarcik, Country Manager LOT, Adrian Kubicki, ředitel tiskového oddělení LOT Polish Airlines. Zdroj: Archiv Letiště Praha
Polský Embraer 175, jeden ze dvou typů, které létají pod značkou LOT do Prahy. Zdroj: Lot.comPolský Embraer 175, jeden ze dvou typů, které létají pod značkou LOT do Prahy. Zdroj: Lot.com
Polský Embraer 175, jeden ze dvou typů, které létají pod značkou LOT do Prahy. Zdroj: Lot.com
Embraer 175. Zdroj: Lot.com
Embraer 175. Zdroj: Lot.com
Boeing 787 Dreamliner v barvách LOT. Zdroj: Lot.com
Boeing 787 Dreamliner v barvách LOT. Zdroj: Lot.com

Polské aerolinie LOT slaví 70. výročí přímého leteckého spojení mezi Varšavou a Prahou a jsou tak jedním z mála dopravců, kteří do Prahy létají tak dlouho bez přerušení. První letadlo v barvách polského dopravce přistálo na Ruzyni 7. srpna 1946. Dnes LOT mezi Prahou a Varšavou létá až pětkrát denně.

Prahu LOT považuje za jednu ze svých nejdůležitějších evropských destinací, řada cestujících z Prahy využívá Varšavu jako přestupní letiště pro lety LOTu do dalších 60 měst v Evropě, Asii a Severní Americe. Společnost usiluje o to, aby se Varšava stala alternativou k velkým letištím v západní Evropě, protože nabízí kratší přestupní doby. "Doba přestupu na let do Tokia je necelá hodina a půl. Ještě kratší bude doba na přestup na lety do Soulu, naší nové destinace, do které začneme létat v říjnu,” říká Kubicki.


Embraer 170 přistává v Praze. Zdroj: HAMplanespotting, YouTube

V posledních letech popularita přímého spojení Prahy s hlavním městem Polska roste. Od roku 2010 se počet cestujících na lince zvýšil o 85 %, v první polovině letošního roku o 10% oproti stejnému období roku 2015. Od roku 2001 přepravil polský národní dopravce mezi Prahou a Varšavou přes milion cestujících. 

Současná flotila letadel společnosti LOT. Zdroj: Lot.comZoom gallery
Současná flotila letadel společnosti LOT. Zdroj: Lot.com

„Polské aerolinie LOT patří mezi nejvýznamnější letecké společnosti s dlouholetou tradicí, které na Letišti Václava Havla Praha působí, a jsou jedním z mála dopravců, kteří do Prahy létají nepřetržitě téměř od samého počátku provozu letiště," řekl Jiří Vyskoč, ředitel Leteckého obchodu Letiště Praha.

LOT uskutečňuje lety mezi Prahou a Varšavou až 5x denně. Například dnes můžete do Varšavy letět z Prahy v 9.05h, ve 12.40h, v 17.00h a ve 20.40h, na lince jsou nasazeny letouny Embraer 170 nebo Embraer 175.

"Časový rozvrh je upůsoben tak, aby byla z jedné strany zachována flexibilita pro obchodní cestující mezi Českem a Polskem, a z druhé strany co nejkratší doby přestupů do většiny měst v Evropě, Severní Americe a v Asii," uvádí společnost v tiskové zprávě. LOT nabízí výběr ze tří cestovních tříd - kromě tříd Business a Economy také třídu LOT Premium Economy.


B787 Dreamliner ve službách LOT. Zdroj: Lot.com

LOT, celým názvem LOT Polish Airlines (polsky Polskie Linie Lotnicze LOT), ročně přepraví necelých 5 milionů cestujících do 60 destinací. Nabízí přímé spojení do USA, Kanady, Číny a Japonska.

Od ledna zprovoznil 20 nových spojení včetně dalekých destinací, například Tokiem. V říjnu se rozběhne další asijské spojení – do Soulu. Na všechny lety na dlouhé vzdálenosti nasazuje letouny Boeing 787 Dreamliner.

Ve flotile má kromě zmíněných letounů také Embraer 195, Boeing 737-400. Za čtyři roky oslaví LOT devadesátiny.

-fr-

zdroj a foto: LOT

 

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Polský LOT slaví sedmdesát let létání do Prahy
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Podpořte dokument!


FR 3/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Kalendář leteckých akcí:

Kalendář leteckých akcí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 09.06.1928 se stalo...
09.06.1928
Charles Kingsford Smith a jeho posádkou úspěšně zakončili etapový přelet Tichého oceánu se strojem Fokker F.VIIb-3 "Southern Cross". Odstartovali z Oaklandu v Kalifornii 31. května a s mezipřistáními v Honolulu a na Fidži dosáhli australského Brisbane. Let trval 83 hodin.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »