Novinky z vesmírného letiště Spaceport America

11.5.2020

I v této složité době přichází dobré zprávy a průlomové informace. 

 Spaceship Two na hranici vesmíru. Zdroj Virgin Galactic
Spaceship Two na hranici vesmíru. Zdroj Virgin Galactic

Jednou z nich je ta, která se udála 1. května 2020 na prvním kosmickém letišti na světě, na Spaceport America, který pomohl vybudovat vizionář Sir Richard Branson. Zde proběhl další úspěšný milník v realizovaném snu o létání do vesmíru. Kosmická loď Spaceship Two úspěšně odstartovala zavěšená na letounu White Knight Two a vystoupala do výšky 50 tisíc stop (15240 metrů), kde se odpoutala a plánovaným volným kluzem a následným přistání na letišti Spaceport America splnila důležitou podmínku letové zkoušky a tím i přiblížila komerční služby Virgin Galactic. 

Letiště Spaceport America v Novém Mexiku, hlavní hangár a zázemí pro vesmírné lety.
Letiště Spaceport America v Novém Mexiku, hlavní hangár a zázemí pro vesmírné lety.

SpaceShip Two byl pilotován ve složení Dave Mackay a CJ Sturckow, kdy nosný letoun pod imatrikulací M347MS byl pilotován Michaelem Masuccimem a Kellym Latimerem. Jedná se o první test ve vzdušném prostoru Nového Mexika, kdy kosmická loď odstartovala a poté i přistála na Spaceport America. Navíc bez aktivace motorů. Při plachtění dosáhla loď rychlosti 0,70 Mach (857,5 km/h). Dle oficiálních informací od generálního ředitele Galactic Ventures (zahrnující i společnost Virgin Galactic) George Whitesidese, plánují v následujících měsících několik dalších těchto letů s cílem získání potřebného množství dat a i k finálnímu vyhodnocení úřadu o bezpečnosti tohoto suborbitálního plavidla.

Cílem tohoto testu, krom potvrzení letových vlastností kosmického plavidla, byl i sběr důležitých dat ohledně aerodynamiky a tím i odhalení možného zlepšení v manévrování při sestupu. Také to jsou důležitá data, která povedou k budoucímu výcviku pilotů, jak uvedla společnost Virgin Galactic na svých webových stránkách https://www.virgingalactic.com/articles/virgin-galactics-spaceshiptwo-completes-first-flight-from-spaceport-america/?fbclid=IwAR0PGm-dLh0I0KRhN1fS4Q1pNUI32wPkBNhqhVTE1_3MCt_yaY8CneBvLfk

Důležitým testem bylo i ověření spolupráce na řízení tohoto letu mezi New Mexico Spaceport Authority (NMSA), White Sands Missile Range (WSMR), Federal Aviation Administration (FAA), Albuquerque Flight Center (FSDO) a FAA Air Traffic Control Center. Tedy spousta koordinace na armádní zónu. Video z letu je zveřejněné na Facebookovém profilu společnosti Virgin Galactic a vřele jej doporučuji - https://www.facebook.com/VirginGalactic/videos/533114787594687/ . Nezvyklostí na tomto videu je odpoutání kosmického plavidla, bez následného zažehnutí motoru. Záznam letu je také dohledatelný na portále Flightradar https://www.flightradar24.com/data/aircraft/n348ms#246eeb63 , nebo na https://flightaware.com/live/flight/N348MS/history/20200501/1500Z/9NM9/9NM9 

děkuji

Tomáš Zach

logo_fr_transp_1.jpg

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Novinky z vesmírného letiště Spaceport America
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 28.09.1920 se stalo...
28.09.1920
Pilot Howard Rinehart provedl jako první na světě let s letounem vybaveným zatahovatelným podvozkem. Jednalo se o závodní stroj Dayton-Wright R. B Racer.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »