Podnik vstoupil do SESAR 3 Joint Undertaking

16.12.2021

Výzkum a vývoj nových technologií v oblasti uspořádání letového provozu je v Evropě předmětem programu SESAR 3 (Single European Sky ATM Research).

V souladu se směřováním  Evropské komise v této oblasti jsou cíle projektu SESAR 3 zaměřeny na digitalizaci evropského nebe, posílení ochrany životního prostředí a podpory chytré mobility. ŘLP ČR, s.p. byl již od roku 2016 řádným členem předchozí podoby tohoto společenství s názvem SESAR Joint Undertaking (SJU) a od začátku se aktivně podílel na vybraných projektech tohoto unikátního programu.

iatcc_uasv3.jpg

S ohledem na další vývoj a potřebu pokračování programu SESAR 2020 i po roce 2024 tak došlo na úrovni EU k rozhodnutí o pokračování tohoto programu, který nově ponese název SESAR 3. Nyní tak bude i samotný program SESAR řízen společným podnikem s označením SESAR 3 Joint Undertaking (S3JU), který dostal pověření vést tento program po dobu příštích deset let. Kromě dvou klíčových zakládajících členů, tedy Evropské komise a organizace EUROCONTROL, je dalších více než 50 subjektů zakládajícími členy S3JU a to včetně ŘLP ČR, s.p. Celkový  rozpočet programu představuje 1,6 miliardy EUR do roku 2030. ŘLP ČR, s.p. se bude  aktivně podílet na vybraných projektech programu SESAR a to zejména v oblasti využití umělé inteligence a aplikace konceptu „Smart Sky“ pro bezpečnou integraci dronů v rámci řízení letového provozu. Na rozdíl od předchozího členství ŘLP ČR v SJU, které bylo založeno na členství společného konsorcia B4 vedeného polskou organizací letového provozu PANSA, je nyní ŘLP ČR, s.p. samostatným členem SESAR 3 Joint Undertaking.

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

„SESAR 3 chápu jako aktivní podporu našim zákazníkům a to prostřednictvím dalšího zvýšení kvality a bezpečnosti služeb řízení letového provozu při současném posílení prvků ochrany životního prostředí v rámci civilní letecké dopravy,“   komentoval vstup podniku do S3JU generální ředitel ŘLP ČR, s.p. Ing. Jan Klas.

Práce v rámci SESAR 3 Joint Undertaking již započaly a další postup byl stvrzen prvním oficiálním jednáním Řídící rady S3JU, které se konalo dne 14. prosince 2021.

 

Autor: Tisková zpráva ŘLP

banner_knihy_vanoce_2021_640x200_2_883.jpg

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Podnik vstoupil do SESAR 3 Joint Undertaking
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 24.09.1852 se stalo...
24.09.1852
V Paříži se do vzduchu vznesla první vzducholoď. Postavili ji Henri Giffard společně s Gabrielem Yonem. Vzducholoď byla opatřena parním strojem o výkonu asi 2,2 kW (3 k), pohánějícím třílistou vrtuli.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »