Příběhy leteckých fotek: Edwardsova letecká základna v Kalifornii

8.4.2019

Příběhy (leteckých) fotek 14.         Dnešní snímek ukazuje z letadla proslulou vojenskou leteckou základnu v Kalifornii, a tak si dovedete představit, že nebylo jednoduché povolené k přeletu získat. Podívejte se na další příběh ze série Příběhy (leteckých) fotek

14_usa-min.jpg

Tenhle snímek stál asi 10 minut přemlouvání vojenského řídícího na věži jedné z největších leteckých základen USA – Edwards Air Force Base. A bylo to docela zajímavé. Nejdřív mě řídící nechal bez povšimnutí kroužit vedle CTR jeho letiště a já jen poslouchal množství neutuchající komunikace, která letěla éterem mezi ním a "jeho" piloty  - a neměl jsem se kam vmísit.

Příběhy fotek

Opravdu hodně jsem ale toužil tu základnu přeletět, tak jsem trpělivě kroužil a vyčkával na pauzu, která mi poskytne dost prostoru na to, abych se řídícímu vemluvil do přízně. A protože trpělivost přináší růže, pauza nastala a já mu mohl vysvětlit, co mám v úmyslu, resp. o co bych ho chtěl požádat. Když jsem skončil, vysvětlil mi, že přelet nepadá v úvahu.

Nevzdal jsem to. Protože už nějaké zkušenosti v tomhle směru mám, věděl jsem, že šance umírá až poslední, a za chvíli jsem ho poprosil ještě jednou a ještě zdvořileji - a on, zřejmě aby se nás zbavil, mi odpověděl, ať tedy nastoupám nějaké 3000 stop AGL a pak, až bude mezera v provozu na dráze, že mě pustí.

Vážně to potom přesně takhle proběhlo a stálo to opravdu za to, protože nakonec jsme povolení přeletět kolmo na dráhu, kde přistávaly a startovaly vojenské stroje, opravdu dostali a zvládli jsme tak pořídit celkem unikátní záběry. Celá akce trvala asi 20 minut, ale já z ní mám radost do dneška. 

Edwardsova letecká základna v Kalifornii.
Edwardsova letecká základna v Kalifornii.

Mimochodem, Edwardsovu leteckou základnu zná z televizních záběrů každý, kdo se jen trochu zajímal o americké raketoplány. Ještě před vybudováním dráhy v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě raketoplány přistávaly po návratu z vesmírné mise právě na Edwardsově základně. Celkem tu přistály 54 krát. 

Po více než dvacet pondělků vám budeme přinášet příběhy vzniku fotek pořízených z letounu Cessna 182 N24658 během obletu USA v roce 2016. Budou to fotografie malých i velkých letišť, přírodních útvarů, majáků, pobřeží i center velkých měst.

Fotografie z této expedice navazují na první sérii Příběhů leteckých fotek, v níž jste mimo jiné mohli vidět nejvyšší horu Severní Ameriky Denali na Aljašce, australské Sydney, ale také půvabný přístav v La Valettě na Maltě a další snímky zajímavých míst světa (viz boxík výše).

Věříme, že vás tento seriál potěší. 

Jiří Pruša

Expedice USA 2016 proběhla na přelomu srpna a září 2016. Letěli jsme Cessnou 182 a USA jsme oblétěli ve směru hodinových ručiček. Startovali jsme z Orlando North Aipark na Floridě, pokračovali směr Kalifornie, poté k severu a po hranici Kanady a USA doletěli k Atlantiku. Poté jsme zamířili k jihu, kde jsme expedici - opět na Floridě - zakončili. Vše o expedici najdete na webu USA 2016

hjiokp.png

 

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Příběhy leteckých fotek > Příběhy leteckých fotek: Edwardsova letecká základna v Kalifornii
.

         Máme pro vás »

FR 3/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 26.06.1898 se stalo...
26.06.1898
 Ve Frankfurtu nad Mohanem se narodil německý letecký konstruktér a průmyslník Wilhelm (Willy) Emil Messerschmitt.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »