První remote air control tower v provozu

23.4.2015

První remote air control tower v provozu

Švédsko v úterý uvedlo oficiálně do provozu první remote TWR na světě.

Letištěm vybaveným potřebnými systémy se stal severský Ornskoldsvik, řídící pracoviště je umístěno na letišti v Sundsvallu, který je vzdálen zhruba 150 kilometrů. První takto řízený let vzlétl právě ze Sundsvallu a v Ornskoldsviku přistál těsně před polednem místního času.

Princip funkce je v zásadě takový, že kamerový systém doplněný řadou senzorů sbírá aktuální informace na letišti v Ornskoldsviku a předává je včetně live obrazu online na pracoviště virtuální řídící věže, které je umístěné na letišti v Sundsvallu.

Vývoj systémů umožňujících tento typ provozu probíhá usilovně několik posledních let, předpokládá se, že tato technologie bude nasazena především právě na menších odlehlých letištích, kde se i z hlediska počtu pohybů nevyplatí držet stálé místní pracoviště řídícího letištního provozu. Švédům se tedy podařilo zajistit si světový primát, ve Spojených státech má být obdobným systémem vybaveno v létě tohoto roku letiště Leesburgu ve státě Virginia.

Zoom gallery

Mikael Henriksson, projektový manažer švédského systému remote TWR, který pracuje jako řídící již 40 let, považuje nový systém za zcela přelomový. "Za celou dobu mé kariéry jsme měli jen tři velké inovace: sluneční clony abychom nebyli oslepováni sluncem, tlustší sklo v oknech aby nás ochránilo před hlukem zvnějšku a "bug zappers", které nás ochránily před hmyzem. Tohle je ale skutečná revoluce, něco jako pro pilota dopravního letounu přechod z vrtulového stroje na proudový." 

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > První remote air control tower v provozu
.

         Máme pro vás »

FR 1/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 03.02.1934 se stalo...
03.02.1934
Lufthansa zahájila pravidelné poštovní spojení na lince Berlín – Rio de Janeiro. Transatlantickou část linky provozovaly letouny Dornier Wal.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »