Šonka v Budapešti vylétal třetí místo

6.7.2015

Šonka v Budapešti vylétal třetí místo

Český pilot Martin Šonka včera v Budapešti podruhé v řadě dosáhl na stupně vítězů, vítězem závodu se stal Rakušan Arch. 

Cesta za třetím místem ale nebyla vůbec jednoduchá. Kvalifikace Šonkovi přisoudila do souboje v prvním kole dvojnásobného šampiona série Brita Paula Bonhomma. Šonka byl sice pomalejší než favorizovaný Brit, ale jen o 0,060 sekundy a díky rychlému času postoupil do dalších bojů jako "lucky looser."

“Když jsme viděli, proti komu letíme, moc velkou radost jsme z toho neměli. Ale stanovili jsme si určitou strategii, která nám vyšla a dostali jsme se dál,” ličí Šonka své účinkování v prvním kole závodu. To bylo tentokráte velmi dramatické, vysoké teploty prověřily piloty a stroje. Domácí diváci zabouřili, když se jako první na trať vydal domácí Péter Besenyei. Časem 1:01,070 nastavil laťku ostatním soupeřům, nikdo však nevěděl, jak vysoko. To se ukázalo už v okamžiku, kdy na trať vyrazil jeho soupeř ve vzájemném duelu Kirbyho Chambliss. Američan nejenže se nevyvaroval chybného průletu branou, ale jak se ukázalo, i bez penalizace by na svého soupeře nestačil. Druhý duel se stal snadnou kořistí Kanaďana McLeoda, neboť jeho soupeř Le Vot bojoval v Budapešti především s technickými problémy. Drama přinesl třetí duel, neboť jak Ivanoff, tak Lamb se dopustili totožné chyby v podobě překročení povoleného násobku přetížení a byli diskvalifikováni. Lamb pak postoupil dále na základě lepšího kvalifikačního výsledku. Čtvrtý duel proti sobě svedl nováčka Juana Velardeho ze Španělska a zkušeného a rychlého Hannese Archa. Velarde usnadnil Archovi postup svou penalizací, na Rakušanův bezchybný výkon by však nestačil ani bez ní. Další, již zmiňovaný duel postavil proti sobě Paula Bonhommea a Martina Šonku a jeho výsledek již známe. Velice vyrovnaný byl souboj Dolderera a Muroyi. Japonec zalétl kvalifikaci skvěle, ale nakonec se musel smířit v závodě s velmi těsnou porážkou a ani svým časem na našeho pilota nestačil. Přiřadil se tedy k těm, kteří museli opustit závod již v prvním kole. V posledním duelu se skvěle předvedl v Budapešti letos těžko porazitelný Matt Hall a zalétnul neuvěřitelný čas 58,400 sekundy.  

Zoom gallery

V druhém kole byl soupeřem našeho pilota superrychlý Australan Hall, vítěz kvalifikace. “Myslím, že moc lidí, kteří věřili v náš postup přes Matta, by se nenašlo. On tady létal skvěle, jednoznačně ze všech nejrychleji. O to cennější je to pro nás skalp. V souboji s ním jsme předvedli asi nejlepší výkon za celý závodní víkend,” okomentoval svůj senzační postup Martin Šonka. Druhé kolo skutečně připravilo další překvapení. Tím prvním bylo vypadnutí domácího Besenyeiho, který zaletěl tak skvěle, že všichni věřili v jeho postup. Jenže McLeod zaletěl ještě lépe a Maďara vyřadil. Nicméně je po včerejšku zřejmé, že Besenyei létat nezapomněl a slabé výkony posledních sezón je nutno přičíst především technice. Nigel Lamb bohužel zopakoval svou chybu z prvního kola duelů a tak Archovi otevřel cestu do finále. Ze třetího duelu postoupil favorizovaný Bonhomme, i když to v na mezičasech v porovnání s Doldererem tak jasně nevypadalo. Němec však chtěl příliš a vyřadil se ze souboje vlastní chybou a následnou penalizací. O vítězi posledního souboje nemělo být příliš pochyb. Matt Hall působil zatím nad Dunajem neporazitelně. Jenže zatímco Šonka zaletěl dosud svůj nejlepší let a jako třetí se podíval pod hranici jedné minuty, Australan nedokázal zopakovat svůj výkon z prvního kola a vypadnul. Bylo tady další finále pro českého pilota!

Finálový souboj rozhodl agresivním, ale čistým letem pro sebe Rakušan Arch. Bonhomme zaletěl sice opět skvěle čistým, profesorským stylem, ale přece jen se dopustil zřejmě jedné chybičky, která ho stála vítězství. Té se nevyvaroval ani Šonka, přesto však přelétal Kanaďana McLeoda a zajistil si podruhé v řadě za sebou místo na stupních vítězů a v celkovém hodnocení šampionátu už je v elitní čtyřce!

Zoom gallery

Dalším závodem Red Bull Air Race  bude o víkendu 15. a 16. srpna závod v anglickém Ascotu.

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Šonka v Budapešti vylétal třetí místo
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.07.1951 se stalo...
14.07.1951
Vzlet prototypu dopravního stroje Lockheed L-1049 Super Constellation.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »