Tipy letiště vol. 3: Jak se snadno a rychle odbavit na let

2.7.2022

Třetí díl rad a tipů Letiště Praha pokračuje tématem rychlého a hladkého odbavení.

Příjemná dovolená může začít už na letišti a bezproblémové odbavení na to má velký vliv. V první řadě je důležité dorazit na letiště dvě a půl hodiny před odletem v rámci evropských letů – a to i v případě online odbavení, a tři hodiny a víc v případě letů dálkových nebo cestování s nadrozměrnými zavazadly. A to především z důvodu nenadálých situací po cestě na letiště.

prague_airport_passenger.jpg

Veškeré informace najdete ZDE

Tipy letiště vol. 2

Jak takové odbavení cestujícího před dovolenou vlastně probíhá?

Letiště Praha disponuje dvěma terminály, které jsou dedikovány pro hromadnou leteckou osobní dopravu. Terminál 1 je určen pro odlety do zemí mimo Schengenský prostor, z Terminálu 2 jsou operovány lety v rámci Schengenu. Jakmile cestující dorazí do odletové haly, na informační tabuli zjistí čísla přepážek, u nichž je odbavován jejich let. K těm už odcházejí s potřebnými dokumenty v ruce. U nich pracovníci check-inu pasažéry na základě cestovního dokladu a vstupních dokumentů do cílové destinace odbaví a vydají palubní vstupenku. Zároveň zkontrolují zavazadla, zda mají s ohledem na typ letenky správnou hmotnost, rozměry i zda sedí jejich počet. Po odbavení ihned pokračují dále, v případě Terminálu 1 k pasové kontrole a následně do gatu, v němž probíhá bezpečnostní kontrola. V Terminálu 2 pasažéři nejprve procházejí bezpečnostní kontrolou, která je zde centralizovaná, a pak se přesouvají do příslušné odletové čekárny. Po cestě se může vyskytnout řada nepředvídatelných situací, jako je tvoření front zejména ve špičkách či přerušení odbavení. Cestující by měli mít na paměti, že některé gaty zavírají už i 40 minut před odletem.

odbaveni_1.png

set3.jpg

Odbavení online

V případě, že letecká společnost umožňuje online odbavení, jedná se o nejjednodušší a nejrychlejší variantu. Stačí navštívit internetové stránky dopravce nebo si stáhnout mobilní aplikaci. V rámci online si můžete zvolit sedačku, odbavíte zavazadlo či objednáte speciální jídlo. Na závěr vám aplikace vygeneruje palubní vstupenku, kterou je nutné mít s sebou při nástupu do letadla, a to vytištěnou nebo uloženou do mobilního telefonu. Pokud cestujete pouze s kabinovým zavazadlem, nemusíte již na letišti procházet přes klasickou odbavovací přepážku. Online odbavení je velmi jednoduché, pohodlné a ušetří vám spoustu času, který pak můžete využít k relaxaci před cestou nebo na nákupy posledních nezbytností. I tak je ale třeba na letiště dorazit s dostatečným časovým předstihem a být včas na bezpečnostní kontrole. Na letišti buďte 2,5 hodiny před odletem, v případě dálkových letů 3 hodiny a víc.

odbaveni_2.png

banner_do_clanku_special_c_2022.jpg

Samoobslužné odbavení zavazadel (Self-Service Bag Drop)

Cestující společnosti Smartwings, ČSA, KLM a Air France mohou nově využívat samoobslužného odbavení svých zavazadel na Terminálu 2, přepážky 284-295. K využití služby je nutné mít palubní vstupenku z on-line odbavení nebo samoobslužného kiosku.

Trocha luxusu se službou Private Check-In Service

Službu Private Check-In Service si může objednat každý, kdo cestuje z Terminálu 2 Letiště Václava Havla Praha, a to nejpozději 24 hodin před svým odletem. Služba nabízí privátní odbavení cestujících včetně zavazadel na let a také vstup do exkluzivního letištního salonku FastTrack Lounge s all-inclusive občerstvením a privátní bezpečnostní kontrolou. Služba je poskytována pro všechny odlety v čase od 5:00 do 21:00 hodin a nejlépe si ji zarezervujete na internetových stránkách Letiště Praha.

odbaveni_3.png

JE DOBRÉ MÍT PŘEHLED O AKTUÁLNÍM STAVU LETU

Letiště Praha má na svém webu přehled aktuálních příletů a odletů. Stačí si zadat u daného letu funkci hlídat a vyplnit e-mail nebo číslo mobilního telefonu. Na ten vám pak chodí pravidelné aktualizace, které se vašeho letu týkají, například kdy vaše letadlo přistálo, kdy se otevírá gate atd. Na podobném principu funguje také letištní aplikace, která je ke stažení zdarma. 

 

Autor: Tisková zpráva Letiště Praha

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Tipy letiště vol. 3: Jak se snadno a rychle odbavit na let
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.06.2013 se stalo...
14.06.2013
První let Airbusu A350 XWB (F-WXWB) z letiště Toulouse–Blagnac Airport.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »