Tu-154, které přivezlo české hokejisty z Nagana, se stěhuje na jižní Moravu

22.2.2016

TU 154M na letišti Praha KbelyTU 154M na letišti Praha Kbely
TU 154M na letišti Praha Kbely
Pilotní kabina. Křeslo vlevo pamatuje kapitána Petra Jirmuse. Právě tento legendární akrobatický letec pilotovoval tupoleva z Nagana. Pilotní kabina. Křeslo vlevo pamatuje kapitána Petra Jirmuse. Právě tento legendární akrobatický letec pilotovoval tupoleva z Nagana.
Pilotní kabina. Křeslo vlevo pamatuje kapitána Petra Jirmuse. Právě tento legendární akrobatický letec pilotovoval tupoleva z Nagana.
SalonekSalonek
Salonek
Bez jeřábu se odstrojování letadla neobejde.Bez jeřábu se odstrojování letadla neobejde.
Bez jeřábu se odstrojování letadla neobejde.
Třetí motor opouští záď letounu. Třetí motor opouští záď letounu.
Třetí motor opouští záď letounu.
Parta nadšenců z kunovického muzea.
Parta nadšenců z kunovického muzea.

Z pražských Kbel do leteckého muzea v jihomoravských Kunovicích se letos vydá legendární TU-154, které dopravilo v roce 1998 domů hokejové olympijské vítěze z Nagana. 

Letoun z vládní letky, jenž na své palubě pamatuje kromě hokejistů i prezidenty a premiéry, dosloužil v roce 2007. Stroj TU 154M s imatrikulací OK-BYZ byl posléze nahrazen letounem A-319 CJ. Vyřazeného letadla se ujala skupina nadšenců z leteckého muzea v Kunovicích. Podařilo se jim stroj odkoupit a od roku 2014 odpracovali zadarmo už stovky hodin na jeho demontáži. Letoun totiž skutečně rozebírají. Šroubek po šroubku, žádné řezání. V Kunovicích ho poté opět složí dohromady. 

Kampaň na Startovači
Kampaň na Startovači

Akci kunovičtí říkají Velký přelet. Skutečný přelet ale není možný, letadlo bylo příliš dlouho mimo provoz a uvedení do letuschopného stavu by bylo finančně příliš nákladné. Laciná ovšem nebude ani doprava po zemi. Půjde o největší pozemní transport letecké techniky v historii ČR. Pětačtyřicet metrů dlouhý trup tupolevu naloží na speciální návěsy a kolona o délce 200 metrů pomalu projede během dvou dnů téměř celou republikou.

Aktualizace 24.2.2016: Necelých 39 hodin stačilo, aby se požadovaná částka na kontě na Startovači sešla. TU-154M se tedy do konce letošního roku přestěhuje do Kunovic. A ještě mu zbude na jezdící schody a nový nátěr. 

Aby se vše podařilo, je potřeba získat ještě 400.000 Kč. Muzeum proto v pondělí 22.února odstartovalo crowfundingovou kampaň na Startovač.cz. Částku musí shromáždit během pouhých 30 dní a hraje se podle hesla „všechno nebo nic“. Přesné zadání kampaně zní na částku 400 154 korun. Šance na úspěch je značná - hned první den na Startovač dorazilo přes 30 tisíc korun od více než padesáti dárců.

A proč právě 22.února? Zapátrejte v paměti, kdy že jste se v mátohách nad ránem dopotáceli k dálkovému ovladači, abyste po zhruba dvou hodinách při vítězné střele Petra Svobody mohli spolu s Robertem zárubou zakřičet Přepište dějiny!? Správně, bylo to 22.února 1998.


TU 154M - od Nagana přes Kbely po Kunovice

Kdo letecké nadšence podpoří, může si kromě běžných odměn, jako jsou samolepky, hrnky nebo trička, vysloužit třeba zvěčnění výšivkou na sedačce i po vystavení letadla v muzeu. Hokejoví fandové si mohou připlatit za výrobu speciálního dresu – s jejich vlastním jménem a s číslem sedačky. Techničtí nadšenci možná ocení relikvii v podobě znehodnoceného šroubu z tučka. A letečtí profíci si dokonce mohou koupit místo v pilotní kabině. Flying Revue bude u toho. 

Mimochodem - v Kbelích parkuje ještě druhý TU 154M z vládní letky. Na ten by kunovičtí měli chuť také. Tak snad příště?

Text: Jan Dvořák

Foto a video: Letecké muzeum Kunovice, airZone.TV

logo_fr_pod_clanky_sede.jpg

Flying Revue > Články > Historie letectví > Tu-154, které přivezlo české hokejisty z Nagana, se stěhuje na jižní Moravu
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.07.1951 se stalo...
14.07.1951
Vzlet prototypu dopravního stroje Lockheed L-1049 Super Constellation.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »