Uzemnit letouny B737 MAX 8 a B737 MAX 9 nařídila i americká FAA

14.3.2019

B737 MX 8. Na nebi ho v současné době neuvidíte. Foto: Boeing.comB737 MX 8. Na nebi ho v současné době neuvidíte. Foto: Boeing.com
B737 MX 8. Na nebi ho v současné době neuvidíte. Foto: Boeing.com

Boeing 737 MAX - uzemnění     Po Evropské agentuře pro bezpečnost letectví EASA vydal rozhodnutí o uzemnění letadel B737 MAX 8 a MAX 9 i americký letecký úřad FAA. Boeing jeho rozhodnutí podporuje. 

Rozhodnutí o uzemnění letadel oznámil ve středu 13. března 2019 prezident Donald Trump. FAA, která původně k plošnému zákazu nepřistoupila, změnu postoje vysvětlila tím, že se při vyšetřování objevily nové skutečnosti, jež ji přivedly k rozhodnutí o uzemnění obou zmíněných verzí typu 737 MAX. Podle CNN se jedná o údaje ze zapisovače letových dat a z hlasového záznamníku a také o blíže neurčená data ze satelitů. Easa i FAA zákazem letů reagovaly na nedělní fatální nehodu B737 MAX 8 Ethiopian Airlines a říjnovou nehodu Lion Air v Malajsii. Obě nehody spojuje obdobný průběh a stejné fatální následky. 

Trump prohlásil, že rozhodnutí je především preventivní a přiznal, že bylo učiněno částečně s ohledem na duševní pohodu amerických cestujících. "Bezpečnost Američanů i všech lidí je naším prvořadým zájmem," řekl novinářům. Rozhodnutí se týká 371 letadel uvedeného typu. 

» Přečtěte si: Už šestý B737 MAX8 se stal součástí flotily Travel Service

Boeing vydal prohlášení, v němž konstatuje, že "má stále plnou důvěru v bezpečnost 737 MAX", ale "po konzultaci s FAA, americkým národním úřadem pro bezpečnost dopravy (NTSB) a leteckými úřady a jejími zákazníky po celém světě však Boeing rozhodl ... doporučit FAA dočasné pozastavení provozu celého globálního vozového parku letounů 737 MAX."

Boeing v prohlášení konstatuje, že bezpečnost je pro společnost klíčovou hodnotou. "Pro naši společnost a naše odvětví neexistuje větší priorita," uvádí se v dokumentu. Výrobce slibuje, že dělá všechno, co je  jeho v silách, aby "porozuměl příčinám nehod a pomohl zajistit, že se to nestane znovu.“

Boeing rovněž vyjádřil účast pozůstalým po obětech obou nehod. „Jménem celého týmu Boeingu vyjadřujeme naši nejhlubší účast rodinám a blízkým těch, kdo při těchto dvou tragických nehodách přišli o život,“ řekl Dennis Muilenburg, předseda představenstva společnosti Boeing.

» Mohlo by vás zajímat: Způsoby pořizování dopravních letadel I.

Uzemnění letadel se týká i českého dopravce Smartwings, oznámil ho v úterý 12. 3. 2019. "Společnost Smartwings přijala rozhodnutí pozastavit provoz letadel Boeing 737 MAX 8 s okamžitou platností. Opatření se týká sedmi letadel tohoto typu," oznámila mluvčí společnosti Vladimíra Dufková. Dalších 40 letadel ve flotile Smartwings v provozu zůstává a podle mluvčí "dočasným pozastavením nejsou dotčena". 

Dufková dále uvedla, že Smartwings jsou "v úzkém kontaktu s výrobcem letounu, společností Boeing, a příslušnými úřady a jejich pokyny a doporučeními se řídí" a dodává, že "Smartwings se omlouvá za nepříjemnosti všem zákazníkům, kteří budou dotčeni případným zrušením nebo zpožděním letů. Bezpečnost je a bude vždy naší nejvyšší prioritou." Smartwings by měl mít do roku 2023 ve flotile celkem 39 letounů B737 MAX. Osm letounů kupuje přímo od výrobce, ostatní letadla si pronajme od leasingových společností. 

-fr-

logo_fr_transp.jpg 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Uzemnit letouny B737 MAX 8 a B737 MAX 9 nařídila i americká FAA
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 19.07.1909 se stalo...
19.07.1909
Hubert Latham se jako první pilot okusil překonat kanál La Manche. Po startu z Calais uletěl 11,2 kilometru, ale pak byl donucen přistát nouzově na hladinu průlivu.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »