USA a Británie z obav před teroristickými útoky zakázaly elektroniku na palubách letadel z Afriky a Blízkého východu

22.3.2017

První jarní den přinesl nepříjemnou novinku na paluby letadel letících do USA z deseti letišť v severní Africe a na Blízkém východě - zákaz vnášet větší elektroniku na palubu letadla. K zákazu se připojila i Velká Británie, která do seznamu zahrnula šest zemí. 

Opatření se zjednodušeně řečeno týká všech elektronických zařízení větších než standardní mobilní telefon. Přístroje je zakázáno vnášet do kabiny pro cestující - pokud budou uloženy v kufru v zavazadlovém prostoru letadla, jejich přeprava je i nadále možná. Britové specifikovali rozměry přístrojů, na něž se zákaz vztahuje, tak, že do kabiny letadla nelze vnést zařízení, které přesahuje rozměry 16cm x 9,3cm x 1,5cm.

Jiří Pruša hovoří (od 17:00 min; celé téma začíná v čase 14:30) na téma zákazu elektroniky na palubách letadel v České televizi v pořadu Horizont 24. Zdroj: ČT24
Jiří Pruša hovoří (od 17:00 min; celé téma začíná v čase 14:30) na téma zákazu elektroniky na palubách letadel v České televizi v pořadu Horizont 24. Zdroj: ČT24

Důvodem zákazu je obava, že se může opakovat podobný útok jako na palubě letadla společnosti Daalo Airlines po startu letu 159 ze somálského Mogadiša v únoru 2016, kdy islámský atentátník odpálil bombu umístěnou právě v laptopu. Po všeobecném zákazu ostrých předmětů a lahví s tekutinami o objemu větším než 100 ml tak cestující přicházejí (byť zatím jen na linkách na/z uvedených letišť) o další možnost, jak zejména na dlouhých letech pohodlně cestovat. V případě elektroniky zákaz postihne cestující, kteří si prostřednictvím notebooku krátí čas, ale i ty, kteří jsou zvyklí v letadle pracovat.

Zákaz vydaný USA se týká deseti letišť v osmi zemích: v Jordánsku, Egyptě, Turecku, Saúdské Arábii, Kuvajtu, Maroku, Kataru a Spojených Arabských Emirátech. Jmenovaná letiště jsou Dubaj, Abu Dhabi, Doha, Istanbul Atatürk, Káhira, Ammán, Džidda, Rijád, Kuvajt a Casablanca. Zatím devět leteckých dopravců dostalo čtyřdenní lhůtu, aby připravily podmínky pro realizaci tohoto zákazu v praxi. Jedná se o Royal Jordanian, Egypt Air, Turkish Airlines, Saudi Arabian Airlines, Kuwait Airways, Royal Air Maroc, Qatar Airways, Emirates a Etihad Airways.

Země, na něž se vztahuje americký zákaz vnášení elektroniky na paluby letadel. Zdroj: ABC7News
Země, na něž se vztahuje americký zákaz vnášení elektroniky na paluby letadel. Zdroj: ABC7News

Británie má na seznamu šest zemí: Turecko, Libanon, Egypt, Saúdskou Arábii, Jordánsko a Tunisko, přičemž z US seznamu v něm chybí Kuvajt, Maroko, Katar a SAE, a naopak přidává Libanon a Tunisko, jež zase nejsou mezi postiženými zeměmi ze strany USA. 

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost USA v prohlášení uvádí: "Máme důvod být znepokojeni pokusy teroristických skupin k obcházení bezpečnostních opatření v letectví." Konkrétní hrozbu neuvádí, dodává však, že teroristické skupiny se začaly zaměřovat na maskování výbušných systémů za běžné spotřební předměty. Nové nařízení má zatím platit „na neurčito“ s tím, že úřady tvrdí, bude mít dopad jen na malé procento letů do USA. 

Samotné opatření však vyvolává pochyby o jeho účelnosti. "Třaskavina v notebooku v nákladním prostoru není o nic méně nebezpečná, než v kabině," řekl k tomu včera v pořadu Horizont ČT24 v České televizi Jiří Pruša z Flying Revue a dodal, že problémem je především to, že se výbušnina vůbec může do letadla dostat. Navíc baterie elektronických zařízení jsou potenciálním rizikem pro vznik požáru, který se likviduje podstatně snadněji v kabině letadla, než v zavazadlovém prostoru. 

-fr-

Zdroj: Aerotime.aero, AirliveNet, FlightGlobal.com, ČT24

170320173925-electronics-ban-1100x619.jpg


Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > USA a Británie z obav před teroristickými útoky zakázaly elektroniku na palubách letadel z Afriky a Blízkého východu
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 13.08.1932 se stalo...
13.08.1932
První let závodního a rekordního stroje Gee Bee Model R.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »