„Přeskok“ vládního speciálu do Leteckého muzea v Kunovicích

22.2.2021 aneb Jak-40 se opět vydal na cestu – tentokrát po zemi

Velké stěhování se povedlo a zde, krom tiskové zprávy, přinášíme fotky z celé akce. Děkujeme muzeu Kunovice, Martinovi Hrabcovi, za skvělé fotografie!

dsc_7664-2.jpg

Bývalý „vládní letoun“ Jak-40, který loni 15. října provedl své poslední přistání na letišti v Kunovicích, se vydal o víkendu 13.2.2021 na cestu. Tentokrát ho čekal pozemní „přeskok“ z letištní plochy do areálu muzea, kde bude vystaven vedle dalšího VIP letounu – stroje Tu-154 M přezdívaného „Naganský expres“.

dsc_7652-4.jpg

dsc_7698-4.jpg

Pro přesun bylo nutné, aby zem v muzeu dostatečně promrzla a letadlo se do ní nebořilo. Podle předpovědi počasí měly mrazy kulminovat o víkendu 13-14.2.2021, a proto byl první termín transportu stanoven na sobotu 13.2.2021. Letoun „odstartoval“ z letiště Aircraft Industries v Kunovicích už v 7:00 ráno. „Jsme velmi rádi, že nám společnost Aircraft Industries vyšla při realizaci projektu vstříc. Bez jejich podpory a pomoci v podobě poskytnutí odstavné plochy by se nám tohle letadlo do muzea nejspíš dostat nepodařilo,“ říká o podílu vlastníka letiště na celé akci Martin Hrabec, ředitel Leteckého muzea v Kunovicích.

dsc_7704-2.jpg

banner_kryty_mobilu_clanek.jpg

 dsc_7730-2.jpg

I když byla trasa přesunu dlouhá jen necelé dva kilometry, nešlo podle Hrabce o jednoduchou cestu. „Je tam hned několik plotů a bran, které pro nás představovaly komplikaci. Vzhledem k tomu, že má Jak křídla poměrně blízko u země, bylo mezi nimi a plotem většinou jen pár centimetrů. Věřili jsme ale, že vše bylo správně propočítáno a že se nám letadlo podaří do muzea protáhnout bez vážných problémů,“ vysvětluje.

 dsc_7682.jpg

Transportem Jaku ovšem přesuny v muzeu neskončily. „Abychom mohli nové letadlo do muzea převézt, museli jsme většinu areálu vyklidit. Takže jakmile náš nový exponát zaparkujeme, pustíme se do přesunu ostatních letadel,“ dodává ředitel muzea s tím, že se rozestavení exponátů oproti minulému roku změní.

 dsc_5871.jpg

Letoun Jak-40 je malý sovětský dopravní letoun, jehož prototyp poprvé vzlétl v roce 1966. V Československu tato letadla létala jak u armády, tak u ČSA a ministerstva vnitra. Tento konkrétní stroj byl ze Sovětského svazu dodán pro potřeby tehdejšího Leteckého oddílu Federálního ministerstva vnitra v roce 1979, kde s imatrikulací OK-BYK létal až do roku 1998. Poté byl převeden ke Vzdušným silám AČR. Z aktivní služby byl slavnostně vyřazen 2. září 2020 a následně jej získalo Technické muzeum v Brně, které ho zapůjčilo Leteckému muzeu v Kunovicích.

Velká fotosbírka z celého přesunu je také na tomto odkazu, autor Evžen Všetečka.

 

Autor textu a fotografií: Tisková zpráva Letecké muzeum v Kunovicích

bez_názvu4.jpg

banner_do_clanku_fr_svet_z_nebe_dotisk.jpg

Flying Revue > ČsSL > Letecká muzea > Česká muzea > „Přeskok“ vládního speciálu do Leteckého muzea v Kunovicích
.

         Máme pro vás »

FR 3/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 27.05.1955 se stalo...
27.05.1955
První let francouzského dopravního letounu Sud Aviation Caravelle (F-WHHH). První let trvající 41 minut provedla posádka ve složení Pierre Nadot (kapitán), André Moynot (první důstojník), Jean Avril (mechanik), André Préneron (radiotelegrafista) a Roger Beteille.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »