Otestujte se

Otestujte se

Myslete na svou kondici, dokud je čas. Nabízíme vám tři kondiční kalkulačky - za pár vteřin budete vědět, jak na tom jste. Kalkulačka BMI, kalkulačka bazálního metabolismu a kalkulačka maximálního srdečního tepu. 

Zdravotní stav velmi úzce souvisí s celkovou fyzickou kondicí. Abyste mohli rychle odhadnout, jak na tom jste s váhou, kolik byste měli denně maximálně spotřebovat energie a jak moc můžete zatěžovat vaše srdce, připravili jsme pro vás indikátory BMI, bazálního metabolismu a maximálního srdečního tepu. Otestujte se (kalkulačky se rozbalí po kliknutí na příslušnou modrou lištu níže).  

Indikátor BMI 

BMI (Body Mass Index) – česky též index tělesné hmotnosti. Porovnává Vaši výšku a hmotnost a indikuje tak, zda Vaše hmotnost je v pořádku nebo kterým směrem byste ji měli upravit. Hodnotu Vašeho osobního BMI můžete porovnat s těmito tabulkovými údaji:

 

BMI Kategorie Zdravotní rizika
18,5 a méněpodváhavysoká
18,5 - 24,9normaminimální
25,0 - 29,9nadváhanízká až lehce vyšší
30,0 - 34,9obezita 1. stupnězvýšená
35,0 - 39,9obezita 2. stupně (závažná)vysoká
40,0 a víceobezita 3. stupně (těžká)velmi vysoká

 

BMI má omezení v tom, že ignoruje některé důležité faktory jako je pohlaví, množství svalstva i stavbu těla. BMI se tedy používá jen jako podpůrný ukazatel dokreslující Vaši osobní situaci.

 

logo_fr_transp.jpg

 

Indikátor bazálního metabolismu
 

Bazální metabolismus představuje výdej energie sloužící k energetickému pokrytí základních tělesných funkcí v klidové situaci. Hodnota bazálního metabolismu závisí na pohlaví, věku, výšce, tělesné hmotnosti, podílu tuku, množství svalové hmoty, způsob života, genetických předpokladech, teplotě prostředí atd. Existuje také hodně zjednodušený výpočet, který bazální metabolismus stanovuje na úrovni 24 Kcal na 24 hodin a jeden kilogram ideální tělesné hmotnosti. Vzorec používaný na našich stránkách je však podstatně sofistikovanější.

Bazální metabolismus se při omezování energetického příjmu (redukční dieta apod.) snižuje, což znamená, že tělo spotřebovává méně energie. Při návratu k normální stravě tak má přebytek energie, který využívá na vytváření vyšších zásob tuku a růst váhy (jo-jo efekt). Znalost úrovně vlastního denního metabolismu je zásadní při vytváření osobního stravovacího plánu.

 

logo_fr_transp.jpg

 

Indikátor maximálního srdečního tepu


 

Maximální tepová frekvence Tfmax, je tepová frekvence, kterou je Váš organismus schopen dosáhnout a po určitou dobu bez újmy vydržet. Hodnotu Vašeho Tfmax lze přibližně stanovit pokud do systému níže zadáte Vaše pohlaví a věk. Zdravotní úroveň Vašeho tepu odpovídá přibližně 0,6 Tfmax, kondiční 0,75 a sportovní 0,85.

 

logo_fr_transp.jpg

.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 28.03.1920 se stalo...
28.03.1920
Letiště Croydon se stává hlavním londýnským letištěm a nahrazuje tak letiště Hounslow Heath Aerodrome.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345