50 Vrtulníky: Doba hvězdicová

23.5.2015

50 Vrtulníky: Doba hvězdicová

V dnešní době výrobci chrlí na trh supermoderní vrtulníky s vytříbeným, digitálně navrženým designem, skvělými výkony, minimálními negativy a maximálním ohledem na životní prostředí. Ale není to tak dávno, kdy vrtulníky běžně plivaly nespálený benzín, pravidelně jim vysazovaly motory, klepaly se nejen při startu a o nějaké pokročilé či vytříbené aerodynamice  nemohla být ani řeč.

Stačí si připomenout velmi složitou cestu jen pár hlavních typů, které stály u zrodu vrtulníkového letectví a jejichž zkoušky přinesly první poznatky o specifikách aerodynamiky vrtulníků, na nichž se staví dodnes. Na potíže provázející jejich vznik se ale často zapomnělo, a tak neškodí drobné připomenutí počátečního klopýtání. 

Cesta americká 

Při pohledu na videa z testování prvního skutečného amerického vrtulníku, Sikorského typu VS-300, málokomu dojde, že stroj předvádí na svou dobu úctyhodné manévry, avšak jen na pár snímcích, a to většinou z pozdějšího období, letí dopředu. A proč? Protože dopředný let si tento „pionýr vrtulníkového letectví“ osvojil až mnohem později, neboť zpočátku to byla nejméně stabilní fáze letu a vrtulník uměl lépe letět bokem nebo couvat. Igor Sikorsky jej všemožně předváděl, aby získal potřebnou pozornost a finanční podporu. Kromě letového předvádění s ním například létal na nákupy, kdy zboží umísťoval do drátěného košíku na přídi. Později dokonce nechal natočit film s tímto námětem.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2015 > Květen - červen 2015 > 50 Vrtulníky: Doba hvězdicová
.

         Máme pro vás »

Podpořte dokument!


FR 3/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Kalendář leteckých akcí:

Kalendář leteckých akcí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 29.05.1908 se stalo...
29.05.1908
První let s pasažérem v Evropě. Henri Farman svezl právníka a mecenáše průkopníků aviatiky Ernesta Archdeacona na letišti Issy-les-Moulineaux u Ghentu ve Francii.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »