Čeští piloti inspirují svět. Zájem o jejich dobrovolné lety je veliký

8.4.2020

Piloti dobrovolnící v rámci projektu Piloti lidem začali s rozvozem zdravotnického materiálu. Jen minulý týden vyřídili na dvacítku letů.

Ve většině případů se jednalo o lety s ochrannými maskami Covmask pro doktory z první linie. Ty pro ně zdarma vyrábí ČVUT a piloti je poté na své vlastní náklady přepraví do nemocnic po celé České republice,“ říká Ondřej Daňa, mluvčí projektu a zároveň dodává: „V celé věci je klíčovou veličinou čas, ne kvantita převezeného materiálu. Každá nemocnice má přesně objednané množství, které potřebuje dopravit, co nejrychleji. Většinou jde o desítky kusů.“

  foto_1_1.jpg      foto_6.jpg  

Během posledních dnů piloti obsloužili zdravotníky z nemocnic v Olomouci, Brně, Břeclavi, Ostravě, Mostě, Českých Budějovicích, Karlovych Varech, Znojmě nebo Zlíně.

Moje ranní zásilka masek pro nemocnici Vítkovice byla vyrobena v Praze přes noc. V devět ráno jsme je naložili a za hodinu a dvacet minut byly na místě. Ne za tři dny, ne za týden, ale prakticky hned,“ říká pilot Daniel Šťastný z Hořovic.

foto_11.jpg

Zájemo dobrovolné lety dále stoupá. Koordinátoři projektu spustili na svých stránkách možnost přímo poptat let. Této služby může využít jakékoli sdružení, společnost nebo jedinec, který vyrábí například ochranné pomůcky a nezištně je chce dopravit na místo potřeby.

 foto_8.jpg   foto_7.jpg foto_13.jpg foto_14.jpg 

„Jsme skupina dobrovolníků, pilotů, kteří chtějí v této nelehké situaci pomoci s distribucí zdravotnického materiálu a potřebného personálu po celé republice. Naším cílem je v co nejkratším čase doručit zásilky zdravotnického materiálu po celé ČR,“ říká Miloslav Chlan, jeden ze zakladatelů projektu Piloti lidem. 

foto_15.jpg

foto_12.jpg


Do systému se už dobrovolně registrovalo přes 300 pilotů, kteří jsou schopni pokrýt republiku z 90 letišť. Jedná se o letce, kteří většinu své letecké kariéry létají pro radost na aeroklubových letištích a na sportovních strojích. Svůj koníček tak mohou a rádi přetaví v pomoc druhým a zásadně urychlí tolik potřebnou logistiku zdravotnického materiálu. Mezi dobrovolníky jsou i piloti vrtulníků, kteří zaručí hladké dopravení materiálů přímo do nemocnic. Rádi poskytnou i jakoukoli jinou pomoc..

Svůj první let v rámci projektu absolvoval i akrobatický letec a mistr světa série Red Bull Air Race, Martin Šonka. Ten dopravil zdravotnický materiál z Brna do Ostravy.

Přišla možnost pomoct tím, co dělám a co mě baví. Vyrazil jsem letounem Zlin 143, což je čtyřmístné letadlo, které uveze 350 kilogramů nákladu,“ uvedl Martin Šonka.

foto_9.jpg

Kladné reakce projekt eviduje i od jiných zemí. „Kontaktovali nás zástupci Lucemburska, že by na státní úrovni chtěli pustit podobný projekt a ten český používají jako referenci faktu, že to může fungovat. Stejnou reakci jsme zaznamenali i z Velké Británie,“ řiká Ondřej Daňa.Projekt Piloti lidem získal podporu od Letecké amatérské asociace, Řízení letového provozu ČR s. p. nebo FIC Praha. Evidují zájem od jednotlivých nemocnic a IZS.

Piloti dobrovolnící v rámci projektu Piloti lidem začali s rozvozem zdravotnického materiálu. Jen minulý týden vyřídili na dvacítku letů.

„Ve většině případů se jednalo o lety s ochrannými maskami Covmask pro doktory z první linie. Ty pro ně zdarma vyrábí ČVUT a piloti je poté na své vlastní náklady přepraví do nemocnic po celé České republice,“ říká Ondřej Daňa, mluvčí projektu a zároveň dodává: „V celé věci je klíčovou veličinou čas, ne kvantita převezeného materiálu. Každá nemocnice má přesně objednané množství, které potřebuje dopravit, co nejrychleji. Většinou jde o desítky kusů.“

Během posledních dnů piloti obsloužili zdravotníky z nemocnic v Olomouci, Brně, Břeclavi, Ostravě, Mostě, Českých Budějovicích, Karlovych Varech, Znojmě nebo Zlíně.

Pro více informací mě neváhejte kontaktovat.

Web projektu: www.pilotilidem.cz

Zdroj: Pilotilidem.cz - Ondřej Daňa

776 227 759 

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Čeští piloti inspirují svět. Zájem o jejich dobrovolné lety je veliký
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Hlasujte pro Jirku Prušu!!!

Hlasujte pro Jirku Prušu »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345