Jubilejní Aviatická pouť o tomto víkendu

6.6.2015

Foto: Miloš Jenčík
Foto: Miloš Jenčík

O tomto víkendu se na pardubickém letišti uskuteční již pětadvacátý ročník Aviatické pouti.

Letošní ročník nese podtitul „Čtvrtstoletí s legendou“ a tou legendou se Aviatická pouť během svých uplynulých čtyřiadvaceti ročníků opravdu stala. Tak jako k Pardubicím patří perník, dostihy, plochá dráha, tak se k nim neodmyslitelně zapsala také Aviatická pouť.

V letošním roce si celá Evropa připomíná konec druhé světové války na starém kontinentu. Na tuto významnou událost pochopitelně nezapomněli ani tvůrci scénáře letošní Aviatické pouti. V jedné z velkoprostorových scén budou mít významnou roli letadla z tohoto období. Na obloze německou kolonu doprovodí replika letounu Fi 156 Storch, který se střetne s unikátním sovětským dvouplošníkem Polikarpov Po-2 Kukuruznik. Letecký souboj vyvrcholí střetnutím stíhacího sovětského Jakovlevu Jak-3 s německým Messerschmittem Bf 109. 

Jedna ze scén nastíní atmosféru na britském vojenském letišti v období bitvy o Británii, která proběhla přesně před sedmdesáti pěti léty. Ve velkoprostorové scéně se divákům představí legendární stíhací letoun Spitfire či cvičný Tiger Moth. Jejich letovou činnost naruší útok protivníka v podobě obávaného stíhacího Messerschmittu.

Program Aviatické pouti přináší letos i několik premiér. Tou vskutku nejžhavější se stane předvedení cenného historického dopravního letounu Lockheed L-10A Electra, který po náročné renovaci přilétl minulý týden ve čtvrtek na pražské letiště Točná. Letoun Electra je pro Čechy zajímavý tím, že se jedná přímo o stroj používaný v létech 1937 až 1939 továrníkem J. A. Baťou. 

Další pardubickou premiérou se stane vystoupení letecké kaskadérky Peggy Walentin. V průběhu jedinečného letového vystoupení se předvede jak na horním křídle dvouplošníku, tak i mezi vzpěrami jeho křídel. Obdobné vystoupení se za celou dobu konání Aviatických poutí na pardubickém nebi nepředstavilo.

Známá akrobatická skupina Flying Bulls Aerobatics Team, vystupující zpočátku jako Chrudimská čtyřka a Sky Box, patří neodmyslitelně do programu Aviatické pouti. Nejinak tomu bude i v letošním roce, přesto to současné vystoupení bude premiérové. V letošním roce se skupina poprvé představí na nových strojích XtremeAir XA42 a také v pozměněném složení.

Flying Revue > Články > Historie letectví > Jubilejní Aviatická pouť o tomto víkendu
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 19.07.1909 se stalo...
19.07.1909
Hubert Latham se jako první pilot okusil překonat kanál La Manche. Po startu z Calais uletěl 11,2 kilometru, ale pak byl donucen přistát nouzově na hladinu průlivu.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »