Neobvyklá přistání 12: Cap Juby, Maroko

19.12.2018

Video: Neobvyklá přistání 12.     Už dvanáctým článkem a videem ze série Neobvyklá přistání je přistání na legendárním pouštním letišti Cap Juby v Maroku. Přistáli jsme zde společně s dalšími účastníky Rallye Aéropostale 2017. 


Tarfaya/Cap Juby - Landing and Take off
 

Přestože se jedná o Saharu, tak tu celou noc před chystaným příletem 26 letadel rallye a uválcovaná dráha byla měkká, a tak to bylo napínavé. Nakonec pořadatelé dráhu prohlásili za provozuschopnou a sednout jsme tu mohli. Přistání samo bylo zajímavé - písečná dráha není v písku moc vidět a v ose dráhy stojí vysoká komunikační anténa. Počítat jsme museli i s bočním větrem, proto jsme raději šli na přistání trochu zešikma, aby nás vítr na anténu nesfoukl.  


”Flying

- Název: Cap Juby
- ICAO: 0 IATA: 0
- Kategorie: Zrušené
- Poloha: Maroko, Afrika
- Přistání: Plné (2017)
- Letadlo: Dynamic WT-9 OK-LEX
- Posádka: Jiří Pruša, Miloš Dermišek
- Kdy: Rallye Aéropostale 2017

Přenocování ve stanech takřka na letišti bylo rovněž zajímavou zkušeností. Kvůli všudypřítomnému poletujícícmu písku jsme museli obalit citlivé části letadla do potravinové fólie, kterou jsme pro takové případy měli s sebou, protože je výrazně lehčí než textilní potah kabiny a motoru - ten jsme právě kvůli hmotnosti s sebou vézt nemohli.

Vítr na dráhu nafoukal také kameny s ostrými hranami, takže jsme ráno před odletem společně s dalšími dobrovolníky dráhu uklidili, aby vše ve zdraví přežily i pneumatiky našich strojů. 

» O přistání na letišti Cap Juby v Maroku si můžete přečíst v nejnovějším čísle Flying Revue 1/2019. Neobvyklá přistání v tomto čísle: Saint Louis (Senegal), Tarfaya/Cap Juby (Maroko), Saint Barthélemy (Karibik), letiště Princezny Juliany (Karibik). 

Dnes už neexistující letiště Cap Juby náleželo ke stanici letecké společnosti Aéropostale v Tarfaye v Maroku. Jejím ředitelem byl v letech 1927–28 Antoine de Saint-Exupéry, který zde napsal svou knihu Kurýr na jih. Pořadatelé rallye písečnou dráhu Cap Juby každoročně na jeden den zprovozňují, aby tu mohla přistát, přenocovat a druhý den odtud odletět dál na jih letadla účastníků rallye.

Miloš Dermišek, Jiří Pruša

logo_fr_transp.jpg

 cap_juby_220.jpg gvubiuijo.jpg

Flying Revue > Letecká videa > Neobvyklá přistání > Neobvyklá přistání 12: Cap Juby, Maroko
.

Časopis FR 5/2019CIDNA 2019: Odlet 7. 9.


   » Odlétáme 7. 9. 2019 v 10.30h z LKLT! 

Kalendárium:

Dne 26.08.1902 se stalo...
26.08.1902
V obci Sokoleč u Poděbrad se narodil František Novák, český letecký akrobat, vojenský pilot a instruktor, pro své letecké umění přezdívaný též Král vzduchu.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
1234

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Exkurze s FR:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345