PGB - předstartovní procedura

28.8.2015

PGB - předstartovní procedura

Je to tady, pro účastníky závodu o Pohár Gordona Bennetta dnes začne velké dobrodružství. Večer se startuje.

Začněme dosud zatím nejaktuálnější dostupnou informací o předpovědi možných trajektorií balónů během závodu. Grafické znázornění situace se startem dnes ve 24.00 místního času v Pau a předpovědí pro nejbližších 38 hodin, kterou jsme získali od posádky balonu SUI-1 je následující.

Výpočet trajektorií pro start 28.8. ve 24.00 pro výšky červená-100 m, modrá-1500 m, zelená-3000 m, černá-5000 m.Zoom gallery
Výpočet trajektorií pro start 28.8. ve 24.00 pro výšky červená-100 m, modrá-1500 m, zelená-3000 m, černá-5000 m.

A jak vypadá dnešní slavnostní program před startem závodu, tak jak ho včera upřesnili pořadatelé? Dejme opět slovo našemu spolupracovníkovi Janu Smrčkovi:

"Především byl definitivně stanoven čas startu prvního balónu, který odstartuje o půlnoci. Dnešní program je pak následující. Okolo 13.00 hod čeká po obědě posádky poslední briefing. Jeho náplní jsou zpravidla poslední informace o vývoj počasí, prochází se pravidla závodu, detaily vzletu a pořadí pilotů na startu. První startují nováčci, a pak ostatní podle pořadí v loňském roce, přičemž vítěz startuje jako poslední. 

Foto: J.P. Girard - plnění balonů před startemZoom gallery
Foto: J.P. Girard - plnění balonů před startem

Během pozdního odpoledne, zhruba kolem čtvrté hodiny odpolední, začne plnění balonů. Tato procedura bude hotova předpokládáme okolo 21.00, kdy by měly být balony naplněny a započne finální část přípravy k letu zahrnující instalace vybavení košů. Do košů balonů je nutno instalovat kompletní vybavení na let zahrnující tyto položky: Baterky, solární panely, GPS navigace, vysílačky, logery-trasovače, záchranné námořní ostrůvky, lahve s kyslíkem a dýchače, spacáky, bundy, opalovací krémy a ochrany před sluncem (podobně jako na poušti), ochrany před rosou a vlhkem, jídlo a pití na 3 dny, počítače, satelitní telefony, oblečení na 3 dny, nesmí chybět výbava pro přežití včetně nouzových vysílačů a hlavně letecké mapy (ty papírové jsou povinné).

Okolo 23.00 projde technický ředitel soutěže jednotlivé balony a zkontroluje povinnou výbavu.

 
Ve 23:45 se balony řadí ke vzletu a ve 24.00 bude představen první balon, v pořadí národnost (jde o soutěž národů), pilot a kopilot, a poté balon odstartuje za zvuku reprodukované národní hymny a doprovázen potleskem diváků (očekává se účast několika desítek tisíc diváků). Poté následují ve stanoveném pořadí ostatní balóny.

Foto: FAI - noční start za bouřlivé atmosféry v roce 2014Zoom gallery
Foto: FAI - noční start za bouřlivé atmosféry v roce 2014

A na závěr jako obvykle něco z historie:

První ročník Poháru Gordona Bennetta se stal kořistí americké posádky balónu United States vedené jedním z amerických leteckých průkopníků, Frankem P. Lahmem. Není bez zajímavosti, že balón měl tehdy původně pilotovat Frankův otec, Lahm senior. Nakonec však dal přednost účasti na svatbě své dcery Katherine (Frankova a Katherinina matka již nežila) a povolal svého syna. Ten společně s majorem Henrym Blanchard Herseyem odstartoval jako dvanáctý z šestnáctičlenného pole balonů 30. září a zamířil jako řada konkurentů ke kanálu La Manche. Toho dosáhli před půlnocí. Po třech dalších hodinách minuli majákovou loď zakotvenou u pobřeží Anglie a krátce poté dosáhli pevniny. Po východu slunce vystoupal balón do výšky kolem 3000 metrů a kolem sedmé hodiny ranní dokázali Lahm a Hershey určit nad hrabstvím Berksire svou pozici. Pokračovali dále na sever a započali postupný sestup, aby je vítr nezahnal nad Severní moře. Přistáli nedaleko Fylingsdale v Yorkshiru po více než dvaceti dvou hodinách strávených ve vzduchu. Urazili přitom vzdálenost 641 kilometrů.

Flying Revue > Zprávy > Balónové létání > PGB - předstartovní procedura
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Hlasujte pro Jirku Prušu!!!

Hlasujte pro Jirku Prušu »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 26.09.2011 se stalo...
26.09.2011
Boeing slavnostně předal na letišti Paine Field ve Washingtonu první Boeing 787 Dreamliner společnosti All Nippon Airways.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345