Gordon Bennettův pohár: Extrémní závod plynových balónů

16.8.2017

Start Gordon Bennettova závodu v roce 2014Start Gordon Bennettova závodu v roce 2014
Start Gordon Bennettova závodu v roce 2014

Den za dnem, hodina za hodinou odtikává čas, který zbývá české posádce Jana Smrčky a Aleše Vašíčka do startu letošního Gordon Bennettova závodu, nejprestižnějšího závodu ve světě balonářů. Ale jaká je jeho historie?

Gordon Bennett byl americký informační magnát konce 19. století. Století páry, výstav, rychlosti, pokroku. Jeho noviny informovaly o technických převratných novinkách a on se rozhodl vývoj ještě trochu popostrčit. Vypsal celou řadu mezinárodních pohárů, jejichž účelem bylo dosáhnout dalších zlepšení v různých odvětvích průmyslu a především dopravy. Letecký průmysl v roce vzniku poháru (1906) reprezentovaly jen balon a vzducholoď.V čem vlastně balony soutěžily? V délce letu.

Na startu vůbec prvního závodu v roce 1906.Zoom gallery
Na startu vůbec prvního závodu v roce 1906.
  Americká posádka C. Bond a O. Westover v roce 1922. Zoom gallery
Americká posádka C. Bond a O. Westover v roce 1922.

První závod se uskutečnil v roce 1906, samozřejmě v Paříži, ale vyhrál jej Američan. Roku 1912 balony startovaly 27. října ze Stuttgartu. Vzlétly do prostoru, který obývali jen oni a ptáci. Občas Zeppelin. Mapy ICAO ještě nikdo nepotřeboval a řídící letového provozu se ještě ani nenarodili. Nikdo netušil, že by se mohlo vzduchem dopravovat zboží a lidé. Nikdo ani netušil, že se ve vzduchu bude dokonce válčit. Belgický vzduchoplavec Ernest Demuyter popsal ve svých pamětech svůj let přibližně takto: obdivoval se krajině, kterou během noci ozařoval měsíc. Jedna z podmínek uspořádání letu je noc s měsícem v úplňku. Brzy po vzletu se balon stočil více k východu. Mohl pozorovat rozsáhlé lesy okolo Norimberka. Nad ránem přelétl Karlsbad v Rakousko-Uhersku. K večeru se dostal na rusko-polské hranice, kde na něj zahájili Rusové palbu a on raději nastoupal do výšky tak, aby se dostal z dostřelu pěchotních zbraní. Přistál kdesi daleko v Rusku, kde nebylo žádné spojení. Ostatní jej prohlásili za pohřešovaného a vyhlásili výsledky bez něj. Teprve po návratu z Ruska, po třech dnech, o sobě dal vědět. Toto jsem vyčetl v soukromém překladu vojenského pilota balonů z 1. republiky, pana Bořivoje Drtiny. Kam se knihovna Bořivoje Drtiny po jeho smrti ztratila, nevím, ale byla pro mne moc zajímavá. Tento let jsem popsal pro dokreslení toho, jak se plynovými balony létalo a dodnes létá. Závod vyhrál Francouz Ralph Biennaime. S balonem La Picardie uletěl 2191 km. Let trval 45 hodin 42 minut.

Zmínil jsem pravidlo noci s úplňkem. Jako měsíc v roce je tradičně vybráno září. Důvodem je to, že je ještě relativně teplo, je sklizeno a noci nejsou dlouhé. Druhým pravidlem je to, že vítěz má právo soutěž uspořádat ve své zemi. Soutěží národní týmy, ne jednotlivci. Pohár získá ten, kdo 5x po sobě v řadě v závodě zvítězí. Ve výsledcích tedy najdeme vždy označení podle státní příslušnosti (Ger I, USA III a podobně). Tradičně nejsilnější týmy mají Američané a Němci. Ale ani to neznamená, že jsou vždy nejúspěšnější. První pohár mohla získat Belgie, ale nakonec ji pro ni získal až ve dvacátých létech zmíněný Demuyter.

Prvními majiteli poháru byli Američané. Zasloužili se o to pánové van Orman a Morton s balonem Good Year III v roce 1926, Hill a Schlosser v roce 1927 (balon Detroit), Kepner a Eareckson v roce 1928 (balon US Army) a v letech 1929 a 1930 opět Van Orman, tentokráte s kopilotem McCrackem s balonem Good Year VIII. V té době Američané věnovali balonům velkou pozornost, což je zřejmé i z názvů balonů. Konec 20. a začátek 30. let byl totiž ve znamení prvního dobývání kosmu, který byl veden balony. Odstartoval jej Švýcar Piccard svým výstupem do výšky 24 km. Po něm odstartovali Američané a pak se rozpoutal zápas na život a na smrt mezi Američany a Sověty. Skončil porážkou sovětských balonářů tím, že jejich balon při výstupu praskl a posádka zahynula. Americký rekord vydržel až do konce 50. let.

Pomozte i vy

Pomoci historicky první české posádce, aby se mohla zúčastnit jako soutěžící slavného Poháru Gordona Bennetta, můžete i vy, pokud Jana Smrčku a Aleše Vaníčka podpoříte finančně na Startovači.cz.
Učinit tak můžete zde.

Závod v roce 1939 byl připraven do polského Lwowa, ale už se neuskutečnil. 2. světová válka zasadila létání s balony velkou ránu. Trvalo velmi dlouhých 45 let, než se pohár znovu vrátil na scénu. Vše opět začalo v roce 1983 v Paříži a Poláci byli opět u toho. Stefan Makne a Ireneusz Cieslak letěli jen 36 hodin a jejich balon Polonez uletěl 690 kilometrů. Jsem rád, že tuto generaci pilotů jsem měl možnost poznat osobně. Josef Starkbaum s Gertem Scholzem z Rakouska s balony Volksbank a Polarstern zvítězili v letech 1985–1990, pohár tak získalo Rakousko. Konečně Josef Starkbaum je mistrem světa plynových balonů a mistrem Evropy horkovzdušných balonů. Několikrát byl v Čechách a je mimo jiné držitelem několika výškových rekordů. V poháru zvítězil celkem šestkrát.

Noční starty mají jedinečnou atmosféru.Zoom gallery
Noční starty mají jedinečnou atmosféru.
   Rok 2015 a balón jedné z německých posádek.Zoom gallery
Rok 2015 a balón jedné z německých posádek.

Smutný příběh psal Richard Abruzzo. Jeho otec přeletěl jako první Atlantský oceán. On zvítězil v roce 2004 při vzletu z francouzského Thionville. V roce 2010, kdy jsem se sám pokusil o účast v závodě, ale musel jsem odstoupit, se Richard zabil. Po dvou dnech letu se nad Jadranem dostal v noci do bouřky. Balon byl zřejmě zasažen bleskem a zřítil se do moře. Po posádce dlouho pátrala pobřežní hlídka, ale až po třech měsících jej vylovili rybáři. 

Poslední léta poháru jsou ve znamení souboje Wilhelma Eimers, hasiče z Gladbecku, a Francouze Vincenta Leyse. Pro nás Čechy může být inspirující, že naši sousedé, tedy Poláci, Němci i Rakušané již pohár získali. My jsme rádi, že se letos poháru zúčastníme jako vůbec první česká posádka. 

- js -

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Balónové létání > Gordon Bennettův pohár: Extrémní závod plynových balónů
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

<1 2 34 5 >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

<1 2 34 5 >
 
 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 16.04.1969 se stalo...
16.04.1969
První vzlet prototypu Let L-410 Turbolet.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »