Představujeme česká a slovenská letiště: Částkovice (LKCAST)

5.6.2019

Představujeme česká a slovenská letiště 26: Letiště Částkovice        Neveřejná plocha SLZ se nachází na Českomoravské vrchovině poblíž Pelhřimova. Asfaltová dráha 10/28 ležela v lukách Vysočiny donedávna poněkud osaměle, již v době našeho příletu v rámci projektu 100let/100 letišť byla ale před dokončením hrubé stavby poměrně velkolepá a elegantní budova zázemí ve tvaru křídla. 


Letiště Částkovice, LKCAST, vzlet a nízký průlet nad VPD 10.

Na letišti Částkovice, byť je neveřejné, lze přistát po domluvě s majitelem, viz VFR příručka LIS/ŘLP. Vzletová a přistávací dráha má kvalitní povrch a je 500 m dlouhá a 15 m široká.

Letiště Částkovice vzniklo na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století jako vzletová a přistávací dráha s manipulační plochou 30x50 m pro agrochemické účely pelhřimovského okresu. Jejími prvními uživateli byli piloti pelhřimovského agrochemického podniku s letouny Z-37 Čmelák a Antonov An-2. Letiště pro uvedený účel uvedeno do provozu v prosinci 1981, provozovatelem byl Agrochemický podnik Pelhřimov.

» Více o dalších letištích si přečtěte v sekci Letiště ČR & SR nebo v seriálu Představujeme čs. letiště.  » Vše o letištích na webu FR najdete zde. 

V roce 1993 byl provoz letiště ukončen. Po pěti letech byla VPD Částkovice pro letecký provoz zkolaudována a zanesena do leteckých map jako nouzová přistávací plocha, od roku 2008 je letiště v soukromých rukách. 

kjhlkml-min.jpg  Zoom gallery

Na letišti nesídlí aeroklub, provozovatelem je společnost Schimek Aircraft, s.r.o. Majitelé přímo na letišti staví penzion, který by v blízké budoucnosti mohl sloužit jako zázemí a výchozí bod pro leteckou turistiku na Českomoravské vrchovině. 

» Létáte do zahraničí, nebo se na to chystáte? Osvěžte si anglickou VFR komunikaci s naší on-line aplikací VFR Communication. Vaše letadlo může monitorovat tracker Trexee.

Pro leteckou i pozemní turistiku je Vysočina jako stvořená. Svěží vzduch a nádherná krajina jak shora, tak ze země. Vynechat pochopitelně nemůžete ani návštěvu Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Na letišti se konají i neletecké akce - například srazy motorkářů, závody aut, kulturní akce či festivaly, tématické burzy či tréninkové jízdy řidičů autoškol. Zázemí zde mají také letečtí modeláři. 

» Zapojte se s námi do hry Lovci letišť a vstupte do Klubu lovců letišť! Vše potřebné se dozvíte zde

Letiště Částkovice má pro Flying Revue i trochu osobnější nádech - právě zde Jiří Pruša s expedičním Dynamicem WT-9 OK-LEX docílil 500. prvopřistání, což bylo ve spolupráci s pelhřimovskou Agenturou Dobrý den ustanoveno jako český rekord v této disciplíně. Předání certifikátu proběhlo právě na letišti Částkovice loni v srpnu. Dosažení rekordu pak bylo motivací pro vyhlášení nekonečné soutěže či hry Lovci letišť, kterou jsme vyhlásili nedávno na webu Flying Revue. Létáte? Hrajte s námi!

Zoom gallery

V tomto seriálu vám postupně představíme všechna letiště dosažená v rámci expedice 100 let -100 letišť. Zároveň je najdete ve video databázi čs. letišť, rovněž na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou videodatabázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích. 

 

 


Vše o českých a slovenských letištích na webu Flying Revue

 

 


 

      » Vše o expedici 100 let - 100 letišť

expedice_100_let_2018_web_2strana_cz-min.jpg

 logo_fr_transp.jpg 

 ghuijokpl-min.jpg


 


VFR Communication


Lety do zahraničí vám usnadní výuková aplikace letecké angličtiny VFR Communication. Na trhu podobnou nenajdete.

» Vstoupit do aplikace
» Ukázková kapitola
» 10 dní zdarma - pište
» Koupit aplikaci
» Vše o aplikaci

» Kupujete si přístup do aplikace, která je on-line.
» Nemusíte ji instalovat ani stahovat.
» Přístup můžete koupit i svým blízkým ve formě dárkového certifikátu.

English VFR Communication


Nyní i pro zahraniční piloty: English VFR Communication.

» Enter the english version
» 10 days free - write to us
» To buy the applicationTrexee – monitoring letadel
» Trexee sleduje, zaznamená a ve 3D zobrazí trasu vašeho letu
» má globální pokrytí, polohu zapisuje co 10 vteřin
» detekuje vstup do zakázaných oblastí
» vaši blízcí mohou sledovat váš let on-line
» v případě potřeby vyšle nouzový signál o vaší poloze
» monitoruje průběh letu dle požadavků leteckých škol a půjčoven
» hlídá vaše letadlo na letišti (záznam otřesů)
» podává přehled o servisu a opravách letadla
» umožňuje studijní využití záznamů
» Více o aplikaci Trexee zde.

Aplikaci Trexee
můžete zakoupit zde.


Další články k aplikaci
čtěte zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flying Revue > Série & speciály > Představujeme čs. letiště > Představujeme česká a slovenská letiště: Částkovice (LKCAST)
.

         Máme pro vás »

FR 5/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456