Příběhy leteckých fotek: Letiště Santa Catalina

22.4.2019

Příběhy (leteckých) fotek 16.          Další fotografii ze série Příběhy (leteckých) fotek jsme pořídili na ostrově Santa Catalina nedaleko Los Angeles, při letu ze San Diega. Letiště na ostrově Santa Catalina se dlouho schovávalo v mlze, nakonec nám ale dopřálo tento zajímavý pohled. 

Zoom gallery

Mojí vášní jsou ostrovy. Při našem obletu USA v roce 2016 jsem proto nechtěl minout kalifornský ostrov Santa Catalina, aniž bychom na něm přistáli. Právě při přiblížení na přistání vznikl tento  snímek. Zajímavý je pro nás z více důvodů. 

Letiště je totiž položeno na náhorní plošině a svým charakterem připomíná evropské horské altiporty. vznikl při přiblížení na přistání na malé letiště Santa Catalina (KAVX), které umístěním na vrcholcích místních hor i skloněnou dráhou připomíná spíše altiport - poměrně strmě stoupající dráha totiž leží na jednom z nejvyšších vrcholků ostrova, v nadmořské výšce kolem 600 metrů.

Zoom gallery

Kombinace studenějšího moře a vysokých skal ostrova tu přináší časté mlhy, takže jsme letiště do poslední chvíle neviděli. Nakonec se na nás ale usmálo slunce a celá oblast letiště se vynořila z mlhy a nabídla nám tento zajímavý pohled.

Finále dráhy 22, kdy jsme nejdříve letěli nějakých 800 metrů nad viditelnou hladinou moře pod námi, a pak se během několika vteřin výška změnila na nějakých 100 metrů AGL nad strmě nabíhajícími skalami. Ostrov má prostě velmi strmé skály a letiště je umístěné na jedné z nich. Přistání bylo trochu turbulentní, protože i tady se vítr o skály tříští, ale vše jsme zvládli. (video)

Provoz na tomto letišti je poměrně čilý a letiště Santa Catalina je zároveň jediné letiště v USA, kde se z mé zkušenosti vybírají přistávací poplatky 25 USD. Zde ale slouží jako příspěvek na udržování národního parku, který pokrývá většinu ostrova. Cíl přistát na tomto ostrovním letišti byl tedy splněn, takže jsme po půlhodinové přestávce znovu sedli do letadla a podobně jako na altiportu odstartovali z kopce, tedy v opačném směru, než jsme přistávali. 

Po více než dvacet pondělků vám budeme přinášet příběhy vzniku fotek pořízených z letounu Cessna 182 N24658 během obletu USA v roce 2016. Budou to fotografie malých i velkých letišť, přírodních útvarů, majáků, pobřeží i center velkých měst.

Fotografie z této expedice navazují na první sérii Příběhů leteckých fotek, v níž jste mimo jiné mohli vidět nejvyšší horu Severní Ameriky Denali na Aljašce, australské Sydney, ale také půvabný přístav v La Valettě na Maltě a další snímky zajímavých míst světa (viz boxík výše).

Věříme, že vás tento seriál potěší. 

Jiří Pruša

Expedice USA 2016 proběhla na přelomu srpna a září 2016. Letěli jsme Cessnou 182 a USA jsme oblétěli ve směru hodinových ručiček. Startovali jsme z Orlando North Aipark na Floridě, pokračovali směr Kalifornie, poté k severu a po hranici Kanady a USA doletěli k Atlantiku. Poté jsme zamířili k jihu, kde jsme expedici - opět na Floridě - zakončili. Vše o expedici najdete na webu USA 2016

hjiokp.png

 

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Příběhy leteckých fotek > Příběhy leteckých fotek: Letiště Santa Catalina
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 01.07.1919 se stalo...
01.07.1919
Bylo otevřeno první londýnské civilní letiště Hounslow Heath Aerodrome. Společnost AT&T odsud například prováděla své lety do Paříže. Provoz však byl ukončen brzy, již 27.3. 1920 přesunula AT&T své aktivity na vhodnější letiště v Croydonu.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »