Aljaška - Svět z nebe I.díl

1.4.2021

Jsou to již dva měsíce, kdy s námi na TV Seznam objevujete krásy Aljašky. Nyní tato série končí.

Vyšlo celkem 10 videí, kde jsme se Vám snažili ukázat to, co můžete vidět pouze z letadla. Navíc nemusíte mít ani pilotní licenci. Stačí se usadit a vychutnat si to vše z pohodlí domova. Celá série „Aljaška“ je také na našem Instagramovém účtu, doplněná desítkami fotografií pořízených během expedice právě Jirkou Prušou. Váš zájem náš samozřejmě těší a tak se ještě jednou pojďme podívat na tu celou cestu mrazivou Aljaškou, kterou Vás vždy skvěle doprovázel slovem Jirka Pruša. V prvním díle se podíváme na polovinu cesty, tedy na 5 videí.

40.jpg

Kousek nad zemí a mořem přes Kanadu na Aljašku

Půjčit si slušné letadlo na Aljašce se ukázalo jako nemožné. Podařilo se mi ho ale sehnat nedaleko města Seattle jižně od kanadské hranice. První díl video seriálu „Aljaška z nebe“ začíná proto cestou podél pobřeží kanadského státu Britská Kolumbie s mezipřistáním na ostrově Vancouver. Odsud pak deštivým počasím až do hlavního města Aljašky Juneau, kam se dá dostat jen po vodě nebo vzduchem. Z Juneau při zemi pod nízkými mraky, kolem úžasných ledovců až do samoty Yakutat.

 1.jpg

Nejvyšší hora severní Ameriky Denali, Měděná řeka i sopka Svatého Augustina na Aljašce

Počasí na Aljašce může zhatit všechny letecké plány. Naučil jsem se proto, že je potřeba letět tam, kde je počasí zrovna slušné. Svoje původní plány jsem proto zrušil a na radu místního leteckého meteorologa jsem se vypravil údolím Měděné řeky a podél řeky Matanuska až na letiště Talkeetna ležící pár desítek kilometrů jižně od nejvyšší hory severní Ameriky – Denali, vysoké 6190 metrů. K samotné Denali jsem dorazil právě ve velmi vzácné chvíli, kdy ji bylo trochu vidět. Když jsem ji nafotil a nafilmoval, vydal jsem se na západ. Kolem úžasných hor a ledovců, přes sopečný ostrov Svatého Augustina až na nejvýchodnější ostrov Aleutského souostroví Kodiak. Tam jsem se s už rychle ubývajícím palivem dostal ještě na 20 minut do hustého mraku a tak, když jsem konečně našel letiště, byl jsem docela rád. Dneska tedy můžete sledovat trasu z Cordoby na Kodiak. Příště vás pak čeká let z Kodiaku na sever do eskymácké osady Unalakleet.

 2.jpg

Tisíc kilometrů nad ledem i tundrou k Beringově úžině a hranici mezi USA a Ruskem

Tento třetí díl videa z přeletu Aljašky vás vezme z ostrova Kodiak přes stovky kilometrů hnědé tundry, ledovcových jezírek a permafrostu až do eskymácké vesničky Unalakleet. Odsud pak ještě pár set kilometrů na sever přes moře, led a hory na pobřeží Beringova průlivu a dalších 40 km nad mořem a krami na západ až nad americký ostrov Malý Diomed. Mezi ním a vedlejším ostrovem Velký Diomed, který už patří Rusku, pak leží nejen hranice mezi USA a Ruskem, ale také datová čára, která dělí kalendář na dneska (USA) a zítra (Rusko). Časový posun mezi těmito dvěma ostrovy vzdálenými od sebe jen 2-3 km je totiž 24 hodin. Video pak končí přistáním na dráze Wales nedaleko stejnojmenné eskymácké osady. Pokud vás zajímají problémy, které jsem měl s přistáním na této větrné dráze, podívejte se prosím na video v našem pořadu Neobvyklá přistání TV Seznam na odkazu.

 3.jpg

Z Beringovy úžiny přes moře a tundru až do přístavu Valdez, kde končí aljašský ropovod

Po pár minutách jsem od Beringovy úžiny odletěl zase zpět, směrem do eskymácké osady Unalakleet. Po mezipřistání v Nome jsem se při hodinovém přeletu mořské zátoky dostal do mrznoucího mraku. Neviděl jsem a na letadle narůstala námraza, kvůli které jsem raději sklesal do nějakých 300 metrů nad hladinou. Zamrzla i kamera. Unalakleet jsem ke své radosti nakonec našel, přistál tam, přenocoval a druhý den jsem pokračoval dál na jih, na 4 hodiny vzdálené letiště Homer. Odsud pak přes krásný poloostrov Kenai a záliv prince Williama až do přístavu Valdez, kde se z aljašského ropovodu překládá ropa do tankerů. V příštím díle pak uvidíte úžasné hory a ledovce severně od hlavního města Aljašky Juneau i průsmyky, kterými se zlatokopové dostávali během zlaté horečky před nějakými 120 lety do oblasti Klondike.

 4.jpg

Letecké pohledy na nejvyšší horu Kanady Mt Logan i úžasný ledovec Hubbard

Při letu z Valdezu do Yakutatu v turbulencích a řídkém vzduchu nad vysokými pobřežními horami mi někde v prostoru zmizela video kamera a nasadit náhradní se mi během toho hodně turbulentního letu nepodařilo. Dnešní video tedy začíná až na původně vojenském letišti v Yakutatu u pobřeží Tichého oceánu. Už ve 4 ráno jsem tehdy viděl, že počasí bude ten den skvělé, a tak jsem na letiště vyrazil nedočkavě tak brzy, že jsem musel pak ještě asi hodinu čekat, než se rozpustí ranní mlha. Odměna byla sladká - úžasný ledovec Hubbard, nevěřitelně rozlehlý ledovec Malaspina, nejvyšší hora Kanady Mount Logan (5959 mnm) v pohoří Svatého Eliáše a to vše zalité sluncem. To je také hlavním tématem dnešního videa, které vám ukáže jednu z nejkrásnějších částí Aljašky a navíc v počasí, jaké se tam objeví jen velmi výjimečně....

 5.jpg

Flying Revue

Flying Revue > Expedice > Aljaška 2017 > Aljaška - Svět z nebe I.díl
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 25.04.1955 se stalo...
25.04.1955
První vzlet prototypu málo známého švýcarského nadzvukového letounu FFA P-16 společnosti Flug- und Fahrzeugwerke AG.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »