CIDNA 2019: Den po dni, etapa druhá

27.9.2019

Celá skupina před odletem z Klatov.Celá skupina před odletem z Klatov.
Celá skupina před odletem z Klatov.
Tomáš Roček s Josefem Pavlíčkem na Tecnamu OK-SUA 46.Tomáš Roček s Josefem Pavlíčkem na Tecnamu OK-SUA 46.
Tomáš Roček s Josefem Pavlíčkem na Tecnamu OK-SUA 46.
Petr Pospíšil a Martina Hradilíková na CTLS OK-CPKPetr Pospíšil a Martina Hradilíková na CTLS OK-CPK
Petr Pospíšil a Martina Hradilíková na CTLS OK-CPK
Jiří Pruša a Maryla Boutineau s OK-LEX před odletem na LFPP.Jiří Pruša a Maryla Boutineau s OK-LEX před odletem na LFPP.
Jiří Pruša a Maryla Boutineau s OK-LEX před odletem na LFPP.
Za letu nad Německem.Za letu nad Německem.
Za letu nad Německem.
Takto vypadá ze vzduchu Stuttgart. Fotbaloví příznivci si před náběžnou hranou křídla OK-LEX povšimnou Mercedes-Benz Areny klubu VFB Stuttgart. Vystupovali tu i Rolling Stones Takto vypadá ze vzduchu Stuttgart. Fotbaloví příznivci si před náběžnou hranou křídla OK-LEX povšimnou Mercedes-Benz Areny klubu VFB Stuttgart. Vystupovali tu i Rolling Stones
Takto vypadá ze vzduchu Stuttgart. Fotbaloví příznivci si před náběžnou hranou křídla OK-LEX povšimnou Mercedes-Benz Areny klubu VFB Stuttgart. Vystupovali tu i Rolling Stones
Horský železniční most v oblasti Schwarzwaldu. Horský železniční most v oblasti Schwarzwaldu.
Horský železniční most v oblasti Schwarzwaldu.
Nad Schwarzwaldem, blížíme se k německo-francouzské hranici. Nad Schwarzwaldem, blížíme se k německo-francouzské hranici.
Nad Schwarzwaldem, blížíme se k německo-francouzské hranici.
Na LFPP za námi přijel šéf Aeroklubu handicapovaných pilotů a vnučka jednoho ze zakladatelů CFRNA.Na LFPP za námi přijel šéf Aeroklubu handicapovaných pilotů a vnučka jednoho ze zakladatelů CFRNA.
Na LFPP za námi přijel šéf Aeroklubu handicapovaných pilotů a vnučka jednoho ze zakladatelů CFRNA.
Paní Tina Irisarri-Bernachon je vnučkou letce a průmyslníka Paula Louise Weillera, jenž v CFRNA působil a kromě jiného vyráběl letecké motory pro letadla, s nimiž CFRNA/CIDNA létala.Paní Tina Irisarri-Bernachon je vnučkou letce a průmyslníka Paula Louise Weillera, jenž v CFRNA působil a kromě jiného vyráběl letecké motory pro letadla, s nimiž CFRNA/CIDNA létala.
Paní Tina Irisarri-Bernachon je vnučkou letce a průmyslníka Paula Louise Weillera, jenž v CFRNA působil a kromě jiného vyráběl letecké motory pro letadla, s nimiž CFRNA/CIDNA létala.
Štrasburská radnice, kde nás v pátek večer (20. 9. 2019) přijala starostka městské části Neuhof.Štrasburská radnice, kde nás v pátek večer (20. 9. 2019) přijala starostka městské části Neuhof.
Štrasburská radnice, kde nás v pátek večer (20. 9. 2019) přijala starostka městské části Neuhof.
Starostka Štrasburk/Neuhof vítá účastníky vzpomínkového letu. Starostka Štrasburk/Neuhof vítá účastníky vzpomínkového letu.
Starostka Štrasburk/Neuhof vítá účastníky vzpomínkového letu.
Slavnostní přijetí v nádherných prostorách radnice.Slavnostní přijetí v nádherných prostorách radnice.
Slavnostní přijetí v nádherných prostorách radnice.
Pro přílet Vzpomínkového letu připravili na radnici ve Štrasburku i malou výstavu k historieí CFRNA/CIDNA.Pro přílet Vzpomínkového letu připravili na radnici ve Štrasburku i malou výstavu k historieí CFRNA/CIDNA.
Pro přílet Vzpomínkového letu připravili na radnici ve Štrasburku i malou výstavu k historieí CFRNA/CIDNA.
Ze sobotního letu po německých letištích. Letiště Bremgarten (EGTG). Ze sobotního letu po německých letištích. Letiště Bremgarten (EGTG).
Ze sobotního letu po německých letištích. Letiště Bremgarten (EGTG).
Ze sobotního letu po německých letištích. Litevský UL Pelegrin Tarragon je s chopen vyvinout max. rychlost 310 km/h.Ze sobotního letu po německých letištích. Litevský UL Pelegrin Tarragon je s chopen vyvinout max. rychlost 310 km/h.
Ze sobotního letu po německých letištích. Litevský UL Pelegrin Tarragon je s chopen vyvinout max. rychlost 310 km/h.
Ze sobotního letu po německých letištích. Marocký vládní Boeing 747-8 a naše maličkost na letišti v Lahru (EDTL).Ze sobotního letu po německých letištích. Marocký vládní Boeing 747-8 a naše maličkost na letišti v Lahru (EDTL).
Ze sobotního letu po německých letištích. Marocký vládní Boeing 747-8 a naše maličkost na letišti v Lahru (EDTL).
Ze sobotního letu po německých letištích. Jezero Schluchsee se rozkládá mezi schvarzwaldskými kopci.Ze sobotního letu po německých letištích. Jezero Schluchsee se rozkládá mezi schvarzwaldskými kopci.
Ze sobotního letu po německých letištích. Jezero Schluchsee se rozkládá mezi schvarzwaldskými kopci.
Ze sobotního letu po německých letištích. Jedno z údolíček Schwarzwaldu.Ze sobotního letu po německých letištích. Jedno z údolíček Schwarzwaldu.
Ze sobotního letu po německých letištích. Jedno z údolíček Schwarzwaldu.
Z odpoledních oslav 100. výročí založení letiště Neuhof, někdejší základny CFRNA. Z odpoledních oslav 100. výročí založení letiště Neuhof, někdejší základny CFRNA.
Z odpoledních oslav 100. výročí založení letiště Neuhof, někdejší základny CFRNA.
Z odpoledních sobotních oslav 100. výročí založení letiště Neuhof, někdejší základny CFRNA. Z odpoledních sobotních oslav 100. výročí založení letiště Neuhof, někdejší základny CFRNA.
Z odpoledních sobotních oslav 100. výročí založení letiště Neuhof, někdejší základny CFRNA.
Z odpoledních sobotních oslav 100. výročí založení letiště Neuhof, někdejší základny CFRNA. Z odpoledních sobotních oslav 100. výročí založení letiště Neuhof, někdejší základny CFRNA.
Z odpoledních sobotních oslav 100. výročí založení letiště Neuhof, někdejší základny CFRNA.


CIDNA 2019 - reportáž      Jaká byla západní etapa naší mise CIDNA 2019, na níž se podílelo i několik posádek našich čtenářů? Druhá etapa přinesla řadu zajímavých a povznášejících okamžiků - například účast čtyř důležitých žen - a počasí tentokrát nechalo nízkou oblačnost a podobné VFR lahůdky ležet ladem někde mimo naši trasu. 

Etapa 2.  Klatovy - Štrasburk - Paříž a zpět  

CIDNA 2019
”fr_int” Flying Revue pořádala v září 2019 vzpomínkový let ve stopách letecké společnosti CFRNA/CIDNA, která stála u zrodu komerční letecké dopravy v Evropě, Praha byla její významnou destinací a Československo jejím akcionářem.

Letěli s námi:
1. etapa - Petr Pospíšil+Alois Morkus (CTLS OK-CPK), Petr Dolejš (Tecnam OK-LUA-44), Petr Mlčák sen.+Petr Milčák jun. (Fascination OK-KUF-07), Václav Kremer+Madlen Molhem (Piper PA 28 OK- MIG)

2. etapa - Petr Pospíšil+Martina Hradilíková (CTLS OK-CPK), Tomáš Roček+Josef Pavlíček (Tecnam OK-SUA 46)

S nimi Jiří Pruša+Miloš Dermišek, resp. Maryla Boutineau (Dynamic WT-9 OK-LEX)

Více o vzpomínkovém letu zde.

Sledovat jste nás mohli on-line na webu: CIDNA 2019.

Čtvrtek 19. 9. 2019 - Z Klatov přes Štrasburk do Paříže 

Oproti původnímu plánu se nescházíme k odletu směr Německo a Francie v Letňanech na LKLT, nýbrž v Klatovech, kde nám na místním letišti (LKKT) poskytl zázemí pro odlet Pošumavský aeroklub Klatovy (děkujeme!). Kolem deváté tu přistáváme s OK-LEX a ve slunečném dopoledním počasí pořizujeme společnou fotografii s ostatními členy výpravy. Dvě posádky se z druhé etapy omluvily, před objektiv se tedy řadíme v šesti. 

» Přečtěte si: CIDNA 2019, den po dni, etapa první

Po dotankování a podání letových plánů vyrázily na trasu LKKT - LFGC (Štrasburk/Neuhof) tyto posádky: Petr Pospíšil a Martina Hradilíková na CTLS OK-CPK, Tomáš Roček s Josefem Pavlíčkem na Tecnamu OK-SUA 46 a Jiří Pruša a Miloš Dermišek na WT9 Dynamic OK-LEX. Budiž řečeno, že Martina je první z v úvodu zmíněných žen účastných na druhé etapě CIDNA 2019.   

Po vzletu jsme byli za pár minut nad česko-německou hranicí. Let probíhal přes celé Německo za celkem ideálních podmínek a po minutí Stuttgartu a přeletu pohoří Schwarzwald o rozloze i výšce Šumavy na jihozápadě Německa při hranici s Francií jsme rychle sklesali, abychom mohl jít na finále dráhy 36 pravá na letišti Štrasburk/Neuhof.


Vzpomínkový let CIDNA 2019: export záznamu uletěné trasy z trackeru Trexee do interaktivní mapy.

Na Polygonu, jak místní letiště nazývají, se psala historie mezinárodní letecké dopravy. Když jsme zde přistáli, bylo to bez dvou dnů přesně 99 let, kdy tady přistálo první letadlo první linky, kterou společnost CFRNA uvedla do provozu. Byl to let na lince Paříž - Štrasburk a cestující museli disponovat jistou dávkou odvahy. O přetlakové a hlukově izolované kabině se jim mohlo jen zdát, navigační systémy se nevyskytovaly ještě ani ve sci-fi (ostatně i sci-fi byl tehdy pojem neznámý), špatné počasí bylo nepřítelem číslo jedna. 

» Přečtěte si Bylo to velkolepé, důstojné a velmi přátelské, hodnotí první etapu Vzpomínkového letu trojice Pruša-Dermišek-Boutineau

Ani my sice nemáme přetlakovou kabinu, ale nám to v našich třech tisících stopách příliš nevadí, a tak jsme v poklidu přistáli na dráze 18/36 ze směru 36R. Po zarolování na stojánky celotravnatého letiště nás zde uvítali novináři a fotografové a ředitel aerodromu. Po splnění oficiálních povinností jsme se mohli věnovat malému občerstvení, které pro nás s naší francouzskou propagátorkou a objevitelkou zapadlé historie společnosti CFRNA/CIDNA Marylou Boutineau, tedy druhou důležitou ženou této etapy, připravil Phillippe, náš starý známý z letecké Rallye Aeropostale 2017 a současně kapitán Boeingu 777 Air France.

Již den před příletem, tedy ve středu 18. září 2019, skvěle reprezentovala Vzpomínkový let právě Maryla ve France TV3. Pusťte si video (od 17. minuty):


Maryla Boutineau hovoří o Vzpomínkovém letu CIDNA 2019 ve France TV3 (od 17. minuty). Báze CFRNA byla totiž ve Štrasburku, a tak se alsaská média o náš let poměrně silně zajímala. 


VFR Communication


Lety do zahraničí vám usnadní výuková aplikace letecké angličtiny VFR Communication. Na trhu podobnou nenajdete.

» Vstoupit do aplikace
» Ukázková kapitola
» 10 dní zdarma - pište
» Koupit aplikaci
» Vše o aplikaci

» Kupujete si přístup do aplikace, která je on-line.
» Nemusíte ji instalovat ani stahovat.
» Přístup můžete koupit i svým blízkým ve formě dárkového certifikátu.

English VFR Communication


Nyní i pro zahraniční piloty: English VFR Communication.

» Enter the english version
» 10 days free - write to us
» To buy the application


Po příjemné půlhodince povídání a občerstvení jsme s podanými letovými plány znovu usedli do kokpitů a po vzletu vyrazili směr Paříž, přesněji na klubové letiště Les Plessis-Belleville (LFPP) na severu francouzské metropole.  Plánované přistání v 16.00 hod. jsme stihli provést takřka přesně, OK-LEX v 15.48 h sedá na VPD 07R. V OK-LEX na letu směr LFPP Miloše vystřídala již zmíněná Maryla Boutineau; kolegu jsme zanechali ve Štrasburku, kde se měl věnovat průzkumu LFGC i města samotného.  

Na letišti Les Plessis-Belleville jsme absolvovali dvě nadmíru zajímavá setkání. Přiletěl sem za námi předseda Aeroklubu handicapovaných pilotů, kterého doprovázela dáma, jež je pojítkem mezi nimi, námi a historií. Paní Tina Irisarri-Bernachon je totiž vnučkou letce a průmyslníka Paula Louise Weillera, jenž v CFRNA působil a kromě jiného vyráběl letecké motory pro letadla, s nimiž CFRNA/CIDNA létala. Dnes jeho továrna vyrábí motory do dopravních letadel včetně letounů konsorcia Airbus. Weiller vlastnil podobně jako čs. stát také 20% podil v CIDNA.

Paní Tina, třetí důležitá žena naší mise, resp. její druhé etapy, je zároveň mecenáškou právě Aeroklubu handicapovaných pilotů a jak sama říká, činí jí to velké potěšení. My před ní za to smekáme a oddáváme se bez protestů jejímu fotografování našich expedičních trik s obrázkem trasy. Nadšení paní Irisarri-Berchanon, že propagujeme dílo jejího dědečka, se přeneslo i na nás. Prý pomáháme Francouzům objevovat jednu z pozapomenutých kapitol jejich letectví. Vida. Děkujeme, Tino! 

Takto trasu 2. etapy zachytil tracker Trexee.
Takto trasu 2. etapy zachytil tracker Trexee.

Pátek 20. 9. 2019: Paříž - Štrasburk

V pátek ráno kolem 9.30 hod jsme všichni odletěli z Les Plessis-Belleville (LFPP) směr Štrasburk. OK-LEX samozřejmě nemohl odepřít své 360° kameře několik obletů letiště, ale poté Paříž opouštíme. Dnes nás čeká přijetí u starostky městské části Štrasburk-Neuhof, čehož si velice považujeme a těšíme se na to.

» Přečtěte si: Nejčtenější Alsaský deník píše o CFRNA/CIDNA i o vzpomínkovém letu Flying Revue

Na LFGC jsme přistáli na dráze 18/36 ve 12.17 hod, OK-LEX pak šel na vzlet ještě jednou, k obletu a filmování přilehlé části Štrasburku. Kromě kamery OK-LEXu ale záběry z jeho kabiny pořizoval také kameraman francouzské televize. TV natáčela i přílet a pořídila s námi pár rozhovorů. Reportáž v čase 22:40 nabízí toto video:


Trexee – monitoring letadel
» Trexee sleduje, zaznamená a ve 3D zobrazí trasu vašeho letu
» má globální pokrytí, polohu zapisuje co 10 vteřin
» detekuje vstup do zakázaných oblastí
» vaši blízcí mohou sledovat váš let on-line
» v případě potřeby vyšle nouzový signál o vaší poloze
» monitoruje průběh letu dle požadavků leteckých škol a půjčoven
» hlídá vaše letadlo na letišti (záznam otřesů)
» podává přehled o servisu a opravách letadla
» umožňuje studijní využití záznamů
» Více o aplikaci Trexee zde.

Aplikaci Trexee
můžete zakoupit zde.


Další články k aplikaci
čtěte zde.

V prostorách budovy místní radnice jménem Hotel de Ville nás ve večerních hodinách přijala paní starostka městské části Neuhof, tedy té části Štrasburku, kde se nachází letiště Polygon (LFGC), které den nato, v sobotu 21. 9. 2019 oslavilo 100 let od svého vzniku. Paní starostka velmi vysoce zhodnotila náš počin stran oživení tradice letecké společnosti CFRNA/CIDNA a také vlastní Vzpomínkový let na trase Praha-Štrasburk-Paříž a zpět.

Po uvítání paní starostky, poslední z žen avizovaných v úvodu článku, vystoupili na recepci i další osobnosti letiště Neuhof a někteří letečtí pamětníci. Bohužel v některých proslovech zaznělo i pár vět o tom, že mladá generace dnes nemá takový vztah k létání jako tomu bývalo dříve, a že by právě akce podobné té naší měly lásku k letectví oživit. Součástí společenských prostor byla i malá, ale o to zajímavější výstava o historii CFRNA/CIDNA, kam jsme i my přispěli některými dokumenty. 

Sobota 21. 9. 2019: Štrasburk

Třetí den naší expedice byl odpočinkově-slavnostní. Podle programu jsme během dne navštívili několik německých letišt poblíž francouzských hranic. Ráno jsme začali příjemným letem podél Rýna na letiště Bremgarten (EGTG), kde sídlí letecký klub pojmenovaný po německém leteckém esu první světové války Maxi Immelmannovi. Protože jsme přeletěli z Francie do Německa, neobešlo se to samozřejmě bez letového plánu, i když samotný let netrval více jak 30 minut. Po zaplacení příslušných poplatků ve výši cca 8 € jsme z EGTG pokračovali přes několik vrcholů Schwarzwaldu a mohli se kochat působivými scenériemi malebných horských údolíček a jezer.  

Po necelé půlhodině jsme šli opět na přistání, a to na velmi pěkném letišti ve Freiburgu (EDTF), které leží takřka uprostřed města. Na přiblížení dráhy 34 je třeba se vyhnout městské nemocnici s heliportem, kde je možné zažít provoz záchranných helikoptér, což byl i náš případ. Dlouhé finále na tuto dráhu tedy není možné a je nutné strikně dodržovat místní, tvarově trochu deformovaný okruh. Protože letištní restaurace byla zavřená, zalétli jsme se ještě naobědvat do nedalekého Lahru (EDTL), kde jsme parkovali na dohled od Boeingu 747-8 marocké vlády. 

Marocký vládní Boeing 747-8 a naše maličkosti na letišti v Lahru (EDTL).
Marocký vládní Boeing 747-8 a naše maličkosti na letišti v Lahru (EDTL).

A jelikož jsme se z Lahru vraceli do Francie, bylo třeba opět podat letový plán, který jsme po necelých 7 minutách letu rušili před přistáním ve Štrasburku-Neuhof. Zde jsme se od 16 hodin zúčastnili oslav 100 let založení místního letiště, kde také svého času létal i Antonie de Saint-Exupéry. Od členů místního aeroklubu jsme si vyslechli pár pochvalných vyjádření na naši adresu a celou expedici CIDNA 2019. Několik pilotů dokonce začalo také uvažovat o tom, že by s námi přiští rok letěli.

Zoom gallery  Zoom gallery 

Neděle 22. 9. 2019: Domů

V neděli ráno jsme se v poklidu nasnídali, v plánu byl už jen návrat domů. V 8.59 jsme rolovali s OK-LEX na start. Po klidném přeletu Německa jsme kolem 12.30 hod. jižním okrajem Českého lesa překročili hranice mezi Německem a Českem a ve 13.23 jsme dosedli na dráhu 06R letiště Příbram Dlouhá Lhota (LKPM). Stejně tak i naši kolegové ve zbrani, kteří 2. etapu absolvovali s námi, se rozletěli na svá domovská letiště. A když jsme zmínili účast žen, pak nesmíme zapmenout na Madlen Molhem, která byla v první etapě členkou posádky Piperu 28 OK-MIG.

Během druhé etapy jsme uletěli 2082 km průměrnou rychlostí 144 km a ve vzduchu jsme strávili 14 hodin a 24 minut. Maximální rychlost, jíž OK-LEX dosáhl, byla 247 km/h. Obě etapy pak ukázaly, že zájem o naši misi, a tedy nejspíš i mise podobné, byl značný, přivítání v Bukurešti bylo ohromující a zájem a uznání i zájem médií jsme vnímali silně i ve Francii. A protože i nadále chceme budovat pomyslné letecké mosty mezi letci, letišti, aerokluby a fanoušky létání i mezi současností a historií, potažmo mezi současností a budoucností, chceme v podobných aktivitách pokračovat. Budeme moc rádi, když se k nám přidáte.

Děkujeme vám všem, kdo jste letěli s námi, i všem, kdo jste nás sledovali a drželi palce. A příště poleťte s námi i vy!

Jan Dvořák, Miloš Dermišek  

 

expedice_cfrna_cidna_2019_fcb_cz_final-min-min.jpg Zoom gallery

Partneři projektu:

air-france-1920x1080_4.jpg vubioj.jpg zgh.jpg download.jpg uzhujio.jpg gvbuhijo.jpg  

Flying Revue > Expedice > CIDNA 2019 > CIDNA 2019 články > CIDNA 2019: Den po dni, etapa druhá
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 20.06.1937 se stalo...
20.06.1937
Tříčlenné posádce hrdiny SSSR Valerije Čkalova se jako první podařilo přeletět z Moskvy přes severní pól do USA. K letu použila letoun ANT-25 z kanceláře Andreje Tuploveva, zkonstruovaný ovšem Pavlem Suchojem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »