Garmin letos uvede na trh systém autonomního přistání při kolapsu pilota

3.1.2020

Systém Autoland vyhodnotí v nouzové situaci nejvhodnější letiště pro přistání a převezme řízení. Zdroj: GarminSystém Autoland vyhodnotí v nouzové situaci nejvhodnější letiště pro přistání a převezme řízení. Zdroj: Garmin
Systém Autoland vyhodnotí v nouzové situaci nejvhodnější letiště pro přistání a převezme řízení. Zdroj: Garmin
Vedení Cirrusu Vision Jet na přistání v režimu Autoland. Grafika: GarminVedení Cirrusu Vision Jet na přistání v režimu Autoland. Grafika: Garmin
Vedení Cirrusu Vision Jet na přistání v režimu Autoland. Grafika: Garmin
Tlačítko Emergency Autoland na přístrojové desce G3000. Zdroj: GarminTlačítko Emergency Autoland na přístrojové desce G3000. Zdroj: Garmin
Tlačítko Emergency Autoland na přístrojové desce G3000. Zdroj: Garmin
Středový displej začne po stisknutí tlačítka Emergency Autoland zobrazovat pouze jednoduché pokyny pro laického cestujícího. Zdroj: GarminStředový displej začne po stisknutí tlačítka Emergency Autoland zobrazovat pouze jednoduché pokyny pro laického cestujícího. Zdroj: Garmin
Středový displej začne po stisknutí tlačítka Emergency Autoland zobrazovat pouze jednoduché pokyny pro laického cestujícího. Zdroj: Garmin
Detail pohledu na středový displej v režimu Autoland. Zdroj: Avweb.comDetail pohledu na středový displej v režimu Autoland. Zdroj: Avweb.com
Detail pohledu na středový displej v režimu Autoland. Zdroj: Avweb.com

Autonomní systémy       Autonomní systémy v letecké i pozemní dopravě zatím řešily především vize a komfort. Systém Emergency Autoland společnosti Garmin je určen k záchraně života v nouzové situaci ve všeobecném letectví - dokáže bezpečně přistát i s letadlem, jehož pilota postihl kolaps a není s to stroj ovládat. 

Situace, kdy pilot malého letadla zkolabuje a letoun se stává neovladatelným, není častá, ale vyloučit ji nelze a stává se. Posledním mediálně známým případem byla situace, kdy zkolaboval instruktor během první letové lekce s žákem v Cessně 150 v australském Perthu v září loňského roku. Tehdy žák s pomocí řídícího letového provozu dokázal bezpečně nouzově přistát, když je ale v letounu pilot sám nebo s ním letí nepoučený laik, je situace nanejvýš vážná. Nový systém s názvem Emergency Autoland společnosti Garmin ji však řešit dokáže i v takovém případě.

Jak systém funguje

Jediné, co musí cestující vědět, je, kde se nachází aktivační tlačítko systému. Tlačítko Emergency Autoland je umístěné pod sklopnou krytkou v horní části přístrojové desky, aby bylo dobře dostupné především spolucestujícímu, ale i pilotovi. Pokud ho stisknete, systém přebírá veškerý dohled nad letadlem a začne s cestujícím komunikovat.

V první řadě vyšle řízení letového provozu nouzový signalizační kód 7700 - mayday a dispečerovi i cestujícímu ohlásí, že převzal ovládání letounu. Následně vyhodnotí situaci, ve které se letadlo nachází - analyzuje pozici letounu, výšku nad terénem, okolní terén včetně překážek. Poté podle stavu paliva a meteorologických podmínek vytipuje nejbližší dostupná letiště a nejvhodnější z nich podle provedené analýzy vybere pro přistání.


Garmin Autoland v akci. Zdroj: Avweb YouTube Channel

Systém rovněž převezme do správy všechny dotykové displeje a cestujícímu zobrazí pouze jednoduché instrukce doprovázené hlasovými pokyny včetně pokynů pro navázání komunikace s dispečerem řízení letového provozu. Vše v jednoduché grafice v kombinaci s hlasovým vedením.

K vybranému letišti se pak letoun přibližuje s využitím dat z GPS. Jestliže letadlo ke správnému průběhu přiblížení potřebuje delší čas, Autoland automaticky vystoupá a udržuje optimální rychlost a výšku. Následně letoun navede na osu vzletové a přistávací dráhy, vysune klapky a podvozek, rozsvítí přistávací světla a po dosednutí letadlo zabrzdí a vypne motor. Po zastavení pak cestujícího naviguje i k bezpečnému opuštění letadla. Letadlo zůstává stát na dráze, kam k němu dorazí záchranářské týmy - další řešení situace je na nich.

Systém se může aktivovat i automaticky, pokud letoun podle něj začne vykazovat nestandardní chování. Je-li pilot v pořádku, může systém jednoduše deaktivovat a opět plně převzít řízení.  

Kdy a kdo si Autoland bude moci pořídit

„Vize a vývoj prvního systému Autoland pro všeobecné letectví na světě byl pro Garmin přirozeným krokem ve vývoji. Úroveň autonomních technologií už tak pokročila, že jsme museli uznat, že je naší odpovědností použít tyto stavební kameny k vyvinutí této technologie," řekl Phil Straub, výkonný viceprezident společnosti Garmin.


Autonomí Autoland - promo video Garmin. Zdroj: Garmin

Počet proměnných, se kterými se systém jako Autoland musí za letu vypořádat, je ve srovnání s těmi, které musí řešit autonomní automobil ve městě, relativně malý, proto v Garminu považují certifikační proces, který právě probíhá v FAA, spíše za formalitu a očekávají, že na trh Autoland uvedou v letošním roce. V počátku ho budou montovat jako součást G3000 do nových letounů Piper M600 SLS a Cirrus Vision Jet, za příplatek by mohl být domontováván i do již vyrobených letadel se zabudovaným systémem G3000. Cenu zatím Garmin nezveřejnil.

Jan Dvořák

Zdroj: Garmin.com, Aviationtoday.com, Techcrunch.com, Endgadet.com, Avweb.com

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Garmin letos uvede na trh systém autonomního přistání při kolapsu pilota
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 19.03.1964 se stalo...
19.03.1964
Americká pilotka Geraldine Mock odstartovala ke svému sólo letu kolem zeměkoule, který také jako první žena úspěšně ukončila. Použila stroj Cessna 180 Skywagon.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »