Hra o prodej letadel Boeing do Íránu pokračuje

12.12.2016

Boeing B 737 MAX. Obr.: Boeing.comBoeing B 737 MAX. Obr.: Boeing.com
Boeing B 737 MAX. Obr.: Boeing.com

Do hry o prodej Boeingů (a návazně Airbusů) do Íránu přišlo oznámení, že Boeing podepsal s íránskou stranou kontrakt na dodávku 80 letadel. 

Íránská tisková agentura IRNA oznámila, že v neděli 11. prosince 2016 dopoledne byla podepsána dohoda o dodávce 80 letadel Boeing (50x 737Max 8, 15x B777 ER, 15x B777 9) v hodnotě 16,6 miliard USD. První dodávka by  se měla uskutečnit v roce 2018, všech 80 letadel by pak Boeing měl do Íránu dodat během 10 let. 

Realizace smlouvy je ovšem stále ohrožena republikánským odporem proti dohodám s Íránem, které byly uzavřeny během funkčního období demokratického prezidenta Baracka Obamy a které prodej umožnily. Oznámení podpisu smlouvy přišlo také krátce po té, kdy nově zvolený prezident Trump napadl Boeing za to, že se mu cena, kterou Boeing účtuje vládě USA za vývoj a výrobu nového stroje Air Force One, je nepřiměřeně vysoká. 

Situace kolem prodeje letounů do Íránu se vyvíjí jako na houpačce. Nejprve v září americká vláda udělila Boeingu a následně i evropskému Airbusu (více než 10% komponentů pro Airbus se vyrábí v USA) povolení k prodeji letadel do Íránu. Před třemi týdny to dolní komora Kongresu USA popřela, protože prodej zablokovala. Hned na to americká vláda povolila prodej Airbusů, což je jak řečeno výše problém ze stejného soudku. A nyní přidal do hry předvánočního žolíka Boeing, když podepsal s íránskou stranou kontrakt na dodávku 80 letadel. 

Aby Boeing získal pro novou smlouvu více podpory, argumentuje tím, že dohoda zajistí práci tisícům Američanů přímo v továrnách Boeingu a dalším desetitisícům ve firmách na Boeing napojených.

Pro Írán je smlouva mimořádně důležitá. Po nedávném uvolnění mezinárodních sankcí se mu totiž otevřela cesta k modernizaci zastaralého leteckého parku. Momentálně má z 250 letadel určených pro komerční lety v provozu jen 162. 

Iran Air už podepsaly dohodu o nákupu 106 letadel od Airbusu a dalších 20 letounů od francouzsko-italského výrobce ATR. Definitivní dohoda Iran Air s Airbusem je podle agentury Reuters těsně před dokončením.  

-fr-

Zdroj: www.msn.com 

 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Hra o prodej letadel Boeing do Íránu pokračuje
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 19.07.1909 se stalo...
19.07.1909
Hubert Latham se jako první pilot okusil překonat kanál La Manche. Po startu z Calais uletěl 11,2 kilometru, ale pak byl donucen přistát nouzově na hladinu průlivu.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »