Martin Šonka jako první Čech vyhrál závod Master Class světového šampionátu Red Bull Air Race

11.2.2017

Exploze radosti Martina Šonky. Foto: RBARExploze radosti Martina Šonky. Foto: RBAR
Exploze radosti Martina Šonky. Foto: RBAR
Juan Velarde, Martin Šonka, Pete McLeod. Stříbrný, zlatý a bronzový z Abu Dhabi 2017. Zdroj: RBARJuan Velarde, Martin Šonka, Pete McLeod. Stříbrný, zlatý a bronzový z Abu Dhabi 2017. Zdroj: RBAR
Juan Velarde, Martin Šonka, Pete McLeod. Stříbrný, zlatý a bronzový z Abu Dhabi 2017. Zdroj: RBAR
Martin Šonka slaví své první vítězství. Zdroj: RBARMartin Šonka slaví své první vítězství. Zdroj: RBAR
Martin Šonka slaví své první vítězství. Zdroj: RBAR
Martin Šonka na trati. Zdroj: RBARMartin Šonka na trati. Zdroj: RBAR
Martin Šonka na trati. Zdroj: RBAR
Martin Šonka, vítěz závodu Master Class Red Bull Air Race v Abu Dhabi 11. února 2017. Foto: RBARMartin Šonka, vítěz závodu Master Class Red Bull Air Race v Abu Dhabi 11. února 2017. Foto: RBAR
Martin Šonka, vítěz závodu Master Class Red Bull Air Race v Abu Dhabi 11. února 2017. Foto: RBAR
Trať závodu v Abu Dhabi 2017. Obr.: RBAR
Trať závodu v Abu Dhabi 2017. Obr.: RBAR

Po smolné loňské sezoně s třemi diskvalifikacemi dnes Martin Šonka v prvním závodě sezony v Abu Dhabi zaletěl nejlépe ze všech pilotů mistrovské kategorie Master Class a stanul tak na „bedně“ na nejvyšším stupni. Stříbro bral Španěl Juan Velarde, třetí skončil Kanaďan Pete McLeod. Petr Kopfstein do Round of 8 nepostoupil a skončil dvanáctý.

Šonka se stal historicky první českým pilotem, který vyhrál závod Red Bull Air Race. “Je to neskutečný pocit, splněný sen. Mám strašně velkou radost i za tým a za fanoušky, kteří nám drželi palce. Těžko teď přesně popsat, co se ve mě odehrává,“ napsal do redakce Flying Revue krátce po závodě, po němž popáté v kariéře vystoupil na pódium. Tentokrát na poprvé na stupínek nejvyšší. 

Tisková konference po závodě. Zdroj: RBAR

Dnešním vítězstvím je zapomenuta nevydařená loňská sezona. „Vykročili jsme správným směrem, dařilo se nám létat konzistentně a hlavně bez chyb, konečně si vše sedlo, jak jsme si představovali. Teď na to hlavně navázat v dalších závodech,” napsal Šonka.

V Abu Dhabi mu vyšlo vše téměř dokonale. Už v tréninku se mu dařilo, jeden dokonce vyhrál. Na rozdíl od loňské sezóny svou rychlost potvrdil i v kvalifikaci, kterou nejrychlejším časem ovládl. "Trošku jsme se obávali, co bude dělat vítr, protože se tady neustále točil, ale i na to jsme se dokázali připravit," uvedl Šonka.

Sestřih z páteční kvalifikace. (Záznam celého finálového závodu najdete na konci článku.) Zdroj: RBAR

Do Round of 14 tak nastoupil proti včera poslednímu Slovinci Peteru Podlunsekovi. Mohl letět v klidu, protože soupeř byl diskvalifikován za překročení “Crowd line”, což je bezpečnostní linie, za kterou se letadlo během letu nesmí dostat. “Letěl jsem pak na jistotu. Nechtěl jsem udělat chybu. Zároveň jsem ale nemohl letět jako na výlet, protože v osmičce se soupeři určují podle dosaženého času,” vysvětlil Šonka, kterého následně nezastavil ani loňský vítěz závodu v Abu Dhabi Francouz Ivanoff. Ve finále pak za sebou nechal všechny tři soupeře a mohl slavit. 

 Trať závodu v Abu Dhabi 2017. Obr.: RBAR
Trať závodu v Abu Dhabi 2017. Obr.: RBAR

“Všechny lety se mi dnes podařilo zaletět přesně podle plánu. Čistě, bez zbytečných chyb. Letadlo fungovalo skvěle, všechno se zkrátka sešlo dohromady. Mám obrovskou radost. Tým odvedl velmi dobrou práci a nejlepší odměnou je pro nás dnešní výsledek, na který jsme dlouho čekali. Chtěl bych také poděkovat všem fanouškům, kterým jsme vloni zrovna moc radosti nepřinesli. Oni na nás ale nezanevřeli a doufám, že jsme jim to dnes trochu vynahradili. Zároveň ale víme, že je teprve začátek sezony. Je to snový vstup do ní, ale musíme si přesně říct, proč jsme tady uspěli a navázat na to v další práci.” 

Druhý český pilot v elitní třídě mistrovství světa Petr Kopfstein žel nepotvrdil skvělé časy z tréninků a kvalifikace. V Round of 14 letěl proti Francouzi Nicolasu Ivanoffovi. Druhý český pilot v Master Class do závodu vlétl s velkými ambicemi a dlouho vedl. Žel, třísekundová penalizace za trefení pylonu mu bránu do Round of 8 zavřela a Kopfstein odjíždí ze Spojených arabských emirátů bez bodu.

Druhý závod letošního šampionátu se letí v kalifornském San Diegu 15. a 16. dubna 2017.

Záznam sobotního závodu. Zdroj: RBAR

-fr-

Zdroj: Šonka Team, RedBullAirRace.com

Zoom gallery

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Martin Šonka jako první Čech vyhrál závod Master Class světového šampionátu Red Bull Air Race
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 30.09.1949 se stalo...
30.09.1949
Oficiálně byly ukončeny zásobovací lety do Berlína známé jako operace "Berlin Airlift". Celkově bylo za dobu trvání operace přepraveno do města 2 325 tun zásob.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »