Přijďte na Den otevřených dveří do Jizerskohorského technického muzea

29.4.2019

Historie          Přijďte v sobotu 4. května 2019 do Jizerskohorského technického muzea na Bílém Potoce pod Smrkem zahájit letošní muzejní sezónu. Uvidíte ukázky výcviku a výzbroje prvorepublikové československé armády, můžete si zastřílet z airsoftové pušky, ze vzduchovky nebo luku a pochopitelně shlédnout některou z expozic - třeba tu s leteckými motory, nebo zapátrat v letecké archeologii. 

Zoom gallery

První den nové sezóny ozdobí i výstava autoveteránů a výstava výstroje a výzbroje K.u.K. 94. pěšího regimentu či 102. pěšího regimentu Zittau. Pro děti pak jsou nachystány tvůrčí dílny a také divadelní představení "Mrkvomen" Divadla Krabice z Teplic. O hladu nezůstanou ani děti ani jejich rodiče, k dispozici bude občerstvení a především guláš z polní kuchyně muzea. 

Začíná se v 10 hodin dopoledne a zůstat v areálu muzea můžet až do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Jizerskohorské technické muzeum sídlí v prostorách bývalé textilky, dnes ale továrna patří rodinné firmě Šercl a textilní stroje nahradily obráběcí stroje motorářské strojírny. Zakladatel firmy Ilja Šercl ladil a opravoval motory vozů Racing Teamu Liberec. I díky jeho umění se mohly dostavit úspěchy pánů Tomáška, Engeho, Bareše či Vojtěcha za volantem.

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Po převratu zájem českých jezdců o služby Ilji Šercla postupně opadl, a tak se se synem Pavlem začali zabývat opravami a rekonstrukcemi historických automobilových, tankových, ale také leteckých motorů. A opět se stali v oboru špičkou. Dnes se soustřeďují hlavně na unikátní motory, k nimž například chybí dokumentace nebo jsou zdánlivě nenapravitelně poškozeny. 

Pokud máte rádi techniku a motory obzvlášť, budete si v muzeu připadat jako v pohádce, případně jako v dobách Julese Verna. V expozici Letecká technika můžete shlédnout letecké motory a leteckou techniku od roku 1914 až po nedávnou minulost. Nechybí zástupci legendárních typů jako třeba Messerscmitt Bf 109, mezi exponáty uvidíte i skvost v podobě funkčního řezu slavným německým stíhačkovým motorem Daimler Benz DB 601. Součástí expozice je i funkční letový trenažér TL 29 Delfín. 

Zajímavá je rovněž expozice se slibným názvem Letecká archelogie, kterou zde připravují ve spolupráci s Pavlem Krejčím, autorem zajímavého webu Letecká Badatelna. Nejedná se o nic jiného, než o stálou výstavu nálezů sestřelených a havarovaných letadel. Ostatně, šest zmapovaných havárií se přihodilo v okolí muzea. Návštěvníkům se tak nabízí možnost nahlédnout do dalších tajemství Jizerských hor a při horských tůrách také tato místa navštívit a třeba tak uctít památku zahynulých letců.

-fr-

Flying Revue > Zprávy > Historie > Přijďte na Den otevřených dveří do Jizerskohorského technického muzea
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Hlasujte pro Jirku Prušu!!!

Hlasujte pro Jirku Prušu »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 19.09.1921 se stalo...
19.09.1921
Kolumbijské aerolinky SCADTA zahájily provoz na první pravidelné lince v Jižní Americe. Plováky vybavené stroje létaly mezi městy Barranquilla and Girandot.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345