Švalbina přiletí na Aviatickou pouť

21.4.2025

Vážení přátelé a podporovatelé Aviatické pouti,

3.jpg

Dalším legendárním strojem z dob druhé světové války, který se představí v programu třiatřicátého ročníku Aviatické pouti, se stane legendární německý proudový letoun Messerschmitt Me 262 Schwalbe, u nás známý pod zlidovělým označením Švalbina. Návštěvníci letošní Aviatické pouti tak o víkendu 7. a 8. června budou moci spatřit na pardubickém nebi první bojově nasazený letoun poháněný proudovými motory.  

„Proudovou Švalbinu jsme na Aviatické pouti viděli již v roce 2016, kdy vzbudila zaslouženou pozornost a v dalších ročnících se nás návštěvníci často ptali, zda ji opět nepozveme. Udělali jsme to v loňském roce, ale bohužel velice nepříznivé počasí nad Německem náš záměr překazilo. Pilot Gerhard „GERI“ Kraegenbuhl byl do poslední chvíle připraven letět na Aviatickou pouť, ale historické stroje mají své limity a ty pochopitelně nelze překročit. Když jsme se loni telefonicky loučili, sdělil nám, že s ním a se Švalbinou můžeme v roce 2025 počítat,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a pokračuje: „Letadlo Me 262 Schwalbe, poháněné dvojicí proudových motorů, provozuje nadace Messerschmit Stiftung.

banner_the_safe_guide_640x400_3_2025_cz.jpg

Jedná se o jeden z pětice kusů nově postavených na přelomu tisíciletí ve Spojených státech, protože v letovém stavu se do dnešních dnů nedochoval žádný z více než čtrnácti set vyrobených kusů originálních strojů. Příchod proudových strojů Me 262 Schwalbe na konci druhé světové války znamenal značný kvalitativní pokrok a jejich bojová činnost se v jarních měsících roku 1945 často odehrávala i nad českou krajinou a neblaze také zasáhly při potlačování Pražského povstání v květnu 1945.

foto: Miloš JenčíkZoom gallery
foto: Miloš Jenčík
  foto: Miloš JenčíkZoom gallery
foto: Miloš Jenčík

Zajímavostí jistě je, že na výrobě se podílely i některé podniky na území protektorátu. Po skončení války, kdy na našem území zůstala řada poškozených kusů těchto letadel, se podařilo v pražském podniku Avia zkompletovat deset letadel, která se stala prvním proudovým typem zařazeným do výzbroje československého vojenského letectva, dva z nich můžete vidět i v Leteckém muzeu v pražských Kbelích“ dodává Jan Rudzinskyj. 

banner_vfr_communication_z1_3_cz.png

Aviatická pouť je tradiční celodenní program pro celou rodinu. V sobotu i v neděli je připraven i pestrý pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Samotný letový program bude trvat přes pět hodin. 

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

Zdroj: tisková zpráva Aviatická pouť

Flying Revue > Články > Historie letectví > Švalbina přiletí na Aviatickou pouť
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

Robinson Helicopter Session 2025

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 25.04.1955 se stalo...
25.04.1955
První vzlet prototypu málo známého švýcarského nadzvukového letounu FFA P-16 společnosti Flug- und Fahrzeugwerke AG.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: