Jan Smrčka s Alešem Vašíčkem se už zítra vydají na trasu Gordon Bennett Cupu 2018

27.9.2018

Gordon Bennett Cup 2018     Jak už víte, i letos se na trase nejtěžšího světového závodu plynových balónů objeví česká posádka Jan Smrčka a Aleš Vašíček. Na trasu závodu by se měla vydat už zítra večer.  

Trasa

Aleš Vašíček a Jan Smrčka těsně před startem loňského ročníku. Zoom gallery
Aleš Vašíček a Jan Smrčka těsně před startem loňského ročníku.

Kudy ze švýcarského Bernu, kde by jednotlivé posádky měly podle plánu začít startovat v pátek 28. září v 19. 30h místního času, nakonec čeští piloti se svým balónem poletí, se zatím stále upřesňuje. Rozhodujícím faktorem jsou pochopitelně meteorologické podmínky.   

Ještě o předcházejícím víkendu ukazovaly na směr letu Španělsko/Portugalsko, posléze na západní Francii, nebo naopak Rumunsko.

» Sledujte speciál Gordon Bennett Cup 2018 - aktuální dění, live tracking, foto, video

Podle toho se měnily i projektované trasy. Zatím poslední varianta, kterou od našeho zpravodaje Michala Berana, jenž je letos součástí pozemního týmu, máme, hovoří o letu buď jihovýchodním (Slovinsko) nebo jihozápadním směrem (Korsika, Sardinie). Ve hře zůstává i možnost letu nad Itálií, případně eventualita odlétnout v noci v malé výšce zhruba západním směrem do Francie, vyhnout se nočnímu letu přes Alpy, v sobotu po rozednění nastoupat a zamířit na jih/jihovýchod. Předpověď a možné trasy v závislosti na počasí viz mapky níže (po kliknutí se otevřou v novém okně).  

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Pozici jednotlivých posádek a jejich balónů můžete od pátečního startu sledovat na Live trackingu.  Webové stránky závodu jsou: www.gordonbennett.aero.  

Týmy 

Gordon Bennett Cup 2018. Zdroj: www.gordonbennett.aeroZoom gallery
Gordon Bennett Cup 2018. Zdroj: www.gordonbennett.aero

Místem startu 62. ročníku závodu je švýcarské hlavní město Bern. Startovat bude v letošním ročníku celkem 20 posádek z jedenácti zemí.

Největší zastoupení mají Švýcaři, Francouzi a Němci (po 3 týmech), ve dvou balónech poletí Poláci, Rakušané a Američané a po jedné posádce vysílají do Bernu Belgie, Česko, Rusko, Japonsko a Austrálie.

Česká posádka Jan Smrčka s Alešem Vašíčkem má kód CZE-1, Flying Revue je jejím mediálním partnerem.

Vítězem se stává posádka, která urazí nejdelší vzdálenost mezi startem a cílem (geografická vzdálenost těchto bodů).

Podpůrný tým české posádky tvoří Zdeněk Jandus - ATC, Jan Horák - meteo, Renata Labancová - pozemní podpora, Vladimír Ekrt - pozemní podpora a Michal Beran - Flying Revue.  

Gordon Bennett Cup 2018. Zdroj: www.gordonbennett.aeroZoom gallery
Gordon Bennett Cup 2018. Zdroj: www.gordonbennett.aero

Balóny

Objem balónu je maximálně 1000 kubíků, rozdíly mezi technikou posádek tkví především v hmotnosti balónu (materiál obalu balónu, materiál koše, výbava na let, hmotnost posádky) - čím lehčí balón, tím více zátěže mohou posádky vzít na palubu. Ti nejlepší (s nejlehčím balónem) berou na palubu 45 až 50 pytlů s pískem, což je rozhodující faktor - čím větší je hmotnost odhoditelné zátěže, tím větší množství vertikálních i směrových manévrů je možné během letu provést a tím déle tedy zůstat ve vzduchu.

Česká posádka mohla vzít na palubu vloni 36 pytlů, letos, jelikož se podařilo se snížit hmotnost výbavy, by to mělo být 40 pytlů. Bezpečnostní zásoba písku je 5 pytlů, po přistání by jich právě tolik mělo na palubě zůstat.  

Jak to bylo loni

Aleš Vašíček a Jan Smrčka těsně před startem loňského ročníku. Zoom gallery
Aleš Vašíček a Jan Smrčka těsně před startem loňského ročníku.

Dobrodružství s názvem Gordon Bennetův pohár 2017 bylo historicky prvním ročníkem, v němž startovala česká posádka - stejně jako letos, i loni do koše plynového balónu nastoupili hlavní pilot a nestor českého balónového létání Jan Smrčka spolu s druhým pilotem Alešem Vašíčkem. V 61. ročníku legendárního závodu uspěli více než dobře a Flying Revue byla jako mediální partner posádky u toho.

Čeští piloti dosáhli ve svém prvním startu skvělého umístění lehce za polovinou startovního pole - z 21 posádek uletěli třináctou nejdelší vzdálenost - 1077 km. Zvítězili Francouzi Leys a Houver (1834 km), druzí se umístili Švýcaři Frieden a Witprächtiger (1366 km) a třetí Španělé Redondo a Rial (1334 km). 

Závod jsme podrobně sledovali ve speciálu Gordon Bennett Cup 2017.   

Jan Dvořák, Michal Beran

logo_fr_transp.jpg

ůtuognkfv_2.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Archiv > Gordon Bennett Cup 2018 > Jan Smrčka s Alešem Vašíčkem se už zítra vydají na trasu Gordon Bennett Cupu 2018
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

KURZ - VFR lety nad Evropou a dálkové VFR lety:

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 13.11.1907 se stalo...
13.11.1907
První let helikoptéry Paula Cornua. Nejdelší let trval zřejmě něco pod 1 minutu, maximální dosažená výška byla 1,5 až 2 metry.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »