O víkendu se uskutečnila Aviatická pouť

7.6.2024

Přelom května a června patří v Pardubicích již neodmyslitelně Aviatické pouti, jejíž dvaatřicátý ročník se letos uskutečnil o víkendu 1. a 2. června.

acro.png

I přes vrtochy počasí, které způsobily značné komplikace organizátorům i vystupujícím, navštívilo pardubické letiště dvacet sedm tisíc diváků, pro které byl po oba dny připraven více než pětihodinový letový program. 

 Všichni byli doslova uneseni jedinečnou skupinou, která již při pátečním nácviku přiměla zvednout oči k obloze snad každého, kdo měl možnost ji spatřit. Na pardubickém nebi létal Gripen pilotovaný Ondřejem Špankem a společně s ním světoznámá skupina Flying Bulls Aerobatics Team.

banner_fr_e_shop_do_clanku_01_2024.jpg

„Letošní počasí s množstvím výrazných srážek nad celou střední Evropou nám značně narušilo tvorbu letového programu. Většina z původně plánovaných hvězdných letadel tak letos do Pardubic nepřiletěla, i když komunikace o příletu s piloty probíhala ještě v průběhu soboty, ale pouhý pohled na meteoradar vše vysvětloval a například pilot očekávaného letounu Me 262 Schwalbe nám pro představu posílal i fotky, jaká je v místě vzletu situace,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a dále pokračuje: „Museli jsme tak při tvorbě letového programu značně improvizovat i s ohledem na místní meteorologické podmínky. Přesto nám počasí nakonec přálo a po většinu letového programu byly v Pardubicích ideální podmínky pro návštěvu leteckého dne. Jak pro nás organizátory, tak především pro vystupující piloty a výsadkáře, ale největší odměnou byl vždy potlesk diváků, který byl v letošním roce slyšet hodně často. Není divu, vždyť všichni vystupující byli naprosto skvělí. V programu se představily Vzdušné síly Armády ČR s letouny CASA a Gripen a vrtulníkem Sokol. Divácky vděčný byl výsadek vojáků z Chrudimi. Ukázku záchrany předvedl jak vojenský Sokol, tak žlutý stroj EC 135 společnosti DSA z Hradce Králové. V obou vrtulnících byla perfektně sehraná posádka, což bylo patrné i na jejich výkonech při ukázce. 

Byli jsme potěšeni, že po několika létech se nám podařilo dohodnout i vystoupení zahraničních vojenských letců. Předvedení slovinského Pilatusu PC-9M plně ukázalo obratnost cvičného turbovrtulového stroje.

Nechyběl pochopitelně blok letadel z CLV Pardubice, státního podniku LOM Praha, mimo jiné se společným průletem historického cvičného stroje C-11 a současného L-39 Albatros.

Novinkou na pardubickém nebi se stal francouzský cvičný stroj Fouga CM.170 Magister z padesátých let, který zaujal nejen netradičními tvary, ale i svou svižností.

banner_300x100_predplatne_fr_01_12_2023.jpg

Již řadu let jsou specialitou Aviatických poutí velkoprostorové scény z různých období. Letos byly společně s kluby vojenské historie připraveny pohledy do první, druhé a vietnamské války. Poslední dvě byly bohužel v neděli z důvodu prudkého zhoršení počasí zrušeny, proto v nedělním programu nelétal druhoválečný P-51D Mustang, ani známý vrtulník AH-1 Cobra. Zato prvoválečná scéna byla na obloze početnější a vedle Letky AP létaly i stroje z Mladé Boleslavi, jejichž piloti s nimi přilétli v sobotu v podvečer po zlepšení počasí. 

Nedělní program také nabídl navíc dvě lahůdky v podobě akrobacie legendárního Petra Jirmuse na obdobně slavném stroji Zlin Z-50LX a akrobacie na Su-29. V akrobatických vystoupeních nechyběl Martin Šonka, který se představil na speciálu Extra 300SR a také na cvičném Z-142C AF z pardubického CLV, kde létá jako instruktor. Další akrobatické obraty předvedl známý červený dvouplošník Bücker 131 a premiérově též historický akrobatický větroň LF-107 Luňák. Ladné obraty na pardubické obloze předvedl i druhoválečný dvouplošník Boeing Stearman v barvách RAF. Všem vystupujícím patří velký dík za perfektní ukázky,“ dodává Jan Rudzinskyj.

banner_vfr_communication_z1_3_cz.png

Aviatická pouť je tradičně známa i pestrým pozemním programem s řadou zajímavých aktivit a prezentací. „Pro děti každoročně připravujeme i různé soutěže. Letos jsme s našimi partnery připravili program, ve kterém si děti mohly vyzkoušet své fyzické schopnosti a znalosti. Soutěže přilákaly velké množství malých návštěvníků Aviatické pouti a na řadu vylosovaných účastníků čekaly i hodnotné ceny, včetně leteckého zájezdu,“ upřesňuje Majka Schillerová z organizačního štábu Aviatické pouti.  „Milovníky historie zaujala výstava o československých letcích RAF, prezentovali se také profesionální i dobrovolní hasiči. Nechyběly ani automobily od těch nejstarších až po novinky současných výrobců.  Zájem tradičně vzbudily letecké trenažery i prezentace modelářů.

Mezi tradiční partnery pozemního programu patří Armáda ČR, Vzdušné síly Armády ČR a LOM Praha, s.p., CLV Pardubice, kteří vždy vystavují velké množství vojenské a letecké techniky. Prezentovala se Policie ČR a Městská policie Pardubice. Poprvé se na Aviatické pouti prezentovala Vězeňská služba ČR a Cizinecká policie ČR, a to nejen statickou expozicí, ale také velice přitažlivými dynamickými ukázkami. Vyjmenovat všechny aktivity by bylo na hodně dlouhou dobu, nejlepší je vše aktivně zažít na Aviatické pouti,“ dodává Majka Schillerová.

Dvaatřicátý ročník Aviatické pouti úspěšně proběhl díky podpoře řady partnerů, pilotnímu umění vystupujících a přízni diváků. Organizátoři všem děkují a věří, že se společně opět setkáme v roce 2025 na další Aviatické pouti.  

Zdroj: Tisková zpráva Aviatická pouť

Flying Revue > Články > Letecký sport > O víkendu se uskutečnila Aviatická pouť
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 10.10.1956 se stalo...
10.10.1956
Vzlétl první prototyp dopravního stroje Lockheed L-1649 Starliner (N1649).
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »