Český unikát UL-39 Albi měl při pátečním testovacím letu nehodu

3.6.2016

Záchranný systém snáší letoun UL-39 Albi po závadě brzdící klapky k zemi. Zdroj: TN.czZáchranný systém snáší letoun UL-39 Albi po závadě brzdící klapky k zemi. Zdroj: TN.cz
Záchranný systém snáší letoun UL-39 Albi po závadě brzdící klapky k zemi. Zdroj: TN.cz

Prototyp unikátního českého ultralightu UL-39 Albi měl v pátek navečer při testovacím letu z Jihlavy na letiště Planá u Českých Budějovic nehodu. Pilot použil záchranný systém a s letadlem nezraněn nouzově přistál. Za nehodou je podle jihočeské policie pravděpodobně závada při testování klapek. 

Svědek, kterému se podařilo nehodu natočit na video, popsal TN.cz, že zaslechl výbuch a posléze viděl letadlo, jak se snáší na padáku k zemi. Mluvčí Krajského ředitelství policie jihočeského kraje Lenka Kozoňová na webu KŘP uvedla, že pilot aktivoval záchranný systém, který ho dopravil i s letadlem na zem ve vzdálenosti zhruba 1,5 km od letiště Planá. Pilot zůstal nezraněn. Video na TN.cz zde


Ul-39 Albi - první vzlet před odbornou veřejností na jaře 2016.

UL-39 Albi

- ultralehký letoun umožňující zažít pocit letu v proudovém letadle
- designová příbuznost s legendárním L-39 Albatros
- první český letoun vyrobený z uhlíkových prepregů autoklávovou technologií
- skloubení dmychadlového pohonu s celokompozitovým drakem
- vývoj na bázi studentského výzkumu na ČVUT ve spolupráci s výrobci

"Dnes krátce před pátou hodinou odpolední došlo k letecké nehodě prototypu proudového letadla UL-39 Albi v prostoru letiště Planá u Českých Budějovic. Pilot aktivoval záchranný systém a letadlo na padáku, i s ním v kabině, nouzově přistálo v areálu letiště mezi stromy. Pilot se z kabiny letadla dostal bez zranění ven," uvedla Kozoňová. 

Podle zatím neúplných informací a sdělení policejní mluvčí se zdá, že mohlo při testování dojít k zablokování jedné z klapek a tím ke změně směru a ztrátě ovladatelnosti. "Letoun náhle změnil směr, stal se neovladatelným a začal se řítit k zemi," uvedla Kozoňová. Příčinu a okolnosti nehody vyšetřují českobudějovičtí kriminalisté a zástupci letecké inspekce. Jakmile bude k dispozici odborné oficiální stanovisko ČVÚT i odborné komise, která nehodu vyšetřuje, budeme čtenáře Flying Revue informovat. 

O UL-39 ALbi si více přečtěte v článku Unikátní ultralehký dvojník L-39 Albatros vzlétl po sedmnácti letech vývoje k nebi

UL-39 Albi je unikátní letadlo designem i názvem odkazující na legendární cvičný proudový letoun L-39 Albatros. Výsledek sedmnáctileté práce českých vývojářů z Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze a společností Jihlavan Airplanes. s.r.o. a La Composite s.r.o. sklidil v březnu velký úspěch na mezinárodním veletrhu všeobecného letectví Aero 2016 v německém Fridriechshafenu.

UL-38 ALbi na jarním veletrhu Aero 2016 ve Friedrichshafenu. Foto: Jan DvořákZoom gallery
UL-38 ALbi na jarním veletrhu Aero 2016 ve Friedrichshafenu. Foto: Jan Dvořák

Konstruktéři UL-39 Albi přišli se zcela novým konceptem sportovního ultralehkého letounu, který umožní zažít pilotovi pocit z letu v proudovém letadle, ač se o proudové letadlo nejedná. Pohonná jednotka ukrytá v trupu letadla pracuje na principu dmychadla poháněného pístovým motorem. Konstrukce draku letounu je pak především z důvodu úspory hmotnosti celokompozitová z uhlíkových prepregů, protože ultralehký letoun nesmí podle českých předpisů vážit více než 320 kg. 


Přednáška o UL-39 Albi, 3. 5. 2016 na Fakultě strojní ČVUT v Praze.

Jan Dvořák

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Český unikát UL-39 Albi měl při pátečním testovacím letu nehodu
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Hlasujte pro Jirku Prušu!!!

Hlasujte pro Jirku Prušu »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 19.09.1921 se stalo...
19.09.1921
Kolumbijské aerolinky SCADTA zahájily provoz na první pravidelné lince v Jižní Americe. Plováky vybavené stroje létaly mezi městy Barranquilla and Girandot.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345