Létat balónem je úžasné. Od nynějška si let horkovzdušným balonem koupit i na webu FR

13.6.2018

Lety balónem 2018       Dost vysoko na to, abyste si mohli užít krásu země pod vámi, a dost pomalu na to, abyste si ji mohli řádně vychutnat, to je létání balónem. Ve spolupráci s balonáři ze společnosti Balony.cz vám od nynějška nabízíme možnost koupit si letenku prostřednictvím webu Flying Revue. A nezapomeňte, je to skvělý dárek pro vaše blízké.

Balóny na modré obloze lákají ke zvednutí hlavy každého. Ještě lepší je ale pohled z balónu dolů. Zoom gallery
Balóny na modré obloze lákají ke zvednutí hlavy každého. Ještě lepší je ale pohled z balónu dolů.

Létání je krásné, to ví každý, a let balónem v tichu, které ruší jen zvuk hořáku pro ohřívání plynu v obalu balónu, to je zcela zvláštní a vzrušující letecká disciplína. Má jednu velkou výhodu - na rozdíl od pilotování (i pouhého svezení sportovním letadlem) je dostupná v podstatě komukoli. 

Logo pro G-B Cup.Zoom gallery
Logo pro G-B Cup.

Určitě je ale dobré o letu balónem něco vědět předem. S balónovým létáním po Česku má bohaté zkušenosti pilot Jan Smrčka ze společnosti Balony.cz. Mimochodem, pokud poletíte s ním, poveze vás historicky první český účastník nejtěžšího světového závodu balónů jménem Gordon-Bennett Cup. Ostatně Jan Smrčka s Alešem Vašíčkem se na Gordon-Bennett Cup chystají i letos. Letí se opět v září a Flying Revue bude mít zpravodaje přímo v českém týmu. 

Kde všude létáte?

Nejčastěji se svými balóny létáme v okolí Prahy, Karlštejna, Plzně, ale i jinde. Naší domovskou lokalitou, která skrývá mnohem více pokladů než „jen“ slavný hrad, je Karlštejnsko. Protože tyto končiny známe už takřka i poslepu, dokážeme pasažérům během letu nabídnout výjimečné pohledy na místní, a při dobré dohlednosti i na vzdálenější skvosty.

Jak se let objednává?
”fr_int”

Nejprve se pro let nadchněte - to už se jistě podařilo.
Obavy zamkněte do šuplíku - nejsou na místě, jak jste se už jistě také dočetli v článku.
Pak už je to jednoduché, stačí kliknout sem. Nahlédněte!

Z neopakovatelného úhlu si prohlédnete hrady Karlštejn, Žebrák a Točník, pohoří Brd, rozsáhlé lesy a v nich četné lomy. Když je počasí na naší straně, je vidět také Říp a někdy i Milešovka, Ještěd či Trosky. S divokou zvěří pobíhající hluboko pod balonem je to dokonalá romantika. Koneckonců sem díky ní jezdí balonáři až ze Slovenska.

Balón Jana Smrčky před Karlštejnem. Zoom gallery
Balón Jana Smrčky před Karlštejnem.

Karlštejnsko tedy známe jako svoje boty. A jestli vás zajímá víc, než se píše v turistických průvodcích, rádi vám povíme historky, které jste o krásách Karlštejnska ještě neslyšeli. Dobře ale známe i další kouty České republiky. Můžeme za vámi vyrazit například také do pohádkového Českého ráje, na Plzeňsko – do pivního království nebo třeba do divoké přírody Šumavy. Místo pro vzlet si vlastně můžete zvolit sami.

Jaké balóny používáte?

Obvykle používáme sportovní balón pro 2-3 pasažéry, nebo pasažérský profesionální balón pro 4-6 pasažérů. Ten si můžete pronajmout pro sebe a lze vzlétnout podle vašeho přání. Také létáme Balónem Karlštejn, který má svá pevná místa vzletu (Karlštejn a Plzeň).

Jaké počasí je pro let vhodné?

Jednoduše řečeno vítr okolo 4 m/s (cca 13-16 km/h), dohlednost 15 km, nesmí být déšť a termický vývoj počasí, bouřka nebo mlha.

Jan Smrčka
”fr_int”

Jan Smrčka létá od roku 1984.
» Za sebou má mnoho mistrovství světa či Evropy horkovzdušných a plynových balonů i vzducholodí.
» Letěl téměř nad všemi evropskými státy. Přeletěl kanál La Manche, Sněžku i Tatry, to dokonce jako první balonář na světě.
» Z ptačí perspektivy pozoroval exotické půvaby Afriky, Asie či USA.
» Je historicky prvním českým balonářem, který s kopilotem Alešem Vašíčkem letěl v roce 2017 závod plynových balónů Gordon-Bennett Cup.
» Má kvalifikaci pilota horkovzdušného i plynového balonu a vzducholodi, je instruktor, zkušební a zalétávací pilot a examinátor, kterých je v ČR pouze několik.
» Web: www.balony.cz

Balóny jsou na vhodném počasí velmi závislé. Ale není to tak, jak si lidé obvykle myslí, tedy že musí svítit sluníčko a být bezvětří. To není úplně dobré. Slunečné počasí přináší obyvkle tlaková výše. V tom případě se vyjasní, vítr uklidní. To má za následek stoupavé a klesavé proudy. Tyto proudy vynesou do vzduchu velké množství prachových čátic. Ty zhorší dohlednost a zlepší podmínky pro vývoj oblaků. 

Nejlepší počasí je za frontou, nejlépe po bouřce. Vzduch se pročistí a dohlednost dramaticky zvětší. Většinou se nad vámi rozprostírají na pohled nebezpečné mraky, ve skutečnosti jsou ale neškodné. Za takového počasí vidíme až do Krkonoš, Krušných hor nebo na Šumavu. Jednou jsem poblíž Nové Paky vystoupal do výšky asi 2 500 metrů nad mořem a dohlédli jsme podle mě až k Baltu a na druhé straně k Alpám. Ovšem nevsadím na to. Ale dálka to byla, a krásná.

Kolik kilometrů balón během letu uletí?

Obvykle s balónem uletíme 15 až 20 km, výjimečně i 25 km.

Je let bezpečný?

Bezesporu. Výrobci, provozovatelé a státní úřady vyvinuly velmi přesný a jasný systém údržby a kontroly letadel (sem patří i balóny), takže lze předem odhalit vznikající technický problém. Pak už je to jen na pilotech a jejich odpovědnosti k pasažérům. Já osobně létám od roku 1984, a bez nehod.

Kolik vyhlídkových letů ročně provedete?

Průměrně okolo 100 až 120 vzletů ročně.

Jste pojištěni?

Ano, a jsem rád, že můžu říct, že pojistné jen platíme. Jsme nejlepší klienti pojišťovny, protože jsme nikdy nikomu nic neudělali.

Létáte celý rok?

Ano. Během zimy jen uděláme výrazně méně vzletů než v létě. Takže za sezónu můžeme počítat květen až listopad.

Co když se bojím se výšky? A mám se něčeho bát?

Bát se můžete jen toho, že se vám to opravdu bude líbit a budete litovat, že jste letěli až teď. :-) Ale vážně - já se výšky bojím taky, v balónu ovšem nikdy. Pokud se během letu budete bát, přistanu a vrátím vám peníze. 

Jan Smrčka (vpravo) s Alešem Vašíčkem před startem Gordon-Bennett Cupu 2017.Zoom gallery
Jan Smrčka (vpravo) s Alešem Vašíčkem před startem Gordon-Bennett Cupu 2017.

S tou výškou se to má tak, že my jsme přízemní tvorové. Tak je to dáno v naší DNA. Když si stoupneme na kraj srázu nebo jámy, máme divný pocit. Je to instinkt, který nás varuje před nebezpečím.

Mimochodem zvířata poznají, kdy přijde lavina, povodeň a podobné řádění živlů, a včas utečou. Lidé přestali tyto instinkty vnímat a tento jim jako jeden z mála zůstal. Takže nemějte si za zlé, že máte z výšky respekt. Na druhou stranu, ze zkušeností za ty roky už vím, že let balonem je lidmi vnímán velmi pozitivně a hrůza, ze které měli před letem obavy, se nedostavila a oni si let můžou bezvadně užít.

Mám se teple obléci?

Nemusíte. Ve výškách, ve kterých létáme, je teplota jen o 2-3 °C nižší než na zemi a to ani nezaznamenáte.

Mohu fotografovat?

Musíte! Fotky krajiny i pamětihodností jsou shora nádherné.

Existuje nějaké věkové omezení?

My je nemáme, záleží jen na tom, kdo chce letět. Možná bude ale dobré se poradit s lékařem, byť lidé v důchodovém věku s námi létají běžně.

Co dodat na závěr?

Jakkoliv to může znít jako klišé, balónem létáme už víc než 30 let s láskou. Není to pro nás rutinní práce, které bychom se věnovali jen kvůli výdělku. Lety si pokaždé vychutnáváme plnými doušky. Našim klientům toužíme zprostředkovat stejně intenzivní prožitek z letu, aby tomu nekonečnému panoramatu viditelnému jen z koše balónu propadli stejně jako my. Mám radost, že se létání věnuje i moje dcera Zuzana. 

 

-fr-

Zoom gallery

zhujik.pngezthgb.png

 

Flying Revue > Zprávy > Balónové létání > Létat balónem je úžasné. Od nynějška si let horkovzdušným balonem koupit i na webu FR
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 21.09.1964 se stalo...
21.09.1964
Z letiště v Palmdale v Kalifornii provedl úspěšně svůj první let prototyp stroje North American XB-70 Valkyrie.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »