29.11.2019
Představujeme česká a slovenská letiště 51: Letiště Šumperk Letiště Šumperk (LKSU) leží na jižním okraji Jesníků, což z něj činí velmi zajímavou destinaci pro leteckou turistiku. Podívejte se na video z příletu a nízkého průletu nad vzletovou a přistávací dráhou 36.
Letiště Šumperk, LKSU, přistání, vzlet a nízký průlet nad VPD 36.
Letiště v Šumperku má status veřejného vnitrostátního letiště a disponuje dvěma vzletovými a přistávacími drahami 06/24 a 18/36. Obě mají travnatý povrch, 06/24 je dlouhá 700 a široká 90 metrů, VPD 18/36 měří 680 metrů a široká je rovněž 90 metrů. Její povrch je zpevněn plastovým zatravňovacím roštem. Paralelně s dráhou 18/36 vede travnatý pruh pro vzlety a přistání kluzáků.
Plachtařina má v Šumperku dlouholetou tradici, místní aeroklub, jenž je zároveň provozovatelem letiště, zde pořádá každoroční respektované závody Jarní pohár Jeseníků.
Historie létání na Šumpersku sahá až k roku 1923. Prvními stroji, které zde létaly, byl Pelznerrův dvouplošný závěsný kluzák a větroň Vampýr. V roce 1946 byl založen aeroklub a začala stavba letiště. Větší rozvoj letiště nastal po roce 1951, v roce 1957 byl zahájen motorový výcvik pilotů, o dva roky později i výcvik parašutistů. Šumperský aeroklub vychoval řadu špičkových sportovních pilotů, kteří sklízeli úspěchy i na soutěžním poli. Od roku 2005 zde pořádají již zmíněný Jarní pohár Jeseníků.
Šumperk je bránou do Jeseníků, proto se jasně nabízí důvod, proč sem zamířit v rámci letecké turistiky. Oblet či přelet Jeseníků patří zcela jistě k velkým leteckým zážitkům a nabízí mnoho fascinujících pohledů na toto pohoří včetně jeho nejvyššího vrcholu Pradědu nebo přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně.
Blízkost našeho severního souseda, Polské republiky, je jistě lákavý i pro alespoň krátké nahlédnutí do vzdušného prostoru této země. Vše potřebné pro let do Polska naleznete v sekci Plánování letu Evropa/Polsko na našem webu.
» Létáte do zahraničí, nebo se na to chystáte? Osvěžte si anglickou VFR komunikaci s naší on-line aplikací VFR Communication. Vaše letadlo může monitorovat tracker Trexee.
» Zapojte se s námi také do hry Lovci letišť a vstupte do Klubu lovců letišť!
Vše potřebné se dozvíte zde.
» Více o dalších letištích si přečtěte v sekci Letiště ČR & SR nebo v seriálu Představujeme čs. letiště.
» Vše o letištích na webu FR najdete zde.
V seriálu Představujeme česká a slovenská letiště vám postupně představíme všechna letiště dosažená v rámci expedice 100 let -100 letišť. Zároveň je najdete ve video databázi čs. letišť, rovněž na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou videodatabázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »